Depresija glavni uzrok bolesti kod adolescenata
Organizacija smatra da su tri glavna uzroka smrti adolescenata u svetu "saobraćajne nesreće, sida i samoubistvo".
U 2012. godini, u svetu je umrlo 1,3 miliona adolescenata.
Ovo je prvi put da WHO objavljuje kompletan izveštaj posvećen zdravstvenim problemima adolescenata.
Problemi su povezani s pušenjem, konzumiranjem droge i alkohola, sa sidom, mentalnim zdravljem, ishranom, seksualnošću i nasiljem.
"Svet ne posvećuje dovoljno pažnje zdravlju adolescenata", izjavila je doktorka Flavija Bustreo, pomoćnica generalne direktorke za zdravlje žena i dece u WHO-u.
"Nadamo se da će ovaj izveštaj privući više pažnje na zdravlje mladih od 10 do 19 godina i da će poslužiti pokretanju ubrzane akcije u vezi s njihovim zdravstvenim problemima", kazala je ona.
Depresija je globalno uzrok bolesti broj 1 u ovoj starosnoj grupi, a samoubistvo je treći uzrok smrtnosti.
Neke studije pokazuju da su kod osoba koje pate od mentalnih problema prvi simptomi registrovani već u 14. godini. Da su adolescenti lečeni na vreme, mogla se sprečiti smrt i izbeći "patnja i bol u životu".
WHO ističe da su dijareja i plućne infekcije 2. i 4. uzrok smrti mladih od 10 do 14. godina.
Izveštaj pokazuje da manje od jednog na četiri adolescenta dnevno vežba jedan sat i da je u nekim zemljama jedan adolescent od tri predebeo.
Da bi sastavio ovaj izveštaj, WHO je koristio podatke koje je dostavilo 109 zemalja.
Glavne bolesti koje pogađaju adolescente su depresija, povrede u saobraćajnim nesrećama, anemija, sida, samosakaćenje, problemi s leđima, dijareja, anksioznost, astma i respiratorne bolesti.
Glavni uzroci smrtnosti adolescenata su: saobraćajne nesreće, sida, samoubistvo, plućne bolesti, nasilje, dijareja, utapanje, meningitis, epilepsija, endokrinološki problemi i krvne bolesti.
Komentari 2
Novosadistkinja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar