Video igre uvećavaju mozak

Oni koji su opčinjeni video igrama i provode zarobljeni pred ekranom sate pokušavajući da se izbore sa zamišljenim zadacima, sada za to imaju i naučno opravdanje, jer je jedno istraživanje pokazalo da te aktivnosti uvećavaju sivu moždanu materiju - tkivo odogovorno za kontrolu mišića, pamćenje i čulnu percepciju.
Oni koji su opčinjeni video igrama i provode zarobljeni pred ekranom sate pokušavajući da se izbore sa zamišljenim zadacima, sada za to imaju i naučno opravdanje, jer je jedno istraživanje pokazalo da te aktivnosti uvećavaju sivu moždanu materiju - tkivo odogovorno za kontrolu mišića, pamćenje i čulnu percepciju.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Molekularna psihijatrija i njemu je analiziran uticaj video igara na mozak, a za njegove potrebe su bili angažovani odrasli ljludi koji su igrali dnevno po 30 minuta igru Mario 64 na Nintendovoj portabl DS konzoli. Po isteku tog vremena, učesnici istraživanja su pokazali da je kod njih došlo do "značajnog povećanja sive moždane materije" podjednako u bilateralnom hipokampusu i delovima desnog prefrontalnog korteksa.

Hipokampus, ključni deo mozga u obliku potkovice koji se nalazi na obe sfere mozga je odgovoran za obradu informacija i pamćenje, kao i za povezivanje senzornih informacija (zvuk, miris) sa memorijom.

Igra Mario 64 pred igrače postavlja zadatak da zamišljen lik vode kroz trodimenzionalni prostor, a jedan od podeljenih ekrana na konzoli omogućava igračima da Marija vide na mapi, dok drugi pokazuje karakter lika u igri iz perspektive prvog lica. Performanse mozga su bile poboljšane kada su se igrači prebacivali iz gledišta i perspektive prvog lica (egocentrična prostorna strategija) u opštu perspektivu (alocentričnu) koja se nalazi u drugom delu ekrana.

Ono što je takođe vrlo interesantno otkriće je povezanost izmuđu subjektove želje da igraju igru i povećanja u obimu mase sive moždane materije. Efekat igre na igračevu sivu materiju je posebno vidljiv na one koj su rekli da im se dopalo igranje video igre, a istraživači nagađaju da to može da ima veze sa sistemom nagrađivanja u mozgu, koji oslobađa dopamin (hormon sreće) kada se uživa u igri. Tada, kako misle naučnici, dolazi do povratne sprege koja dovodi do poboljšanja sive materije.

Ovi rezultati su naučnike ohrabrili u mišljenju da bi otkriće moglo biti korišćeno u eventualnim terapijama video igrama kod postraumatskih stresnih sindroma, shizofrenije i neurodegenerativnih poremećaja.

  • Vlada

    11.11.2013 08:46
    ...
    "... uvecavaju mozak".... pa da, i grlo otekne od upale tj. infekcije.
  • Deks

    08.11.2013 18:39
    Verujem da je ovo istraživanje tačno. Nisam neki zagriženi ljubitelj video-igara a nemam ni novca za igranje novijih igara (odnosno za kupovinu potrebne opreme) ali neke igre su me prosto očarale svojom zanimljivošću i proveo sam lepe trenutke pokušavajući da ih odigram. Pritom traže puno od igrača: razmišljanje, snalažljivost... Vi morate mnogo intelektualno uložiti čak i da rešite nege obične zadatke u tim igrama poput vožnje automobilom i slično. Sve to sigurno dovodi do poboljšanja intelektualnih sposobnosti.
  • Dr Petrović

    08.11.2013 15:48
    News net

    Takve tvrdnje nemaju osnova.

    Bolje da klinci sede, uče i odu napolje i to svoje znanje korisno upotrebe.

    Ovde su samo navijači-banditi-političari-pljačkaši-turbofolkeri-turci-serijalci-farmeri-pinkeri...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.