Svakog dana jedno dete u Srbiji oboli od raka
Procenat izlečenja je veći nego kod odraslih i 60 odsto njih ima sreće da se izleči, a prema podacima, u Srbiji se godišnje od raka leči oko 500 dece.
Najčešće maligno oboljenje kod dece je akutna leukemija, gde je i procenat izlečenja najveći, oko 70 odsto, a terapija traje 105 nedelja.
NURDOR će, kako se navodi u saopštenju te organizacije, od sutra na Zlatiboru organizovati seminar posvećen edukaciji medicinskog i paramedicinskog osoblja, koje je angažovano na dečjim hemato-onkološkim odeljenjima u Srbiji.
To je prva edukacija u organizaciji NURDOR koja će na istom mestu okupiti osoblje svih pet pedijatrijskih hemato-onkoloških odeljenja u Srbiji - Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić", Univerzitetske dečje klinike i Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, Intituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine i Klinike za dečje interne bolesti iz Niša.
Na predavanjima i radionicama biće obradjene teme kao što su multidisciplinarni pristup lečenju, asertivna komunikacija, smrt i palijativno zbrinjavanje, bol i razumevanje patnje u pedijatrijskoj onkologiji i prava dece u bolnici.
Predavanja će držati lekari i psiholozi sa dečih klinika u Srbiji i stručnjaci iz udruženja "AGEOP Ricerca" i klinike "Sant'Orsola Malpighi" iz Bolonje.
Predsednik NURDOR-a Todor Mančić rekao je da je cilj kontinuirane edukacije medicinskog osoblja, koje udruženje sprovodi od 2009. godine, poboljšanje razumevanja i adekvatnog reagovanja na psihološke i druge potrebe obolele dece, mladih i njihovih porodica.
"Biće dosta reči i o evropskim standardima lečenja i zbrinjavanja, kao i njihovoj primeni kod lečenja naše dece, a sjajno je što ćemo čuti mnogo od predavača iz Italije, jer su pomenute teme veoma važne kako za medicinsko osoblje, tako i za sve nas koji pružamo stalnu psiho-socijalnu podršku deci i roditeljima", rekao je Mančić.
Komentari 4
Cime da su nije bilo dovoljno jako, ti si dokaz.
:(
Kami
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar