Spirala najbolje kontraceptivno sredstvo
Ova metoda zaštite od neželjene trudnoće je efikasna, sigurna i lagana za upotrebu, ali i mnogo pouzdanija od kondoma, preporučila je grupa uglednih američkih pedijatara. Kontraceptivna spirala ili unutarmaterični umetak je vrsta kontracepcije koja spermatozoidima onemogućava dolazak do jajašca ili ako to ne uspe, izaziva direktan pobačaj. Postoji i spirala sa hormonom, koja sadrži depo hormona i oslobođa malu dozu u trajanju od pet godina.
Danas se spirala smatra jednom od najpopularnijih dugotrajnih metoda kontracepcije. Američka pedijatrijska akademija ovom kontraceptivnom sredstvu daje veliku prednost, ali naglašava kako bi tinejdžeri tokom seksualnog odnosa svakako trebalo da koriste i kondome, kako bi se obezbedila zaštita od seksualno prenosivih bolesti - od kojih spirala ne štiti. Sami kondomi su najčešće kontraceptivno sredstvo među tinejdžerima, ali nisu 100 posto pouzdana zaštita od trudnoće. Ipak, metode zaštite koje uključuju upotrebu spirale efikasne su 100 posto, mnogo više nego pilule, kondomi, ističu iz Američke pedijatrijske akademije.
Kondomi su, smatraju stručnjaci, manje efikasni od spirale. Na primer, oko 18 procenata neželjenih trudnoća se dešava i uprkos upotrebi kondoma, dok uz spiralu kao kontraceptivno sredstvo taj procenat iznosi 0,8. "Iako spirale koštaju više, budući da njihovo ugrađivanje pretpostavlja medicinsku proceduru i ginekološku intervenciju, dugoročno su mnogo isplativije", kaže doktorka Meri Ot, specijalistkinja adolescentske medicine i profesorica na univerzitetu Indijana.
Ipak, doktori ističu kako je jedina 100 posto pouzdana metoda zaštite od neželjene trudnoće isključivo apstinencija. "No, budući da se mladi ne drže tog saveta, namera je da im se obezbedi najbolja zaštita od neželjene trudnoće", dodaje Meri Ot.
Komentari 1
LOL
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar