Šta ne treba govoriti depresivnoj osobi

U Srbiji od depresije boluje oko 300.000 ljudi, a lekari upozoravaju da bi ona do 2020. godine mogla biti druga najčešća bolest u našoj zemlji.
U Srbiji od depresije boluje oko 300.000 ljudi, a lekari upozoravaju da bi ona do 2020. godine mogla biti druga najčešća bolest u našoj zemlji.

Depresivnoj osobi može da se pomogne, ali je bolje da to učine stručnjaci. Prijatelji, porodica, partner su tu samo da podrže depresivnu osobu, ali veoma pažljivo.

Evo šta nikako ne bi trebalo da izgovorite.

"Znam kako se osećaš."

"Empatija je pozitivno osećanje, ali ukoliko niste sami bili u depresiji, ne možete da znate kako se onaj drugi oseća", kaže za "Hafington post" profesor na odeljenjima psihijatrije i neurologije na Univerzitetu Džon Hopkins, dr Adam Kaplin.

Ako imate iskustva sa depresijom, onda ih podelite sa drugom osobom, to će im mnogo značiti kada shvate da nisu sami. Mada, depresiju svako doživljava na svoj način.

"Gore glavu."

Ovom izjavom trivijalizujete nečije teško stanje. "Misli pozitivno", "proći će"...su samo puke reči. Depresivne osobe istovremeno imaju i problem sa koncentracijom, izražavanjem volje, željama. Zato je besmisleno nekom reći da, na primer, pozitivne misli mogu da mu pomognu. Umesto toga, budite prisutni, slušajte tu osobu.

"Moraš biti jak/a za svoju decu."

Kada pokušavate da utešite nekoga sa depresijom ko ima i decu, stvar je komplikovanija. Umesto usmenih saveta, bolje organizujte porodični izlet, roštilj, možda neko putovanje. Vi time ne optužujete nikoga, ne osuđujete depresivnu osobu da je loš roditelj, već nudite pomoć ali pametno i diplomatski.

"To je sve u tvojoj glavi."

I ovom izjavom minimalizujete problem druge osobe. Jedan od najefikasnijih psiholoških terapija za depresiju se zove Kognitivna terapija (CT) čiji je cilj da ublaži depresiju promenom misli ljudi od negativnih predrasuda do pozitivnih obrazaca. Kada je u pitanju voljena osoba sa depresijom, bitno je znati, kaže Kaplin, da drugi partner to ne doživljava lično i da pokaže razmevanje i strpljenje.

"Nekima je gore nego tebi."

To nikoga neće utešiti, naročito ne depresivnu osobu. Ta fraza se upotrebljava kada ne znam šta drugo da kažemo. Onome kome nije dobro ne treba prizivanje tuđe nesreće već rešenje za njegovu, ličnu patnju. Ključ je razumeti drugu osobu, a ne porediti je sa ostalima kojima "je još teže".

"Dajte depresivnoj osobi perspektivu, a ne fraze. Najgori deo derpesije je sužavanje vidnog polja. Te osobe kao da žive u cevi i ne vide opcije", kaže Kaplan i savetuje da ćete depresivnoj osobi najpre pomoći tako što ćete uvek biti tu kada poželi vaše društvo, saslušati je. "Samo saznanje da niste sami je pola bitke kada je u pitanju depresija."

  • Danijel

    30.08.2014 15:52
    A sta je pozeljno govoriti im?
    Mislim da bi neki savet u tom smislu bio vrlo koristan. Jer nije resenje ni samo cutati i mirno ih posmatrati kako tonu.
  • Pizzajzla

    27.08.2014 18:54
    @Orwell Vegan
    ?!!!???
    ... ti si prijatelju nacisto prolupao.
    Sasvim slobodno nastavi sa lecenjem.
  • 27.08.2014 10:58
    opusteno
    ma kakva depresija bre.. malo teretana,muzika,vutra i zezanje
    nek ide zivot

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.