Lakićević: Naša država je kao Superhik, uzima od siromašnih i daje bogatima

Urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk i ekonomski novinar Mijat Lakićević ocenili su da su našoj zemlji neophodne domaće direktne investicije kako bi došlo do povećanja plata.
Lakićević: Naša država je kao Superhik, uzima od siromašnih i daje bogatima
Foto: Pixabay

"Nije moguće da se povećaju plate i penzije da bi se stvarno osetio bolji standard. Ali se u ovoj situaciji stvara privid da se živi sve bolje i bolje. A ako imate u vidu da su od početka godine cene na malo povećane za 5,4 odsto, taman koliko će porasti penzije, problem je što su unutar te inflacije cene hrane povećane za više od 10 odsto, voća i povrća za 22 odsto. Ako ste početkom godine imali 100 dinara i za taj novac ste nešto kupili, početkom sledeće godine vi ćete imati 105,5 dinara, a to što ste kupovali će koštati 107 ili 108 dinara i inflacija neće stati", naveo je Ćulibrk za N1.

Lakićević je ocenio da nije dobro što veliki broj građana Srbije radi za minimalac.
 
"U sadašnjoj situaciji kakva jeste, Srbija je nerazvijena, privreda je nerazvijena i veliki broj ljudi radi za onoliko koliko može da dobije od poslodavaca. Ne možete da naterate privatnike da više plaćaju, iako na nekim specijalizovanim poslovima dobijate veće plate. Ali, generalno, za privredu koja je nerazvijena, ne možete da očekujete veće plate. One bi mogle da budu veće kada bi bilo odgovarajućih investicija", napomenuo je.
 
Dodao je da imamo vrlo niske privatne investicije i da je to znak da se "Srbija razvija loše, u smislu da nema onih poslova, onih grana u kojima bi plate mogle da budu velike".
Ćulibrk je ocenio da su velike privatne investicije neophodne da bi plate bile veće nego što su sada.
 
"Srbija je do pre dve, tri godine imala ubedljivo najniži udeo investicija u bruto domaćem proizvodu. Sada to već nije slučaj, dostigli smo neki nivo. Ali, ključni problem je što je država ključni investitor i uz njih su strane direktne investicije. Ono što nama nedostaje su privatne domaće investicije. Bez toga, nema održivog rasta i razvoja na duži rok", istakao je Ćulibrk.
 
On je konstatovao da veliki deo iz budžeta Srbije odlazi na potrebe vojske i ističe da razlog tome nikada nećemo saznati.
 
Takođe, naveo je problem i netransparentnosti u dodeli subvencija i da se ne zna ko odlučuje o njima.
 
"Sve zavisi od diskrecionih odluka vlade", kazao je urednik nedeljnika NIN.
 
Lakićević se nadovezuje da je ogroman problem u tome što ne znamo kako se troši novac iz budžeta i podseća da su "ogromne pare u pitanju".
 
"Pogotovo kada se radi o infrastrukturnim radovima. Taj novac se troši, da bi se posle vraćao u partije na vlasti. Ti infrastrukturni poslovi su vid korupcije, a na taj način se korumpira privreda i korumpira se čitava  društvo. To je mehanizam na osnovu koga ova vlast zadržava svoju vlast već nekoliko godina", rekao je Lakićević za N1.
 
Za dodeljivanje novca penzionerima pred izbore Ćulibrk navodi da je to "dobar način za podmazivanje glasačke mašine".
 
"S druge strane, postavlja se pitanje, dokle će naša vlast diskreciono da odlučuje o tome kada će da daje i kome će da daje", upitao je.
 
"Ova država je kao Superhik, ona uzima od siromašnih i daje bogatima. Nedavno su objavljena istraživanja Unicefa o siromaštvu. Siromašni su prošli gore i pomoć koju su dobili je manja od one koju su dobili bogati. To je katastrofalna politika države. Ako hoćete da nekome date pare, vi date siromašnima, a ne svima. Jer će onda najsiromašniji ostati uskraćeni. Siromašni su prošli katastrofalno", naveo je Lakićević.
 
Govoreći o inflaciji, Ćulibrk je ocenio da se ona sigurno neće zaustaviti u sledećoj godini, kao što se nije zaustavila ni u ostalim zemljama. Slično tome je komentarisao i poskupljenje struje, odnosno da će ga biti nakon što prođu izbori.
 
"Ne može Srbija biti izolovano ostrvo. Ako je ceo svet ima problem sa poskupljenjem soje, žitarica, kukuruza, bakra, čelika, energije, gasa, struje, ne može Srbija da preuzima sve te troškove na sebe. Može jedno vreme i to je vreme do 3. aprila, posle će morati da se stvari postave na normalu", zaključio je Ćulibrk.
  • Rade

    14.11.2021 20:16
    Ovo veliko zlo se mora pobediti! Ili ćemo nestati ili opstati!
  • Rusofil_IQ0

    14.11.2021 20:06
    @Dragan
    Jel si ti to sanjao neko drustvo gde stranci kupuju srbijansko nekvalitetno djubre po 2-3x vecoj ceni da bi ti mogao da zivis lepo???????
    Da li ti uopste znas sve sto je valjalo u ex-YU he bilo po besplatnim zapadnim licencama i kontrolisano od njihovih tehnologa jer kod nas se samo krade mulja i kenja!?!

    Samo proveri bilo koji poznatiji brand iz YU po cijoj je licenci radjeno i zapitaj se jel ti mislis da to pada sa neba!

    Covece u srbistanu samo bitange i lopovi vladaju kakve bre srbijankse firme danas imas, i kad je ensto radilo pre 100 godina kako treba bilo je vojvodini gde je valdala austrougarska a ne srbijanac krezub!
  • misko

    14.11.2021 19:27
    mi cemo vam to vratiti na izbo
    potvrda za ovo su poljoprivredna gazdinstva, koja su do 2012 g. primali subvencije po h od 12.000 din a dolaskom sns na vlast, subvencije su smanjene na 4.000 din ali su uveli 70% bespovratnih sredstava za traktore i mehanizaciju koje dobijaju KULACI i tajkuni. Unistili su mala poljoprivredna gazdinstva a time i selo jer sada se neisplati malim biti polj. i oni mahom beze u velike gradove ili inostranstvo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija