Dezmond Tutu za legalizaciju eutanazije

Južnoafrički nadbiskup Anglikanske crkve Dezmond Tutu opredelio se za legalizaciju eutanazije, i rekao da novac potrošen za produžavanje života može da se iskoristi za transplantaciju organa.
Južnoafrički nadbiskup Anglikanske crkve Dezmond Tutu opredelio se za legalizaciju eutanazije, i rekao da novac potrošen za produžavanje života može da se iskoristi za transplantaciju organa.

"Ne bih voleo da se meni produži život na veštački način, jer kakav je kvalitet života pacijenta koji diše uz pomoć aparata i zašto trošiti novac za produžavanje života koji će se na kraju okončati. Bolje bi bilo da se taj novac iskoristi za pomoć porodiljama ili za presađivanje organa", rekao je penzionisani nadbiskup.

"Neki misle da je bolje ukazati palijativnu negu, drugi smatraju da pacijent treba da bude svestan do kraja, dok je bolje napustiti svet u magli sedativa", ocenio je 82-godišnji Tutu, dobitnik Nobelove nagrade za mir.

Tutu se pridružio stavu bivšeg kenterberijskog nadbiskupa Lorda Kerija koji je u petak rekao da je promenio stav o eutanaziji suočen "s nepotrenim patnjama ljudi koji umiru".

Njihove izjave dolaze u trenutku kada ove nedelje britanski parlament raspravlja o tom pitanju. Keri i Tutu su se na taj način usprotivili sadašnjem kenterberijskom nadbiskupu Džastinu Velbiju koji je ocenio da je nacrt zakona o legalizaciji eutanazije "pogrešan i opasan".

Nacrt zakona predviđa eutanaziju u Engleskoj i Velsu za odrasle pacijente kojima je ostalo manje od šest meseci života prema navodima lekarskih stručnjaka.

Sličan nacrt zakona je 2006. godine odbijen zbog protivljenja Anglikanske crkve i nadbiskupa Kerija.

Lekari u Velikoj Britaniji mogu da dobiju do 14 godina zatvora zbog eutanazije. Uvodjenjem novih mera pre četiri godine, pravosudni organi mogu da ublaže te kazne ili pomiluju lekara ako se utvrdi da je to uradio iz milosrdja i saosećanja.

Eutanazija je trenutno legalna u Holandiji, Belgiji i Luksemburgu.

  • Dalai Blama

    14.07.2014 19:06
    Id' u ochin ja reko za legalizaciju marihuane.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.