Ljudska srca će biti štampana 3D štampačem

Tim američkih naučnika obećava da će već naredne decenije prava, funkcionalna ljudska srca biti moguće štampati 3D štampačem, a zatim ih transplantirati u organizam obolelog čoveka.
Tim američkih naučnika obećava da će već naredne decenije prava, funkcionalna ljudska srca biti moguće štampati 3D štampačem, a zatim ih transplantirati u organizam obolelog čoveka.

Bioinženjer Stjuart Vilijams s Univerziteta u Luevilu tvrdi da je deset godina čak i previše, ali namerno su sebi ostavili nešto prostora za manevrisanje. Naime, oni tvrde da će prva "odštampana" srca biti vrlo brzo spremna za transplantaciju, a već su uspeli tom tehnologijom da stvore koronarnu arteriju i manje srčane krvne sudove.

Oni razvijaju poseban 3D štampač za izradu ovakvih organa, a njihove studije dovode do zaključka da će se odštampani krvni sudovi spajati s pacijentovim tkivom i tako sastaviti novi krvotok u odštampanom tkivu.

Za početak, srca će štampati iz delića, ali stručnjaci veruju da će čitavo srce moći da bude "gotovo" za samo tri sata. Nakon što se odštampa, srce će morati sedam dana da "zri", pre nego što postane spremno za transplantaciju.

Srca će se izrađivati od baze pacijentovih ćelija, koje će biti izvučene iz masnog tkiva, pa je verovatnoća da će telo odbaciti novi organ veoma male.

Glavni problem nove 3D tehnologije s kojim su se dosad lekari suočavali bilo je održavanje štampanih organa u životu. Vilijams i njegov tim ovaj problem planiraju da reše povezivanjem pacijentovih krvnih sudova sa onim odštampanim, a sama krv će zatim dalje obaviti svoj deo posla.

Ova grupa naučnika nada se da će jednog dana 3D štampač ljudskog srca biti deo osnovne bolničke opreme.

  • LimanacNS

    27.11.2013 12:45
    Početak...
    Prvo su bili predmeti, uskoro srce, a verujem da ni štancovanje ljudi nije daleko. Kloniranje će biti zastarela metoda.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.