Tek svaki treći sedmogodišnjak ima sve zdrave zube

Dobrim zdravljem zuba u Srbiji ne mogu da se pohvale čak ni deca: generalno tek svaki treći sedmogodišnjak (33,5 odsto) ima sve zdrave zube, a u mnogim sredinama kao što su Rača, Negotin, Prijepolje, Senica, Beočin - tek svaki deseti.

Dobrim zdravljem zuba u Srbiji ne mogu da se pohvale čak ni deca: generalno tek svaki treći sedmogodišnjak (33,5 odsto) ima sve zdrave zube, a u mnogim sredinama kao što su Rača, Negotin, Prijepolje, Senica, Beočin - tek svaki deseti.

Za razliku od odraslih za koje je stomatološka zaštita o trošku osiguranja svedena na minimum, deca, u načelu, imaju pravo na sve usluge stomatologa, ali u zdravstvenom sistemu, na 1,42 miliona stanovnika mlađih od 18 godina, među ukupno 2.227 zubara imamo svega 416 specijalista dečje i preventivne stomatologije.

"Mnoge opštine, pa i beogradske, nemaju dečjeg stomatologa i očigledno je da treba školovati ovaj kadar", kaže profesor Dejan Marković sa Klinike za dečju i preventivnu stomatologiju Stomatološkog fakulteta u Beogradu: "Jedan stomatolog na 1.500 dece, koliko je kod nas normativ, ne može da pokrije toliko raširene bolesti zuba među decom. Takav normativ za kadar možda odgovara Švedskoj ili Nemačkoj, gde je karijes u dečjem uzrastu pet puta ređi nego kod nas, ali ne i Srbiji."

Među 45.282 učenika sedmih razreda osnovne škole, gotovo kod svakog drugog (45 odsto) uočene su anomalije vilice, a kod 54 odsto nije započeto ortodontsko lečenje. Aleksandra Rajčević, načelnica dečje i preventivne stomatologije u Domu zdravlja Stari grad, kaže da su 2000. godine u ovoj službi radila 24 stomatologa, a sada – pet.

"Drastično smanjivanje stručnog kadra, zanemarivanje preventive i ukorenjeni stil života da se dete vodi kod stomatologa samo kad zub zaboli glavni su uzroci poražavajuće slike oralnog zdravlja u najmlađoj populaciji. Nekada je gotovo svaka škola u dve smene imala stomatologa, a sada se te službe, kada nam je oralno zdravlje sve lošije, masovno gase", kaže dr Rajčević.

  • LOL

    05.11.2013 10:09
    pitam se zasto
    Kada mi je pedijatrica preporucila da zubice peremo od samog nicanja sa mekom cetkicom i vodom prijateljice sa decom su me gledale kao da sam pala sa marsa.Kada je dete krenulo u jalice sa 14 meseci zube smo prali a mekom cetkicom i pastom prilagodjenom uzrastu.Postavila sam pitanje vapitacicama oko pranja zuba u ustanovi na sta one malo nisu pale u nesvest.U prici sa ostalim roditeljima saznala sam da vecna njih smatra da se deci ne trebaju prati zubi dokle god jedu meku hranu tj. kasice, neki su to cak povezivali sa nosenjem pelena?Sve u svemu dosta njih nije pocelo da pere zubice ni kada su napunili 3 godine. Karjesa na izvolte, polomljenih zubica, zutih....Sin mi sada ima 5 godina i bas pre par dana su me dve mame pitale za savet gde treba da se ide kod decijeg zubara jer one jos nikad nisu bile a cule su da ja odavno vucem svoje dete? Cuj vucem, pa valda je normalno upoznati dete sa njegovim zubarom i nametnuti mu tu normalnu naviku odrzavanja higijene zuba i odlaska na redovne kontrole.Prvi put je seo u zubarsku stolicu nesto posle prve godine, dete se izvozalo , dobilo nalepnicu i sad bez problema odemo na svakih 6 meseci da ga zubar pregleda bez straha, sta vise, raduje se nalepnici kao da je ne znam sta:)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.