Proizvođači mleka: Ne treba nam već premija, već realna cena

Povećanje premije za mleko od tri dinara po litri koje je država odobrila je dobrodošlo, ali proizvođačima ne znači mnogo jer nisu tražili tu vrstu pomoći, već mogućnost da mogu da žive od zarada.
Proizvođači mleka: Ne treba nam već premija, već realna cena
Foto: Pixabay
Stočarstvo je u Srbiji u konstantnom, ogromnom padu, a 20.000 porodičnih gazdinstava koja imaju krave muzare i redovno predaju mleko otkupljivačima sada su u nikad goroj situaciji - šest godina otkupna cena mleka nije se menjala, a kad god su pokušavali da u razgovoru s mlekarama i trgovinskim lancima naprave dogovor, to nije uspelo.
 
Otkupna cena mleka trenutno je od 30 do 36 dinara po litru u zavisnosti od kvaliteta mleka, a proizvođači bez 55 do 60 dinara nemaju nikakvu računicu da ga proizvode, piše Danas.
 
I predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović najavili su da će premija umesto dosadašnjih sedam, počevši od trećeg kvartala biti 10 dinara po litru. To je na neki način odgovor države na nezadovoljstvo proizvođača koji su u junu tražili da se uvede i vanredno stanje u njighov sektor. 
 
"Od države nismo očekivali, ni tražili ovakvu pomoć. Tražili smo da nas zaštiti od monopolističkog položaja prerađivača koji verovatno 100 puta bolje znaju od nas koliko košta i vrlo dobro znaju da mi bez 56 dinara ne možemo da proizvedemo litar mleka. Država koja ne zarađuje na nama daje premiju za mleko, a onaj ko zarađuje na nama i uzima od nas proizvod neće da ga plati. Pa gde to ima", kaže za Danas predsednica Saveza udruđenja odgajivača goveda Sanja Bugarski.
 
Otkupna cena mleka, podseća ona, nije se povećavala šest godina, a sa 42 dinara je pala na maksimalnu cenu od 36 dinara.
 
"I to je maksimalna cena, jer većina farmera dobija manju cenu od te. Ne postoji nijedan parametar koji se za sve ove godine nije promenio u našoj proizvodnji - cena hrane, cena lekova za životinje, semena za veštačko osemenjivanje, struja, voda. Da su samo infalciju propratili, ali ni to nisu. Prerađivači i trgovinski lanci zarađuju pare, a jedini koji nemaju vajde su farmeri. Tri meseca pokušavamo da bilo šta uradimo, niko od njih nije rekao dajte da vidimo vaše kalkulacije. Poslednji put je bio dogovor da se cena digne za dinar Imleku je izgorela mlekara u Padinskoj skeli i od toga nije bilo ništa", napominje Bugarski.
 
Pregovore sa trgovinskim lancima i otkupljivačima proizvođači imaju kvartalno, a Sanja Bugarski veruje da će do kraja ove nedelje dobiti termin za sastanak u Vladi.
 
Tekst u celini čitajte u Danasu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dušan

    22.09.2021 09:52
    Dokle god proizvođači mleka ne budu mali akcionari tj suvlanici mlekara sve ostalo je mlaćenje prazne slame.
  • jednostavno resenje

    22.09.2021 07:52
    mleko nije potrebno za ljudsku ishranu. zapravo je potpuno neprirodno sisati neku drugu zivotinju. dozvoliti ekonomsku cenu kravljeg mleka. neka subvencionisu ovseno i sojino, zdravija su i manje stetna za planetu.
  • Dr

    22.09.2021 07:39
    @brka
    Pa to ti je zato što velike mlekare uvoze mleko u prahu i onda ovde mešaju sa vodom i tako dobiješ bezukusno mleko.
    Jel se sećaš lidla pre par meseci gde su umesto dugotrajno mleka stigli paketi sa vodom.
    To je prvo imlek i takve kompanije krenuo da rade. Da se otkupljuje mleko kako treba pio bi pravo mleko

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.