Obeležen dan borbe protiv Alchajmerove bolesti

U Srbiji, prema nezvaničnim podacima, živi oko 200.000 osoba sa Alchajmerovom bolešću, a za njihovo lečenje potrebna je rana dijagnoza čiji je preduslov bolje poznavanje simptoma, izjavila je danas predsednica udruženja građana "Alchajmer" Nada Bašić.
U Srbiji, prema nezvaničnim podacima, živi oko 200.000 osoba sa Alchajmerovom bolešću, a za njihovo lečenje potrebna je rana dijagnoza čiji je preduslov bolje poznavanje simptoma, izjavila je danas predsednica udruženja građana "Alchajmer" Nada Bašić.

Bašićeva je povodom obeležavanja Svetskog dana Alchajmerove bolesti u Novom Sadu rekla da se lečenje ove bolesti zasniva na ublažavanju simptoma i usporavanju toka bolesti, što je od presudne važnosti i za obolele i za njihove porodice. Kako je ona kazala na predavanju o ovoj bolesti, u Srbiji i celom svetu broj obolelih od Alchajmerove bolesti je sve veći, a njihov broj se na svakih 20 godina udvostručuje.

"Prema procenama 2050. godine broj obolelih na svetu će dostići 116 miliona", dodala je predsednica udruženja "Alhcajmer".

Povodom obeležavanja Svetskog dana Alchajmerove bolesti, ovo udruženje organizovaće, osim današnjeg stručnog predavanja, i uličnu akciju u ponedeljak 23. septembra, tokom koje će volonteri u šetnji ulicama Novog Sada građanima podeliti edukativni materijal sa ciljem skretanja pažnje na ozbiljnost ovog mentalnog oboljenja.

Alchajmerova bolest je najčešći uzrok demencije koji se uglavnom javlja kod osoba starijih od 65 godina, a zaboravnost, gubitak pamćenja, ponavljanje pitanja ili gubitak interesovanja samo su neki od simptoma sa kojim se svakodnevno suočavaju ljudi oboleli od nje.

Procenjuje se da u svetu danas ima oko 36 miliona osoba sa Alchajmerovom bolešću, dok na svakih sedam sekundi jedna osoba oboli od ovog mentalnog oboljenja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.