Kako da napravite idealan sok od zove
Zova je biljka koja se može koristiti za prevenciju i izlečenje mnogih bolesti zbog svog terapeutskog delovanja. A za nju se vezuju mnoge legende, jedna od najpoznatijih je da se Juda obesio baš o drvo zove.
Zova raste na obroncima šuma i zapuštenim mestima blizu naselja, a lekoviti delovi su mladi izdanci, koji se beru na proleće. Čaj od listova i plodova zove najčešće se koristi za izmokravanje, pročišćavanje krvi i dijabetes dok cvetovi pomažu kod lečenja prehlade, respiratornih bolesti i reume. Čak i kora ovog stabla je lekovita, a najčešće se koristi za upale mokraćnih kanala, olakšava mokrenje, pomaže pri radu bubrega i bešike.
Malo je poznato da su zreli plodovi zove (bobice) veoma bogate vitaminom B i C, ali su u svežem obliku otrovne zato treba da se kuvaju kao kompot ili džem. Takođe u svom sastavu imaju i selen koji je veoma bitan za podizanje imuniteta.
Najpoznatiji proizvod od zove je svakako sok, koji većina domaćinstava i dan danas redovno pravi, a on je veoma koristan za pušače, jer redovnom upotrebom ublažava pušački kašalj. Pročišćava organizam i veoma je dobar za bronhije.
Za pravljenje soka od zove koriste se sveži cvetovi zove, a merilo je da se na litar vode koristi 20 cvetova. Cvetove potopite u hladnu vodu i ostavite da stoji 24 sata, na hladnom i tamnom mestu. Nakon 24 sata u vodu iscedite jedan limun, dodajte pola kilograma šećera, promešajte i ostavite da stoji još 24 sata. Sirup povremeno mešajte, jer je potrebno da se sav šećer istopi. Nakon još 24 sata procedite sirup kroz gazu i dobili ste sirup od zove.
Pijte ga tako što ćete jednu trećinu čaše napuniti sirupom, a ostatak razblažiti vodom. Jednostavno zdravo i osvežavajuće, čak i za hladnije dane.
Komentari 1
Torbica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar