Od ovih namirnica ćete imati loš dah

Loš zadah nas asocira na lošu higijenu. Međutim, uzročnici tog neugodnog mirisa mogu biti  neke namirnice koje koristimo misleći kako ćemo njima kamuflirati neugodne mirise iz usta.
Loš zadah nas asocira na lošu higijenu. Međutim, uzročnici tog neugodnog mirisa mogu biti  neke namirnice koje koristimo misleći kako ćemo njima kamuflirati neugodne mirise iz usta.

1. Alkohol

Alkohol deluje kao diuretik, što znači da povećava izlučivanje tečnosti iz organizma, a posledica toga je dehidriranost. Ona se naime događa i u našim ustima koja nakon određenog broja ispijenih čaša postaju suva i neugodnog zadaha jer alkohol sputava proizvodnju pljuvačke u ustima. Bez pljuvačke ostajemo bez enzima koji razgrađuju loše bakterije u usnoj šupljini, a njihovo ubrzano množenje uzrokuje loš zadah. Za čašu vode iza svake runde sada definitivno imamo razlog više.

2. Žvakaće gume s ukusom mentola

Sudeći po reklamama proizvodi na bazi mentola jedini su čudotvorci na putu do svežeg daha. No činjenica je kako nakon svega par minuta mentol izlapi iz žvakaće gume, a dah postaje nepodnošljivo neugodan. Razlog tome su skriveni šećeri, inače uzročnici loših bakterija u ustima koje stvaraju spojeve sa sumporom, a sumpor je glavni krivac lošeg zadaha. Stoga umesto kupovnih osveživača daha koristite one prirodne.

3. Crveno meso

Prehrana koja obiluje proteinima, a ugljenih hidrata ima tek u tragovima najčešće rezultira neugodnim zadahom iz usta. Takva pojava nastaje usled nemogućnosti organizma da preradi velike količine proteina, a posledica je spora razgradnja u crevima nakon čega se toksini poput amonijaka ispuštaju u telo i između ostalog izlaze kroz usnu šupljinu.

4. Sušeno voće

Sušeno voće nije samo prepuno šećera koji su pogodni za razvoj bakterija već obiluje i netopivim vlaknima celuloze koja ostaju među zubima i nakupljaju šećer. Kako biste uklonili vlakna pre nego li se nagomilaju bakterije, obavezno koristite konac za čišćenje zuba.

  • 06.06.2014 13:39
    Najvaznije je prati zube 2 puta dnevno odnosno posle vecih obroka.
  • 06.06.2014 13:20
    Dobro je, nema belog luka na spisku.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.