12 mitova o mamurluku

Da li Vas boli glava nakon preterivanja s vinom ili pivom? Može li doći do mamurluka i ako prebrzo popijete manje količine pića? Dugačak je spisak supstanci koje navodno leče mamurluk. Šta je zabluda, a šta istina?
Da li Vas boli glava nakon preterivanja s vinom ili pivom? Može li doći do mamurluka i ako prebrzo popijete manje količine pića? Dugačak je spisak supstanci koje navodno leče mamurluk. Šta je zabluda, a šta istina?

1. MIT: mamurluk nije bitan
Istina: mamurluk je reakcija tela na intoksikaciju alkoholom. Pijenje većih količina alkohola oštećuje centralni nervni sistem, dovodi do glavobolja, vrtoglavica, mučnina i šalje vas trčeći u kupatilo tako često da možete dehidrirati. Cena jutra posle još uključuje umor, suva usta, osetljiv želudac i oslabljen imunološki sistem.

2. MIT: mamurluk je isti kod oba pola
Istina: budite oprezni uživajući u onih nekolika pića s prijateljicama. Naučnici kažu da postoji dobar razlog za to. Muškarci imaju veći procenat vode u telu koji pomaže razređivanju alkohola koji konzumiraju. Kad žene piju istu količinu, više alkohola se nakuplja u krvi.

3. MIT: samo obilno pijenje stvara mamurluk
Istina: iako je istina da obilno i brzo pijenje ubrzava put do mamurluka, ne morate toliko piti kako bi platiti cenu sjedećeg jutra. Samo nekoliko pića može izazvati glavobolju i ostale simptome mamurluka. Pijenje vode ili bezalkoholnog pića između svakog piva ili žestine može pomoći da smanjite ukupnu količinu alkohola koju ćete konzumirati.

4. MIT: vino je najfiniji izbor
Istina: crveno vino sadrži tanine za koje se zna da aktiviraju glavobolju kod nekih ljudi. Likeri, kao viski, takođe imaju tendenciju stvaranja jačeg mamurluka. Ako ste zabrinuti oko toga kako ćete se osećati ujutru, možda je bolji izbor pivo i svetla žestoka pića, kao što su votka i džin.

5. MIT: dijetalni kokteli su siguran izbor
Istina: dijetalna pića mogu pomoći ako brojite kalorije, ali ne ako pokušavate da izbegnete  mamurluk. Istraživanje sugeriše da konzumacija voća, voćnih sokova ili drugih šećera koje sadrže pića može smanjiti intenzitet mamurluka.

6. MIT: kad se pije piće pre piva neće biti problema
Istina: bitna je količina alkohola koja se konzumira - nije bitan redosled pića. Redosled uzimanja bi ipak mogao da utiče na to koliko ćete popiti. Ako se nakon alkoholnih koktela prebacite na pivo za ostatak noći, to će usporiti unos alkohola. Ako pređete s piva na žestoki alkohol možete ubrzati svoj put do pijanstva.

7: MIT: jedite testeninu prije spavanja
Istina: ovde nema istine. Prvo, jesti pre spavanja (nakon što ste već pijani) ne pomaže. Hrana mora biti u želucu pre nego što Happy Hour postane aktuelan. Drugo, iako sva hrana može usporiti apsorpciju alkohola, masnoća to čini najbolje. Pojedite biftek ili picu pre svog prvog Martinija i možda izbegnete mamurluk. Jedan savet pre spavanja koji pomaže – pijte vodu u borbi protiv dehidracije.

8. MIT: uzmite tablete protiv bolova pre spavanja
Istina: učinak većine lekova protiv bolova ima svoj vrhunac za oko četiri sata, tako da će učinak doze pre spavanja nestati do jutra. Bolji plan je da uzmete tablete kad se probudite. Izbegavajte uzimanje paracetamola nakon alkoholne noći . Alkohol ometa razgradnju paracetamola u jetri što može dovesti do trajnih oštećenja jetre.

9. MIT: alkohol omogućava bolji san
Istina: alkohol ometa san. Iako vam piće pre spavanja može pomoći da brže zaspite, ono ugrožava kvalitet vašeg sna. Ako ste jako pijani, mamurluk vas može pogoditi u poslednjem delu noći i ostaviti vas budnim.

10. MIT: jutarnji koktel je lek
Istina: više alkohola ujutru ne radi ništa drugo osim što produžava mamurluk. Najgori simptomi su kada u krvi nivo alkohola pada na nulu. Ako imate potrebu da pijete alkohol za doručak, ovaj trenutak će se jednostavno dogoditi kasnije tokom dana. Ali ako ne možete da funkcionišete bez koktela za buđenje, trebalo bi da se obratite vašem lekaru i dogvorite se o lečenju.

11. MIT: kafa je lek
Istina: kafa dovodi do dehidracije i može pogoršati mamurluk. Nakon noći opijanja najbolje je izbegavati bilo šta sa kofeinom. Umesto toga, pijuckajte vodu i sportske napitke za suzbijanje dehidracije i nadoknadite izgubljene elektrolite. To je posebno važno ako ste povraćali.

12. MIT: biljni lekovi mogu pomoći
Istina: britanski istraživači proučavali su dostupne studije o tabletama za mamurluk, kao npr. od kvasca i ekstrakta artičoke. Zaključili su da ne postoji uverljiv dokaz o snazi lečenja. Još jedan britanski tim je otkrio da lek od bodljikavih plodova kaktusa može smanjiti mučninu i suva usta, ali ne i strašnu glavobolju. Jedini dokazani lek je vreme.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.