
Lakićević: Naša država je kao Superhik, uzima od siromašnih i daje bogatima
Urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk i ekonomski novinar Mijat Lakićević ocenili su da su našoj zemlji neophodne domaće direktne investicije kako bi došlo do povećanja plata.

Foto: Pixabay
"Nije moguće da se povećaju plate i penzije da bi se stvarno osetio bolji standard. Ali se u ovoj situaciji stvara privid da se živi sve bolje i bolje. A ako imate u vidu da su od početka godine cene na malo povećane za 5,4 odsto, taman koliko će porasti penzije, problem je što su unutar te inflacije cene hrane povećane za više od 10 odsto, voća i povrća za 22 odsto. Ako ste početkom godine imali 100 dinara i za taj novac ste nešto kupili, početkom sledeće godine vi ćete imati 105,5 dinara, a to što ste kupovali će koštati 107 ili 108 dinara i inflacija neće stati", naveo je Ćulibrk za N1.
Lakićević je ocenio da nije dobro što veliki broj građana Srbije radi za minimalac.
"U sadašnjoj situaciji kakva jeste, Srbija je nerazvijena, privreda je nerazvijena i veliki broj ljudi radi za onoliko koliko može da dobije od poslodavaca. Ne možete da naterate privatnike da više plaćaju, iako na nekim specijalizovanim poslovima dobijate veće plate. Ali, generalno, za privredu koja je nerazvijena, ne možete da očekujete veće plate. One bi mogle da budu veće kada bi bilo odgovarajućih investicija", napomenuo je.
Dodao je da imamo vrlo niske privatne investicije i da je to znak da se "Srbija razvija loše, u smislu da nema onih poslova, onih grana u kojima bi plate mogle da budu velike".
Ćulibrk je ocenio da su velike privatne investicije neophodne da bi plate bile veće nego što su sada.
"Srbija je do pre dve, tri godine imala ubedljivo najniži udeo investicija u bruto domaćem proizvodu. Sada to već nije slučaj, dostigli smo neki nivo. Ali, ključni problem je što je država ključni investitor i uz njih su strane direktne investicije. Ono što nama nedostaje su privatne domaće investicije. Bez toga, nema održivog rasta i razvoja na duži rok", istakao je Ćulibrk.
On je konstatovao da veliki deo iz budžeta Srbije odlazi na potrebe vojske i ističe da razlog tome nikada nećemo saznati.
Takođe, naveo je problem i netransparentnosti u dodeli subvencija i da se ne zna ko odlučuje o njima.
"Sve zavisi od diskrecionih odluka vlade", kazao je urednik nedeljnika NIN.
Lakićević se nadovezuje da je ogroman problem u tome što ne znamo kako se troši novac iz budžeta i podseća da su "ogromne pare u pitanju".
"Pogotovo kada se radi o infrastrukturnim radovima. Taj novac se troši, da bi se posle vraćao u partije na vlasti. Ti infrastrukturni poslovi su vid korupcije, a na taj način se korumpira privreda i korumpira se čitava društvo. To je mehanizam na osnovu koga ova vlast zadržava svoju vlast već nekoliko godina", rekao je Lakićević za N1.
Za dodeljivanje novca penzionerima pred izbore Ćulibrk navodi da je to "dobar način za podmazivanje glasačke mašine".
"S druge strane, postavlja se pitanje, dokle će naša vlast diskreciono da odlučuje o tome kada će da daje i kome će da daje", upitao je.
"Ova država je kao Superhik, ona uzima od siromašnih i daje bogatima. Nedavno su objavljena istraživanja Unicefa o siromaštvu. Siromašni su prošli gore i pomoć koju su dobili je manja od one koju su dobili bogati. To je katastrofalna politika države. Ako hoćete da nekome date pare, vi date siromašnima, a ne svima. Jer će onda najsiromašniji ostati uskraćeni. Siromašni su prošli katastrofalno", naveo je Lakićević.
Govoreći o inflaciji, Ćulibrk je ocenio da se ona sigurno neće zaustaviti u sledećoj godini, kao što se nije zaustavila ni u ostalim zemljama. Slično tome je komentarisao i poskupljenje struje, odnosno da će ga biti nakon što prođu izbori.
"Ne može Srbija biti izolovano ostrvo. Ako je ceo svet ima problem sa poskupljenjem soje, žitarica, kukuruza, bakra, čelika, energije, gasa, struje, ne može Srbija da preuzima sve te troškove na sebe. Može jedno vreme i to je vreme do 3. aprila, posle će morati da se stvari postave na normalu", zaključio je Ćulibrk.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
2
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Programeri više nisu najplaćeniji u Srbiji, prestiglo ih jedno zanimanje
31.03.2025.•
21
Programeri više nisu najplaćenije zanimanje u Srbiji, budući da su najveći prosek zabeležili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte i on je iznosio 332.994 dinara.
Šta znači novo odlaganje sankcija NIS-u: "Kupovina" vremena kao uvod u trajno rešenje?
30.03.2025.•
12
Sjedinjene Američke Države (SAD) odložile su u petak Naftnoj industriji Srbije (NIS) uvođenje sankcija za još 30 dana, što znači da je novi rok 28. april.
Anketa PKS: Polovina preduzeća trpi posledice političke krize
30.03.2025.•
8
Skoro polovina od 378 kompanija koje je Privredna komora Srbija (PKS) anketirala trpi "direktne i vrlo značajne posledice" zbog političke krize i blokada koje se organizuju širom države.
