Svaki četvrti krpelj zarazan
Nevenka Pavlović rekla je da je važno znati da nije svaki krpelj zarazan niti svaki krpelj prenosi lajmsku bolest. Na teritoriji Beograda, kao i u ostatku Srbije, procenat krpelja koji prenose zaraze je oko 25 odsto, odnosno svaki četvrti.
Nevenka Pavlović navela je da se ne može pouzdano odrediti gde ima najviše krpelja, jer ih ima svuda u prirodi, ali da je rizik od ujeda mnogo manji na uređenim gradskim površinama, poput parkova i dvorišta, koje se redovno održavaju. "Površine koje su održavane, šišane, tu ima manje krpelja, jer njima ne odgovara ta sredina. Krpelji vole vlagu i senku", rekla je Nevenka Pavlović.
Dodala je da se protiv krpelja najbolje štiti izbegavanjem mesta sa visokom travom i provlačenjem groz grmlje, nošenjem dugačkih rukava i pantalona tokom boravka u prirodi, kao i preparatima koji mirisom odbijaju krpelje, a mogu se kupiti u svakoj apoteci.
Nevenka Pavlović je istakla da je najbolje ukloniti krpelja do 24 sata posle uboda i da bi to trebalo da uradi stručna osoba u najbližoj ambulanti.
Ako osoba koju je ujeo krpelj ne može da ode u ambulantu, krpelja bi trebalo izvući samo pincetom, bez ulja, krema i sličnih preparata i to polako kako delovi krpelja ne bi ostali u koži, rekla je Nevenka Pavlović.
Ako deo krpelja ostane u telu, potrebno je obratiti se lekaru, jer se uz pravilno praćenje i terapiju smanjuje rizik od lajmske bolesti, navela je lekarka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar