Sedam stvari koje nikako ne treba činiti posle jela

Mnogi od nas imaju navike koje praktikuju posle obroka, ali stručnjaci nas upozoravaju da pušenje, jedenje voća, pijenje čaja, tuširanje i spavanje sa punim stomakom nisu zdravi.
Mnogi od nas imaju navike koje praktikuju posle obroka, ali stručnjaci nas upozoravaju da pušenje, jedenje voća, pijenje čaja, tuširanje i spavanje sa punim stomakom nisu zdravi.

 


1. Pušenje

Ova navika puno je štetnija nego što se misli, jer samo jedna cigareta nakon jela ima učinak kao da ste ih zapalili 10. Sistem varenja deluje na celi organizam, a na kiseonik u krvi veže se i nikotin.

2. Jedenje voća

Voće se jako brzo vari, a ako se jede odmah posle obroka, ono se toliko dugo zadržava u želucu da počinje da truli i oslobađa otrovne gasove koji, između ostalog, podstiču stvaranje celulita. Voće bi trebalo da se jede na prazan želudac ili dva sata pre i posle jela.

3. Pijenje čaja

Tein, glavni sastojak čaja veže se za gvožđe i otežava probavu što može da bude loše za anemične osobe. Oni bi trebalo da piju čaj najmanje sat vremena nakon jela.

4. Plivanje i tuširanje nakon jela

Voda podstiče i pojačava prokrvljenost u telu koja mu je potrebna, ali nakon obroka krv odlazi u želudac gde se odvija varenje, a ne na mesta poput ruku i nogu.

5. Popuštanje kaiša

Popuštanje rupica na kaišu nakon obilnog obroka može da dovede do spleta creva i zastoja u varenju.

6. Fizička aktivnost

Iako svi misle da je fizička aktivnost nakon obroka dobra, istina je ipak drugačija. Trening ometa sistem za varenje koji apsorbuje hranljive materije iz unesene hrane. Preporučuje se samo lagana šetnja.

7. Spavanje

Ležeći položaj nikako nije prirodan, a samim tim ni dobar za probavu, pa sokovi u želucu ne mogu da obave svoj posao. Ova navika može da izazove želudačne tegobe.

  • 22.02.2014 19:59
    Pa šta da radim?
  • alo,alo

    22.02.2014 13:21
    @LK
    probaj sex !
  • lk

    21.02.2014 14:52
    pa sta onda smem da radim posle jela

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.