Zbog čega ste stalno gladni?

Tek ste jeli i nije prošlo ni pola sata, a vi ste opet gladni? Otkrijte u čemu je problem i kako da ga rešite.

Tek ste jeli i nije prošlo ni pola sata, a vi ste opet gladni? Otkrijte u čemu je problem i kako da ga rešite.


1. Ne doručkujete

Pecivo s nogu može se činiti kao odlična ideja ako ste u gužvi, ali ako vam to pređe u naviku, organizam neće biti presrećan. Naime, dobar doručak podrazumeva kombinaciju proteina i ugljenih hidrata koji će vas držati sitima. Ne prekačite doručak samo zato što, navodno, nemate vremena za njega. Navijte sat 10 minuta ranije, nema izgovora.


2. Preskačete obroke

Celodnevno izgladnjivanje i večernje prejedanje su zabranjeni, ukoliko želite da uskočite u one stare farmerice od pre nekoliko godina. Nije loše da vas podsetimo: tri obroka, uz dve užine, i nemojte jesti posle 18 časova.


3. Brkate glad i žeđ

Osećaj gladi i žeđi mnogi znaju da pomešaju. Kada osetite glad, prvo posegnite za čašom vode i sačekajte 10 minuta. Ako vas želja za hranom prođe, to je znak da je vaš organizam dehidrirao i da vam je bila potrebna samo čaša vode.


4. Nezdrava hrana

Brza hrana, puna masti samo će stvoriti prividan osećaj sitosti. Često konzumiranje ovakve hrane samo uzrokuje brzo otpuštanje šećera u krvi, posle čega ćete biti još gladniji. Birajte zdrave namirnice, voće, povrće, nemasne jogurte, ribu…


5. Ne spavate dovoljno

Razlog zašto se nakon neprospavane noći javlja glad je zbog promene nivoa hormona grelina u ćelijama stomačnog tkiva, ali i u različitim delovima mozga i hipotalamusa. Pre nego što jedemo, nivo ovog hormona u telu je vrlo visok i stimuliše moždane ćelije, koje nam daju do znanja da bismo trebali da jedemo. Posle obroka, nivo hormona drastično se smanjuje.


6. Dosadno vam je

Dosada je vrlo čest razlog za posezanjem za nezdravim grickalicama, što podiže nivo dopamina, tj. osećaja sreće. Nemojte jesti samo zato što ne znate šta ćete sa sobom. Idite protegnite noge, prošetajte, verujte, glad će brzo proći.


7. Pod stresom ste

Bez obzira na to da je li reč o fizičkom ili psihičkom stresu, hipotalamus šalje signal za oslobađanje kortizola, hormona stresa. Naučnici su zaključili da visoki nivo kortizola, do kog dolazi kod hroničnog stresa, može da poveća apetit.

  • Deks

    19.07.2014 20:04
    Da biste imali osećaj sitosti morate pojesti obrok bogat proteinima što znači obavezno mesni obrok, eventualno jaja i mlečni proizvodi. Nikakvo voće i povrće tu ne pomaže.
  • SashaS

    18.07.2014 19:42
    Ili...
    ... jednostano ste samo gladni...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.