Boje za tetoviranje štetne po zdravlje?

Stručnjake, kada se govori o tetoviranju, brinu naznake da su boje koje se koriste u tom procesu štetne po zdravlje.
Stručnjake, kada se govori o tetoviranju, brinu naznake da su boje koje se koriste u tom procesu štetne po zdravlje.

Profesor na odeljenju za dermatologiju Univerziteta u Regensburgu Volfgang Bojmler navodi da su boje za dugotrajne i živopisne tetovaže namenjene za štampače ili farbanje automobila.

Boje koje dospevaju u iglu za tetoviranje, uopšte nisu napravljene za taj proces, tvrdi on i ističe da one moraju biti "drastično vodootporne" što ih može učiniti opasnim, jer telo ne može samostalno da ih rastvori. Prema najnovijim američkim studijama, samo dve trećine boje ostaje pod kožom, a trećina dospeva u unutrašnjost organizma.

"Boja odlazi u krv, u limfne čvorove, u organe - i negde se zaustavi. Niko ne zna gde tačno", dodaje Bojmler, a prenosi Dojče vele.

Sastojci za crvenu, narandžastu i žutu boju su takozvana azo-jedinjenja, organske supstance na lošem glasu, koje često izazivaju alergije. "Ima i onih, poput pigmenta Red 22, koje se razlažu kada je tetovaža izložena suncu", objašnjava Bojmler.

Prema pisanju Dojče vele, jedinjenja koja tada nastaju otrovna su i kancerogena. Hemijske komponente koje daju drečavo plave i zelene tonove uglavnom sadrže bakar i nikl, koji se često nalazi i u smeđim bojama sa oksidima gvožđa, a kod mnogih izaziva alergije i zabranjen je za korišćenje u kozmetičkim proizvodima. Crne tetovaže nastaju uz pomoć materijala koji se naziva "karbon blek" što je u suštini obična industrijska čađ, a hemijska industrija ga proizvodi spaljivanjem sirove nafte ili sličnih materijala, poput katrana i gume.

Predstavnik Nemačkog instituta za procenu rizika u Berlinu Peter Lauks navodi da velike kompanije proizvode tone različitih pigmenata, pre svega za industrijsku potrošnju, a male firme ih otkupljuju i prerađuju ih u sredstva za tetoviranje. Takve supstance nikada se ne testiraju za potkožnu upotrebu, dodaje on i ističe da veliki koncerni sami kažu da pigmenti nisu namenjeni za to.

Rizik se, smatraju stručnjaci, ne završava sa bojama, jer sredstva za tetoviranje mogu da sadrže i supstance za rastvaranje ili zgrušavanje, konzervanse i razne nečistoće, koje su po mišljenju Lauksa, pre pravilo, nego izuzetak. Problem je i to što boje za tetovaže u mnogim zemljama nisu svrstane ni među medicinske, ni među kozmetičke preparate koji moraju da ispune određene preduslove da bi izašli na tržište.

Nakon što je Savet Evrope 2008. godine usvojio rezoluciju o strožijoj kontroli boja za tetoviranje, mnoge zemlje donele su odgovarajuće pravne smernice, ali Lauks smatra da to nije dovoljno.

U Nemačkoj je, tako, zabranjeno korišćenje određenih supstanci pri tetoviranju i sastavljen spisak sa problematičnim sastojcima. Sve drugo je dozvoljeno - čak i hemikalije koje su možda tek razvijene i zbog toga nisu nigde testirane, naveo je Luks, ocenivši da bi bilo bolje da je propisano koji su sastojci dozvoljeni.

I majstori tetovaže smatraju da situacija nije zadovoljavajuća.

"Po našem mišljenju, boje za tetovažu u ovom trenutku nisu sasvim bezbedne", rekao je potpredsednik Udruženja umetnika za tetoviranje Andreas Šmit na simpozijumu o bezbednosti tetoviranja u Berlinu. On se zalaže da sastojci za boje prođu toksikološke testove, ali je uveren da postoji samo mali broj problema sa bojama, jer bi u suprotnom bilo više žalbi mušterija.

Kako piše Dojče vele, situaciju komplikuje i to što boje za tetoviranje nisu dovoljno ispitivani na ljudima, a eksperimenti na životinjama su zabranjeni.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.