Beli luk prirodni antibiotik
Zbog svojih sastojaka beli luk može da pomogne i kod nekoliko problema s kožom i njenom negom. Ovo pravo čudo prirode, koje mnogi nazivaju prirodnim antibiotikom, daje snagu, potenciju i zdravlje. Mnogi mu pripisuju snažno delovanje, poput leka, jer se pouzdano zna da beli luk deluje na brojne parazite, viruse i bakterije u ljudskom organizmu.
Akne
Mnoge žene imaju problema s dosadnim aknama i u poznijim godinama. Ako ste bezuspešno isprobali sve moguće kremice, šta imate da izgubite korišćenjem belog luka? Vaša koža neće mirisati najbolje, ali antibakterijska svojstva belog luka pomoći će u smanjenju pojave akni i izlečiti čak i one duboke ciste. Isecite beli luk i lagano ga utrljajte na problematična područja, ostavite da deluje i posle isperite.
Oštećenja na koži
Lezije odnosno oštećenja na koži najčešće nas zateknu kada im se najmanje nadamo ili imamo neki važan događaj. Baš poput kupovnih proizvoda, beli luk može vam pomoći da ih se rešite. Nanesite beli luk direktno na oštećeno mesto nekoliko puta na dan i držite desetak minuta.
Upala uva
Poznato je da maslinovo ulje ili biljka čuvarkuća pomažu kod upale uva, ali i beli luk može biti jednako delotvoran. Zbog svojih sastojaka može eliminisati bakteriju koja uzrokuje infekciju. Zgnječite jedan češanj belog luka i stavite u kašičicu s vrućim maslinovim uljem na pet minuta. Potom sklonite beli luk i nakapajte nekoliko kapi u bolno uvo.
Kako da se rešite neprijatnog mirisa belog luka?
Iako se beli luk smatra jednom od najzdravijih namirnica, neretko ga ljudi izbegavaju zbog neprijatnog mirisa koji se, nakon njegovog konzumiranja, širi iz usta. Kako biste izbegli neprijatne situacije koje uzrokuje loš zadah, nakon što pojedete beli luk, obavezno "isperite" usta pomoću sledećih namirnica.
Peršun
Ovaj zeleni začin sadrži hlorofil koji je odličan u neutralisanju neprijatnog zadaha. Žvakanje peršuna povratiće vaš prirodni dah u ustima, a pogodan je, takođe, jer je dostupan i u restoranima koji ga često koriste za ukrašavanje raznih jela. Ukoliko pri ruci nemate par listića peršuna, možete ga zameniti i začinima poput nane, anisa ili kardamona.
Limun
Limun u bilo kom obliku, bilo kao limunada, bilo da se jede u kriškama, uspešno neutrališe smrad belog luka. Gazirani sokovi na bazi limuna nemaju ovo dejstvo, pa ukoliko se nalazite u restoranu, radije se odlučite za kiselu vodu sa kriškom limuna kako biste iz nje isisali limunov sok.
Čaj
Čajevi, naročito zeleni, pogodni su za uklanjanje neprijatnog mirisa sa jezika i zuba. Ukoliko niste ljubitelj zelenog čaja, možete ga zameniti za čaj od nane, a u slučaju da ni ova biljka nije po vašem ukusu, odlučite se na bilo koji jer, iako neće biti toliko efikasan kao navedeni, uticaće na svežinu daha iz vaših usta.
Nakon svakog jela, čak i nakon konzumacije ove tri namirnice, treba oprati zube, očistiti ih koncem i isprati usnu šupljinu posebnom vodicom za usta. Nakon svega ovoga možete biti sigurni da je neprijatan zadah iz usta u potpunosti uklonjen i da su od belog luka ostala samo pozitivna svojstva.
Komentari 4
mrva
abc
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar