Džinovski virus star 30.000 godina pronađen u Sibiru
Sibirski pitovirus (Pithovirus sibericum) je naziv džinovskog virusa koji je preživeo 30.000 godina zarobljen u sibirskom permafrostu.
Pronašli su ga francuski naučnici u smrznutom tlu, na dubini od 30 metara ispod površine zemlje, na krajnjem severoistoku Sibira gde je prosečna godišnja temperatura minus 13 stepeni Celzijusa. Reč je o dosad najvećem virusu koji je ikada otkriven. Toliko je velik (ima 500 gena za razliku od virusa gripa, na primer, koji ima svega osam) da se može videti kroz običan mikroskop.
Ovaj "askurđel" među virusima je bezopasan za ljude i životinje, a napada samo amebe. To je treći virus iz porodice džinovskih virusa koji je danas poznat, ističu autori studije objavljene u Analima Nacionalne akademije nauka (PNAS).
"Činjenica da virusi zarobljeni duboko u zemlji pre više od 30.000 godina mogu da prežive i da i dalje budu zarazni upozorava nas da bi topljenje permafrosta kao posledica globalnog zagrevanja i eksploatacije rudnih i mineralnih bogatstava arktičkih prostranstava mogli da svet gurnu u katastrofu", izjavio je koautor studije, profesor Žan-Mišel Klaveri sa Instituta IGS-CNRS u Marseju.
"Mogućnost oživljavanja virusa koji se smatraju iskorenjenim, poput virusa velikih boginja, koji se razmnožava na sličan način kao i Pitovirus, iz velikog zamrzivača kakav je permafrost, ne spada u sferu naučne fantastike, već predstavlja ozbiljnu opasnost", rekao je Klaveri. "Ovakvi virusi mogu predstavljati realnu pretnju po zdravlje stanovništva", naveo je on, napominjući da iako Pitovirus nije opasan po ljude, drugi, slični njemu bi to mogli da budu.
Komentari 3
Belidens
Boris
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar