Kafu treba izbegavati između 8 i 9 sati ujutro

Sudeći prema rečima stručnjaka, kafu nije poželjno piti između 8 i 9 sati ujutro zbog visokog nivoa kortizola u telu koji se nikako ne sme kombinovati s kofeinom.
Sudeći prema rečima stručnjaka, kafu nije poželjno piti između 8 i 9 sati ujutro zbog visokog nivoa kortizola u telu koji se nikako ne sme kombinovati s kofeinom.

Istraživanje koje je objavio "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" potvrđuje da ljudsko telo oko 8 i 30 časova ujutru proizvodi najviše kortizola, hormona stresa koji podiže nivo energije. On je odgovoran za povećanje krvnog pritiska i nivo šećera u krvi. Kada na sve to dodate šolju kafe sa dobrom dozom kofeina, kortizol se luči u većim količinama i organizam lako dolazi u stanje anksioznosti.

Dr Steven Miler kaže da kada pijete kafu od 8 do 9 sati ujutru, pijete je u vreme kada je vaše telo prirodno hitro, brzo i oprezno zahvaljujući kortizolu...Biće vremena za kafu posle 9.30 pa do 11.30 kada nivo ovog hormona u krvi opada i kada ćete osetiti pun efekat kafe.

Ako vam ujutru treba nešto toplo i osvežavajuće, popite čašu mlake vode sa limunom i medom, a kofein ostavite za kasnije.

  • Student

    13.03.2014 13:47
    ...što nije nikakav problem ako ustajete u podne :)
  • none

    13.03.2014 12:41
    A "naučnike" treba izbegavati 24h tokom cele godine...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.