Leče astmu gutanjem žive ribe

Uprkos sve bržem napretku nauke, u mnogim krajevima širom sveta narodna medicina i dalje ostaje popularni način lečenja pojedinih bolesti.
Uprkos sve bržem napretku nauke, u mnogim krajevima širom sveta narodna medicina i dalje ostaje popularni način lečenja pojedinih bolesti.

Tako u indijskom gradu Hajderabadu, astmu i druge probleme disajnih puteva leče gutanjem žive ribe.

Svake godine u junu, na hiljade Indijaca dolazi u ovaj grad na jugu Indije kako bi u zajedničkom obredu gutali žive ribe, uvaljane u žutu biljnu smesu, u nadi da će se tako izlečiti od astme.

Bizarno lečenje obavljaju članovi porodice Goud koji to čine već generacijama.

Postoji objašnjenje da terapija, kojoj se mnogi podvrgavaju na silu, naročito deca, postiže efekat tako što sluzava supstanca ribe podstiče širenje alveola u plućima i time omogućava pacijentima da "prodišu" .

Stručnjaci, pak, objašnjavaju pozitivne efekte terapije isključivo psihološkim efektima. S obzirom da je astma u velikoj meri psihosomatska bolest, pacijent lako podleže sugestiji, koju neobični bizarni postupci samo dodatno pojačavaju. Tako da i "terapije" koje nemaju baš nikakvu osnovu u naučnoj logici mogu da daju željeni rezultat.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.