Više od 10 stranih kompanija koje su dobile državne subvencije otišlo, a krenuo novi talas otkaza
30.03.2025.•
9
Deo stranih kompanija koje su godinama dobijale subvencije i podsticaje od države, otpušta zaposlene, dok neke zatvaraju pogone u Srbiji.
Koliko bi mogla da iznosi rata kredita za mlade nakon šest godina otplate: Ovo je računica
30.03.2025.•
19
Krediti za mlade sa jedan odsto učešća odobravaju, za sada, tri banke. Unikredit, NLB Komercijalna i Poštanska štedionica.
Ukrajina se u ratu davi u dugovima, a isto je čeka i u miru: Kako će vratiti pare?
30.03.2025.•
5
Odgovor na pitanje odakle će Ukrajina namaći novac za obnovu u ovom trenutku je možda još neizvesniji od predviđanja kada će se okončati rat.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za april
30.03.2025.•
0
Poreska uprava objavila je poreski kalendar firmi za april.
Novi pokušaji da se privrednici prevare da uplate za upis u registar: APR izdao upozorenje
30.03.2025.•
0
Poslednjih dana na adrese privrednika ponovo stižu koverte sa uplatnicama i uputstvom da u roku od pet dana uplate novac radi upisa u registar, odnosno takozvanu "Poslovnu bazu".
Iz budžetske rezerve još 224 miliona Fudbalskom savezu Srbije
29.03.2025.•
13
Vlada Srbije u tehničkom mandatu donela je rešenje o upotrebi sredstava tekuće budžetske rezerve na osnovu kojeg je pre dva dana Fudbalskom savezu Srbije (FSS) dato 224,2 miliona dinara.
Agencija za restituciju: Isplata četvrtog krupa akontacije obeštećenja počinje 31. marta
29.03.2025.•
2
Agencije za restituciju obavestila je korisnike restitucije da će isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja početi u ponedeljak 31. marta.
NIS: Odložene sankcije, poslovanjem nismo doprineli ovoj akciji koja ugrožava rad kompanije
29.03.2025.•
0
Kompanija NIS saopštila je da je Ministarstvo finansija SAD izdalo novu, specijalnu licencu kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema toj kompaniji odloženo do 28. aprila.
Živadinović: Obustavljeno analiziranje meda u Srbiji, neko iz ministarstva to koči
29.03.2025.•
5
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović izjavio je da je Uprava za veterinu pre više od mesec dana prestala da analizira kvalitet i bezbednosti meda.
Projekat "eCarina" do kraja 2027. godine: Bez administracije, papirologije, dugog čekanja...
29.03.2025.•
7
Projekat "eCarina" planirano je da počne da se primenjuje do septembra 2027. godine, navodi pomoćnica direktora Uprave carina Sektora za carinske postupke Nataša Mirković.
Đedović Handanović: Stigla potvrda SAD da su odložene sankcije NIS-u do 28. aprila
29.03.2025.•
12
Stigla je zvanična potvrda Sjedinjenih Američkih Država da odlažu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. aprila.
APR: Rok za dostavljanje redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za 2024. kraj marta
29.03.2025.•
2
Krajem marta ističe rok za dostavljanje redovnog finansijskog izveštaja za 2024. godinu.
Koliko su kupci u Srbiji spremni da plate novi automobil?
28.03.2025.•
11
Kupci novih automobila u Srbiji najčešće su spremni da izdvoje do 20.000 evra za novo vozilo, pokazala je anketa na sajtu Polovni automobili, objavljena danas.
Bajatović: Nadam se odlaganju sankcija NIS-u, danas poslednji razgovor advokata i Vlade
28.03.2025.•
1
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da se nada odlaganju sankcija SAD Naftnoj industriji Srbije (NIS), kako je naveo, "i do tri meseca".
Objavljene nove cene goriva: Skuplji i evrodizel i benzin
28.03.2025.•
6
Evrodizel i benzin od danas u 15 časova pa do sledećeg petka u isto vreme biće skuplji u odnosu na prethodnu nedelju.
Vučić: Propali pregovori o sprečavanju sankcija, Srbija u riziku da izgubi pristup sirovoj nafti
27.03.2025.•
48
Srbija se suočava sa rizikom da u petak izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza, jer su propali pregovori o sprečavanju uvođenja sankcija jedinoj rafineriji u zemlji, rekao je predsednik Srbije.
Kako klimatske promene utiču na sektor osiguranja
27.03.2025.•
0
U Beogradu je održana konferencija o trendovima u finansijskom i osiguravajućem sektoru u ovoj godini.
Komentari 10
Rade
Rusofil_IQ0
Jel si ti to sanjao neko drustvo gde stranci kupuju srbijansko nekvalitetno djubre po 2-3x vecoj ceni da bi ti mogao da zivis lepo???????
Da li ti uopste znas sve sto je valjalo u ex-YU he bilo po besplatnim zapadnim licencama i kontrolisano od njihovih tehnologa jer kod nas se samo krade mulja i kenja!?!
Samo proveri bilo koji poznatiji brand iz YU po cijoj je licenci radjeno i zapitaj se jel ti mislis da to pada sa neba!
Covece u srbistanu samo bitange i lopovi vladaju kakve bre srbijankse firme danas imas, i kad je ensto radilo pre 100 godina kako treba bilo je vojvodini gde je valdala austrougarska a ne srbijanac krezub!
misko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar