Zašto se ne unište preostale zalihe velikih boginja?

Amerikanci i Rusi, u strahu od bioterorizma, ne žele da unište uzorke zloglasnog virusa velikih boginja, koji su pohranjeni u dve laboratorije - u Atalanti i Koltosovu.
Amerikanci i Rusi, u strahu od bioterorizma, ne žele da unište uzorke zloglasnog virusa velikih boginja, koji su pohranjeni u dve laboratorije - u Atalanti i Koltosovu.

Iako se slažu da virus velikih boginja treba uništiti, SAD i Rusija već decenijama navode da "još nije došlo vreme za to".

Kada bi neko "variolu" koristio kao biološko oružje, posledice bi mogle da budu katastrofalne, jer sve osobe koje su rođene nakon 1981. godine nisu vakcinisane.

Zagovornici održavanja "variole" u životu tvrde da čuvanje preostalih zaliha virusa, 451 ampule u Atlanti i 120 u Koltosovu, ima svoje naučno opravdanje, jer bi u slučaju epidemije to pomoglo u razvoju nove vakcine.

Stručnjaci, pak, tvrde da je odluka o uništenju preostalih uzoraka "variole" manje naučno, a više političko pitanje.

Velike boginje spadaju među najsmrtonosnije bolesti sa kojima se suočilo čovečanstvo, a u prošlosti su ubijale i do 60 odsto zaraženih odraslih kao i više od 80 odsto zaražene dece.

Virus velikih boginja, koji se sa obolele na zdravu osobu širi kapljičnim putem, napada krvne sudove u koži, ustima i grlu. Nekoliko dana nakon izbijanja bolesti oboleli se žale na jaku glavobolju, bol u mišićima i leđima kao i na visoku temperaturu.

Po telu izbija krupan osip koji se brzo pretvara u plikove. Plikovi se zagnoje i na njihovom  mestu otvore se ranice, od kojih ostaju primetni ožiljci na licu osoba koje su preživele velike boginje.

Zahvaljujući masovnim akcijama vakcinisanja, velike boginje su iskorenjene još 1979. godine, što je bila velika pobeda Svetske zdravstvene organizacije.

Prethodno je 1972. na području bivše Jugoslavije zabeležena poslednja epidemija velikih boginja, o čemu je snimljen i igrani film "Variola vera" u režiji Gorana Markovića. Zdravstvene vlasti proglasile su tada vanredno stanje i ograničile kretanje na prostoru cele zemlje, ali zaraza se proširila na 175 ljudi, od kojih je 35 umrlo.

U svetu je ostao problem u vezi sa laboratorijskim uzorcima "variole" pa su 1983. tadašnji američki predsednik Ronald Regan i sovjetski vođa Konstantin Černjenko, s ciljem održavanja ravnoteže između Istočnog i Zapadnog bloka, dogovorili da svaka strana sačuva ampule zloglasnog virusa.

  • 12.06.2014 12:18
    Za zlu ne trebalo.
  • xy

    11.06.2014 17:27
    o, kako je lepo i utešno znati da virus takvog zla još uvek neko negde čuva, pa još u ime nauke... Sad mi je mnogo lakše!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.