Hrkanje tokom trudnoće može uticati na bebu i porođaj
Hrkanje je tako označeno kao "upozoravajući znak", a žene koje su hrkale i pre i tokom trudnoće su pod najvećim rizikom i imale su dve trećine veće šanse za manju bebu i duplo veće šanse za porođaj carskim rezom, od onih koje uopšte ne hrču.
Međutim, čak i žene koje počnu da hrču tek u trudnoći su pod većim rizikom u oba slučaja u odnosu na žene koje nikada ne hrču, naglašeno je u istraživanju.
Hrkanje takođe može biti ozbiljan znak upozorenja i za ostale zdravstvene probleme, kao što je apnea, ozbiljan problem disanja do koga dolazi zbog blokiranja dotoka kiseonika u krv tokom noći, kao i pojave visokog krvnog pritiska i preeklempsije, objasnili su naučnici.
Istraživanje je obuhvatilo 1.673 trudnice, koje su prijavile uobičajeno hrkanje tokom trudnoće, a doktorka Luiz O'Brajen koja je rukovodila istraživanjem je saopštila da su pronašli čvrste dokaze da je hronično hrkanje u vezi sa rođenjem manjih beba i porođaja tehnikom carskog reza, čak i kada su u obzir uzeti i ostali česti faktori rizika.
"Ovi podaci nam sugerišu da bi možda trebalo na neki način posmatrati trudnice za vreme spavanja kako bi se uočili problemi sa disanjem, jer se pokazalo da oni mogu dovesti do povećanja rizika za normalan tok trudnoće i porođaja. Verujemo da ukoliko budemo uspeli da uočimo ove probleme, možda ćemo moći da sprečimo zdravstvene probleme, poput apnee i tako sprečimo dolazak na svet malih beba, kao i porođaje carskim rezom. Time bismo ne samo povećali zdravstvenu korist za novorođenčad i majke, već i smanjili troškove za nepredviđene situacije", dodala je ona.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar