PMS je mentalni poremećaj?
Predmenstrualni disforijski poremećaj o kome se ponekad govori kao o "PMS-u na steroidima" je i formalno priznat u petom izdanju Dijagnostičkog i statističkog uputstva za mentalne poremećaje.
Odluka da se ovaj poremećaj kategoriše kao mentalna bolest podelila je javnost. Većina kaže da ova odluka samo pomaže ukorenjenom stereotipu da su žene emotivno nestabilne jednom mesečno.
Jedna komentatorka je napisala: "Imam predmenstrualni disforijski poremećaj i uzimam antibebi pilule (koje mi pomažu). Lično, smatram ovu odluku uvredljivom", i dodala: "Iako sam ponekad depresivna po nekoliko dana, mislim da fizički simptomi prate emotivne i da se ceo problem može podvesti pod fizički problem a ne psihički."
Priznavanje da imate PMDP nosi sa sobom socijalnu stigmu a kriterijum za dijagnozu uključuju laku iritaciju, bes, povećan broj međuljudskih konflikta, osećaj bezbađa, letargiju, nesanicu i očigledne promene u apetitu u većini menstrualnih ciklusa.
Simptomi moraju postojati u vreme ciklusa minimum dva meseca toliko da onesposobljavaju ženu da u tom periodu normalno živi i radi.
Ovaj poremećaj se razlikuje od klasičnog PMS-a u kome su svi ovi simptomi blagi.
Da bi dobili ovu dijagnozu, mora se dokazati da pacijenti nisu depresivni sve vreme, već samo u danima menstruacije. Ovo stanje pogađa 3 od 8 žena.
Od medija pa do stručnih psihijatara svi komentarišu ovu odluku a dr Alen Frencis, psihijatar sa Djuk univerziteta kaže da je nova dijagnoza opasnija od novog leka.
Socijalni radnik Džo Vegman misli da dijagnoza nije bazirana na kredibilnom istraživanju.
Na Dijagnostičkom i statističkom uputstvu za mentalne poremećaje rađeno je punih 11 godina prvo izdanje ovog priručnika pojavilo je 1952. godine i to je svojevrsna biblija američke psihijatrije.
Komentari 4
Psychiatrie---CHérry-Coco
Burga
Pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar