Nestašica leka koji je važan za održavanje trudnoće
Zbog toga su trudnice primorane da se dovijaju na razne načine i da ga nabavljaju "ispod tezge" iz Banja Luke i Bjeljine.
Aleksandra iz Apatina tvrdi da u apotekama već oko mesec dana nema ovog leka, te da se snalazi na razne načine kako bi ga nabavila. - Jedva uspevam da ga pronađem u većim gradovima, ali i tamo se u apotekama žale da su im zalihe pri kraju - žali se Aleksandra.
PR menadžer u Agenciji bezbednost lekova Aleksandar Tucović kaže za portal "Bebac" da je upoznat sa ovom nestašicom i da ne zna dokle će ona potrajati i šta se dešava to na tržištu. - Agencija za lekove je poslednji sertifikat za promet ovog leka izdala 14. jula. Od tog datuma do danas ni jedan dobavljač nam nije doneo nove serije lekova "Utrogestan", na kontrolu, a šta je razlog tome, zaista ne znam, jer se mi bavimo samo izdavanjem dozvola za lekove - objašnjava Tucović.
Lek za održavanje trudnoće "utrogestan", za kojim je i ranije vladala nestašica od februara ove godine je besplatan, pa trudnice na njega ne moraju da plaćaju 295 dinara participacije. Naime, 5. februara na snagu je stupio Pravilnik o lekovima, kojim je Republički fond za zdravstveno osiguranjem oslobodio buduće mame plaćanje participacije za lek koji im je neophodan da bi održavale trudnoću.
Utrogestan je zapravo hormon progesteron koji se u kao lek upotrebljava u trudnoći. Poslednjih godina povećalo se korišćenje utrogestana, jer se on ne upotrebljava samo u trudnoći već, već i kao stimulans za vantelesnu oplodnju.
Progesteron je neophodan za redovno održavanje trudnoće. U slučaju pada koncentracije progesterona rezultat je spontani pobačaji. U trudnoći se gestagenski preparati koriste tokom prvog trimestra.
Komentari 2
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar