Elektronski recepti početkom sledeće godine

Od kraja ove ili početka naredne godine pacijenti više neće dobijati papirne recepte za lekove u domovima zdravlja, već će lekari recepte elektronskim putem prosleđivati apotekama.
Od kraja ove ili početka naredne godine pacijenti više neće dobijati papirne recepte za lekove u domovima zdravlja, već će lekari recepte elektronskim putem prosleđivati apotekama.

Direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) prof. Momčilo Babić rekao je da će, osim elektronskog recepta, biti uveden elektronski uput i zdravstveni karton, kao i da će se zakazivanje i konsultacije obavljati elektronskim putem. On je objasnio da će svi lekari u 158 domova zdravlja u Srbiji i oko 1.000 apoteka biti umreženi u sistem izrade i izdavanja elektronskih recepata. Na taj način će više od 60 miliona papirnih recepata, koliko se godišnje izda, biti zamenjeno elektronskim.

"Tako ćemo uštedeti više od 100 tona specijalnog papira i više od dva miliona evra, koliko sada trošimo za izradu i štampanje recepata", naglasio je Babić.

Elektronski recept, pojašnjava prvi čovek RFZO, podrazumeva mogućnost da se lek naruči putem SMS-a ili mejla, a poseban benefit ovog projekta osetiće hronični bolesnici, koji svakog meseca moraju da dođu kod izabranog lekara po terapiju. Ubuduće će biti dovoljno da pošalju SMS ili mejl, a lekar zahvaljujući elektronskoj istoriji bolesti već zna koju terapiju pacijent koristi i može da pošalje elektronski recept. Lek će se uz overenu zdravstvenu knjižicu podizati u apoteci.

Babić objašnjava da je predviđeno da se zakazivanje pregleda kod specijalista u  bolnicama i kliničkim centrima takođe obavlja elektronski i zakazivaće ih posebne službe u domovima zdravlja.

Pacijenti koji izaberu da sami zakažu pregled kod specijaliste, takođe će to moći da učine kompjuterski ili SMS-om.

Babić dodaje da će biti uvedene i elektronske konsultacije gde će se putem SMS-a ili mejla dobijati mišljenje specijaliste, koje je važno posebno oko upotrebe lekova.

"Nekada postoji interakcija nekih lekova koji se zajedno piju, a to previde dva različita lekara koja su ga propisala. Elektronskim putem će se konsultovati treći, nezavisni lekar, koji daje mišljenje baš o takvim neželjenim efektima lekova", objašnjava Babić.

Kruna elektronske medicinske dokumentacije, po Babićevom mišljenju, biće uvođenje elektronskog kartona, gde će se na jednom mestu čuvati kompletna istorija bolesti pacijenta, rentgenske slike, elektrokardiografski i laboratorijski nalazi, dostupni samo ovlašćenom doktoru.

"To je veliki napredak u odnosu na sadašnje stanje. Dešava se da pacijent dođe u bolnicu bez rentgenskog snimka, a rešenje je da se vrati kući ili da se radi nov snimak i pacijent ponovo zrači. Zahvaljujući elektronskom kartonu lekar će moći sve to da pogleda", kaže Babić.

Projekat će početi u Beogradu, ali je planirano da se proširi i na ostatak Srbije.

  • Filip

    30.01.2014 09:26
    Bravo
    Podržavam ovaj korak! Treba pratiti nove tehnologije i živeti lakše sa njima, kad nam već omogućavaju lagodniji život.
    Nepismeni treba da se opismene (posle drugog svetskog rata je u SFRJ bio veliki talas opismenjavanja stanovnika, danas se umesto olovke i papira koriste razni elektronski uređaji).

    Strašno je koliko je većina ljudi nespremna na promene i prihvatanje novih drugačijih a boljih stvari.

    PS: Ne vidim nigde da se neće moći otići do lekara da se naruči recept. Omogući će da se recept naruči i SMSom i e-mailom.
  • Isailo

    30.01.2014 09:10
    @Ja
    alo, bote... gde ti zivis? Nemaju svi decu i unuke.
    Takodje, ima puno unuka i dece koja nemaju veze sa informatikom, a i zasto bi?
    Ako je tebi ispran mozak, ne mora svima da bude.
  • Ja

    30.01.2014 08:02
    alo hejteri
    smanjiće se gužve u čekaonicama, pa će biti bolje svima. A bake i deke valjda imaju unuke da im pomognu oko zakazivanja i naručivanja lekova.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.