Kako odabrati najbolju vodu?

Vode sa nižom koncentracijom natrijuma mogu da piju i osobe sa visokim krvnim pritiskom.

 

Vode sa nižom koncentracijom natrijuma mogu da piju i osobe sa visokim krvnim pritiskom.

Na dekleraciji koja se nalazi na svakoj flaši vode, osim podatka koje minerale ona sadrži, navodi se i koliki je suvi ostatak. Ovaj broj zapravo definiše koja količina minerala se dobije ako voda isparava na 180 stepeni. Stručnjaci su izračunali da su vode koje imaju manje od 500 mg suve materije na litar sa niskim sadržajem rastvorljivih minerala. Između 500 i 1.500 mg na litar je kategorija mineralnih voda, a više od 1.500 mg na litar su vode koje imaju veliku količinu minerala.

- Vode koje imaju nižu količinu minerala pogodne su za svakodnevnu upotrebu, mogu da ih koriste sve generacije u neograničenim količinama - objašnjava dr Nina Bulajić, savetnica za makrobiotičku ishranu. - Mineralne vode imaju određena ograničenja. Mala deca ne bi smela da piju mineralnu vodu, a odrasli zdravi ljudi treba da je uzimaju, naročito u letnjim mesecima kada gube velike količine natrijuma i hlorda preko znoja.

Minerali su važni za kategorizaciju, a u organizmu umamo makro i mikro minerale. Ogranizmu treba mnogo više makro nego mikro minerala, a u makro spadaju natrijum, hloridi, kalcijum, magnezijumu, fosfati, kalijum. Najbolje su one vode koje imaju izbalansirane sve te minerale u svom sastavu, kada ih nema ni previše ni premalo.

Vode koje imaju nižu koncentraciju natrijuma mogu da piju osobe koje imaju visok krvni pritisak - kaže dr Bulajić. - Dobro je i kada voda ima nešto niži sadržaj hlorida, jer je preterana upotreba soli faktor rizika za hipertenziju. Treba voditi računa i da li je sadržaj kalcijuma i magnezijuma dobro izbalansiran i da li su svi ti minerali u koncentacijama koje su približne onima koje se nalaze u organizmu, u krvi, jer se ona lako apsorbuje u crevima.

Bitno je da je voda prijatnog ukusa. Mnogo sulfata u vodama daje neprijatan, gorak ukus. Mineralne vode imaju bikarbonate koji čuvaju zdravlje kostiju. Magnezijum pomaže u regulisanju srčanog ritma i snižavanju nivoa holesterola u krvi. Takođe, ublažava srčane tegobe, stabilizuje krvni pritisak, učestvuje u regulaciji nivoa šećera u krvi, poboljšava fizičku kondiciju i reguliše rad creva.

  • NS

    09.09.2014 07:56
    @Dd
    Koja je loša voda - misliš za tebe ili za mene ili za koga? Sve su zdravstveno ispravne, a čovek je u članku upravo objasnio koja je dobra za koga.
    Ali tebe mrzi da čitaš,ustvari te ni ne interesuje tema, hteo bi da neko malo opljuje nekog proizvođača i da ti to reši sve životne probleme.
  • dd

    08.09.2014 11:04
    Tako veliki strucnjsak, dr Bulajic, zasto onda nije naveo i koje su to vode koje su dobre a koje ne ? Niko ne sme da kaze: na osnovu deklaracije na boci, ova voda je ovakva ona onakva (sa sve nazivom vode i proizvodjaca). Tako da ovaj tekst kao i masa drugih je potpuno beskoristan ! Hoce li se neko ohrabriti da imenuje proizvodjace kada o njima nesto pise ?
  • 08.09.2014 01:32
    Idite u Indjiju, Zrenjanin...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.