Adolescencija sada traje do 25. godine

Adolescencija se više ne završava u 18. godini života, kažu dečji psiholozi iz Velike Britanije.
Adolescencija se više ne završava u 18. godini života, kažu dečji psiholozi iz Velike Britanije.

Britanski dečji psiholozi pokrenuli su inicijativu da rade sa osobama do 25. godine starosti, kako bi se sprečilo naglo okončavanje detinjstva i pritisak da se važne životne odluke ranije donesu.

"Postajemo sve svesniji važnosti razvoja posle 18. godine i mislim da je ovo odlična inicijativa", kaže dečji psiholog Lavern Antrobas iz londonske Tavistock klinike.

Sada postoje tri stepena adolescencije – rana adolescencija (između 12. i 14. godine), srednja adolescencija (od 15. do 17. godine) i kasna (od 18. godine).

Ova inicijativa pokrenuta je zato što istraživanja pokazuju da mozak nastavlja da se razvija i posle tinejdžerskih dana.

Tokom adolescencije, svi podaci se u mozgu obrađuju mnogo drugačije, nego u zrelom dobu ili u detinjstvu. Naime, mozak se tada "reorganizuje", a hormoni se menjaju.

"Neki adolescenti žele duže da ostanu sa porodicama, jer im je potrebna podrška tokom godina razvoja i važno je da roditelji shvate da svi mladi ljudi ne sazrevaju istom brzinom", kaže Antrobas.

  • Macak

    26.09.2013 07:14
    To je sindrom produzene mladosti
    Inace, vec je analiziran, pogotovo kod nas. Sa razvojem svakakvih dogadjaja na ovim prostorima, nedostatak posla, obrazovanja, konzumiranje "neumetnosti" i potrosackih sadrzaja, uz manjak novca, mladima se odlaze osamostaljivanje i, simbolicno, produzuje mladost.

    Namerno kazem "mladima se odlaze" a ne "mladi odlazu" jer su, pored manjka licne inicijative kod vecine, ipak oni zrtve na kojima se kola slamaju.
  • Ranka

    25.09.2013 20:00
    .
    Sa fejsbukom to ce se sigurno oduziti bar na 35-u.
    Verovali vi ili ne.

    Emocionala inteligencija je na nuli. Sto je odlicno za marketing, potrosacku svest.
  • Vladimit

    25.09.2013 14:24
    Posle 20.te godine ?
    Posledica debilizacije dece

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.