Koliko je buđava hrana opasna?

Velika Britanija na godišnjem nivou baci sedam miliona tona hrane i pića. Kako biste vizualizovali količinu hrane zamislite stadion Vembli prepun hrane.
Velika Britanija na godišnjem nivou baci sedam miliona tona hrane i pića. Kako biste vizualizovali količinu hrane zamislite stadion Vembli prepun hrane.

Koliko ove hrane, čiji je rok zvanično istekao, zapravo još uvek može da se jede?Novinar BBC-a Majkl Mosli rešio se na jednu vrstu eksperimenta ali uz bezbedno vođenje.

Zajedno sa doktorom Patrikom Hikom, rešio je da napravi obrok od hrane kojoj je rok istekao. "Shvatio sam da će biti zanimljiv obrok kada mi je Hik dao da obučem odelo protiv kontaminacije", piše Mosli za BBC.

U obzir je dolazila hrana sa oznakama "najbolje pre" i "prodaje se do" ali ne i hrana sa tačnim datumom kao rokom trajanja. Prvo su ispitali čedar, isekli su buđave delove, posebno obraćajući pažnju na to da buđ ne ostane na nožu kada se seče nebuđav deo i zaključili su da je deo bez buđi sasvim bezbedan za jelo.

Čedar i parmezan su suvi sirevi, a da bi se buđ širila potrebna joj je vlaga, zbog čega kada je ova namirnica u pitanju ne uspeva da uđe dublje. Neki sirevi su namerno "zaraženi" plavom buđi koja im daje ukus.

Nije svaka buđ samo penicilin, sirevi koji su pobuđali vrlo je moguće da su zaraženi štetnim bakterijama kao što su listerija ili salmonela.

Hleb, pokriven plavo belim buđavim delovima, bezbedan je za jelo ukoliko se odstrane ovi delovi. Kada se tostira još je bezbedniji, a problematično je samo kada se pojave crne fleke na njemu.

Staro povrće iz zamrzivača mekano i ljigavo na dodir je zapravo prekriveno nizom bakterija i nije bezbedno za korišćenje jer posle prvih nekoliko sati moguće je dobiti grčeve i dijareju.

Voće najčešće traje duže od povrća zbog kiseline koja ne dozvoljava bakterijama da se razmnože. Buđ koju pronađete na džemu je bezbedna i ukoliko je odstranite džem se može jesti.

Opreznost je važna kada su jabuke u pitanju. Iako deluje da mogu da stoje jako dugo. činjenica je da ako postoji rupica, buđ ih može uništiti. Dešavala su se trovanja sokom od jabuke koji sadrži toksin zvani patulin.

Buđavi orasi su posebno opasni zato što se u njima razmnožava gljivica zvala Aspergillus flavus.

  • zi

    22.10.2014 21:10
    Sto si ti pametna mama,verovatno je nasa baka znala sta je Aspergillus flavus,Myxomycota,Oomycota....
  • pitam se

    22.10.2014 18:05
    pitam...
    Je li ovo predlog budućeg jelovnika sa sadašnjom vlasti?

    Može biti da nije, ali liči!
  • mama

    22.10.2014 16:54
    Sve su ovo znale nase babe (za britance, to je: "common sense")

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.