Čuvajte se - počela sezona krpelja

Period najjače aktivnosti krpelja već je počeo u Srbiji i trajaće do kasne jeseni, upozorili su stručnjaci, podsećajući da ovi insekti, ako su zaraženi, mogu da prenesu lajmsku bolest.
Period najjače aktivnosti krpelja već je počeo u Srbiji i trajaće do kasne jeseni, upozorili su stručnjaci, podsećajući da ovi insekti, ako su zaraženi, mogu da prenesu lajmsku bolest.

"Svaki ubod krpelja ne znači obavezno i nastanak infekcije, jer nisu svi zaraženi. Na području glavnog grada, procenat zaraženih krpelja kreće se poslednjih godina oko 25 odsto", izjavila je specijalista epidemiologije u Savetovalištu za lajmsku bolest u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograda dr Nevenka Pavlović.

"Godišnji izveštaji o kretanju zaraznih bolesti na teritoriji republike pokazali su da lajmska bolest ima najveću učestalost u grupi bolesti koje se prenose putem nekog vektora, u ovom slučaju zaraženog krpelja", izjavila je šef Odeljenja za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti u Institutu dr Bojana Grgić i dodala da "zasad nema podataka o procentu zaraženosti ovih insekata za teritoriji cele zemlje".

Ona je istakla da je, "u nedostatku specifične mere prevencije u vidu vakcine protiv lajmske bolesti, neophodno edukovati stanovništvo o neophodnosti primene mera lične zaštite u cilju smanjenja rizika zaražavanja".

U Savetovalištu za lajmsku bolest objašnjavaju da bolest najčešće počinje pojavom bezbolnog kružnog crvenila u ravni kože na mestu uboda krpelja, posle jedan dan do mesec dana od uboda, a tu promenu mogu da prate i povišena temperatura i bolovi u mišićima i zglobovima.

Rano otkrivanje i lečenje u ovom stadijumu sprečava napredovanje bolesti.

"Ako pređe u drugi i treći stadijum, lajmska bolest zahvata kožu, nervni sistem, zglobove i srce, ali mogu da budu napadnuti i svi ostali organi i sistemi, uz raznovrsne simptome i znakove", navela je dr Nevenka Pavlović, ističući da se bolest kod oko 68 odsto njihovih pacijenata završila u prvom stadijumu.

Njen savet građanima je da, nakon boravka u prirodi, u toku istog dana pregledaju kožu celog tela, ne zaboravljajući kosmati deo glave. U slučaju uboda, krpelja treba izvaditi iz kože što pre, kako bi se smanjila verovatnoća prenosa infekcije.

Skidanje krpelja treba obaviti stručno, najbolje u zdravstvenoj ustanovi, isključivo mehanički, pincetom. Koža se pre toga ne sme premazivati bilo kakvim sredstvom, a nakon vađenja krpelja treba je dezinfikovati alkoholom.

"Krpelji najčešće borave na vlatima trave, žbunovitom i drugom rastinju visine do jednog metra, pa se zbog toga preporučuje košenje i uređivanje zelenih površina, izbegavanje boravka u šumovitim, naročito neuređenim područjima", podsetila je dr Pavlović. Ona je dodala da treba smanjiti površinu kože koja može biti izložena ubodima krpelja, a jedan od načina je nošenje odeće dugačkih rukava i nogavica.

Poželjno je i da garderoba bude svetlih boja, jer to olakšava uočavanje ovog insekta. Posle boravka u prirodi, odeću treba promeniti i oprati, rekla je dr Pavlović.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, u republici se godišnje u proseku prijavi oko 800 obolelih od lajmske bolesti u svim starosnim kategorijama, a najzastupljenije su osobe od 20 do 60 godina.

  • 27.04.2014 21:27
    Neko iz Mase
    Na žalost imali smo slučaj da "zapatimo" krpelja. Prvo ga je imao pas, uklonili smo ga samostalno (nije nam prvi put), naravno sledećeg dana psu je bilo loše te smo ga odveli veterinaru. Prvo što su nas upitali bilo je: "Zašto nismo nazvali izvadili bi ga oni, ali kad već nismo, gde je krpelj i zašto ga nismo doneli da provere da li je zaražen."
    Par dana kasnije uočimo krpelja na glavi deteta, i brže bolje ga odvedemo na dečiju hirurgiju da ga uklone stručno, a tamo uhvati ga sestra po sred stomaka, stisnu ga, zavrnu i izvadi. Mislim u sebi, neću da se nerviram zbog tehnike vađenja, proveriće krpelja, pa i ako je povratio šta je tu je. Kad sam ih upitao kad ću imati informaciju da li je krpelj zaražen, dobio sam odgovor da oni to ne rade i sve što treba da radim je da pratim mesto ujeda i u slučaju promena da se javimo svom lekaru!
    Naravoučenije: Sledeći put ću ga izvaditi sam, odneti ga veterinaru na testiranje, i tek onda otići kod svog lekara!
    ps. Naravno zli jezici će reći krpelja psu nije izvadilo stručno lice! Zbog takvih osoba dođe mi da sledeći put zovem veterinara. A i deca ga više vole.
  • 10.03.2014 21:23
    Naravno da su stoka, zato morati sami sebi pomoci. Na YouTube imate uputstvo kako se vadi krpelj. Nemojte gubiti ni minuta! I odmah uzmite Doksiciklin (antibiotik) kao preventivu. Jer hronicna (latentna) lajmska bolest je NEIZLECIVA, kao i sifilis. Verujte mi iz licnog iskustva. NE ZELITE da dobijete tu bolest!
  • 09.03.2014 22:18
    btw. zaboravih da dodam i temperaturu sa 38,5 - 39,5C celih 48h uz brufen na svakih 6h. A doktor po ugovoru savetuje da se ne javljamo ukoliko ta temperatura traje krace od 3 dana. I kome ja placam zdravstveno svaki mesec!??? STOKO BEZOSECAJNA!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.