Kako da potpuno ostavite pušenje?

Odvikavanje od cigareta za većinu pušača izgleda kao nemoguća misija.

Odvikavanje od cigareta za većinu pušača izgleda kao nemoguća misija.

Uprkos odlučnoj nameri pojedinca da na ovu izuzetno opasnu naviku zauvek stavi tačku, često se događa da duvan odnese pobedu. Tako se uživaoci cigareta ponovo vraćaju u začarano polje plavičastog dima, ne znajući kako da iz njega pobegnu, pišu Večernje novosti.

- Pušenje je hronična bolest koja stvara zavisnost. Zato i ne čudi što mnogo ljudi teško sa njom izlaze na kraju često pokleknu, jer bez cigareta ne mogu da izdrže. Najopasnija supstanca je nikotin koja primorava da se iznova puši, a pravi nepodnošljive tegobe kod prestanka pušenja. U Fizičkom smislu hemikalije iz duvanskog dima remete biohemijske procese na nivou ćelije. Mentalno, nikotin je psihoaktivna supstanca koja izaziva snažnu zavisnost i menja ponašanje osobe - objašnjava šefica Kabineta za prevenciju i odvikavanje od pušenja Klinike za pulmologiju Kliničkog centra Srbijedr Ika Pešić.

Koji organi najpre stradaju pod uticajem duvanskog dima?

- Od svih su najugroženija pluća, jer su direktno izložena i prva na udaru svim hemikalijama iz duvanskog dima. S obzirom na to da duvanski dim prati put kiseonika, stradaju i srce i svi krvni sudovi. Duvanski dim je direktno odgovoran ili značajno doprinosi u više od 80 odsto slučajeva pojavi najčešćih malignih tumora i u svetu i kod nas. U duvanskom dimu je za sto hemikalija dokazano da su kancerogene, a one kao takve dospevaju i u najudaljljenije delove organizma. Sa pušenjem se povezuje karcinom pluća, usne i usne duplje, nosne šupljine i paranazalnih sinusa, karcinom ždrela i grkljana. Takođe i karcinom jednjaka, želuca, pankreasa, jetre, karcinom debelog creva, bubrega, mokraćnih puteva, ali i karcinom grlića materice i mijeloidna leukemija.

Koja je razlika između aktivnog pušača i pasivnog, koji samo udiše dim?

- Svaki oblik pušenja i uopšte udisanje duvanskog dima predstavljaju opasnost za organizam i zdravlje dotične osobe. Pasivno pušenje uzrokuje ista oboljenja kao i aktivno. Svake godine od posledica pasivnog pušenja u svetu umre 600 hiljada osoba. Od tog broja čak 75 odsto predstavljaju deca i žene. Pasivni pušači unose iste hemikalije kao i aktivni, samo u manjoj koncentraciji. Kolika je ta koncentracija zavisi od broja popušenih cigareta u neposrednom okruženju. Ali to ne zavisi od dima koji mi vidimo u zatvorenom prostoru. Ono što mi vidimo samo je pet procenata sadržaja koji cigareta emituje dok gori. Sve ostalo predstavlja gasovito stanje koje ne vidimo, a izuzetno je toksično za organizam. Duvanski dim sadrži čak 7.537 hemijskih jedinjenja, koje čine prirodni sastojci duvana, hemikalije nastale tokom prerade duvana, aditivi i produkti sagorevanja.

Pet ključnih koraka

1. Budite spremni (Odredite datum prestanka pušenja, zamolite druge da u vašem prisustvu ne pale cigaretu).

2. Pronađite podršku (Saopštite porodici i prijateljima da vam je potrebna njihova pomoć).

3. Steknite nove navike i interesovanja (Kada se javi želja da zapalite, prošetajte ili dajte sebi novi zadatak, koji će vam okupirati pažnju. Izbegavajte stresne situacije, budite fizički aktivni i svaki dan sebi ugodite na neki način).

4. Potražite pomoć (Obratite se lekaru koji vam može biti od velike koristi).

5. Pripremite se na iskušenja (Biće ih uglavnom u prva tri meseca. Izbegavajte društvo pušača, kao i da pijete alkohol, koji narušava snagu volje. Pravilno se hranite, jer mnogi bivši pučači dobijaju na kilaži. Takođe, kada se javi velika kriza, suzdržite se dva minuta i želja će početi da slabi! Za to vreme gledajte sekundaru na satu, duboko dišite pored otvorenog prozora ili izađite napolje).

  • 17.01.2015 22:24
    Mogu da kažem da sam ponosni nepušač već 5 meseci. ....a zahvaljujući odluci da prestanem da pušim i knjizi "lak način da ostavite pušenje" alen kar.....svima preporučuje. ..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.