Nova pravila za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana: Izmene za mlađe od 40 godina

Krajem prošle godine usvojene su izmene Zakona o porezu na dohodak građana. Između ostalih, značajna izmena odnosi se na godišnji porez na dohodak građana za mlađe od 40 godina.
Nova pravila za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana: Izmene za mlađe od 40 godina
Foto: Pixabay
Za starije od 40 godina nema promena u vezi sa utvrđivanjem godišnjeg poreza na dohodak građana u odnosu na prethodne godine. Za njih važi sve isto kao i do sada.
 
Poreski savetnici naglašavaju da za sve osobe koje imaju do 40 godina života važi limit za godišnji porez na dohodak građana u visini od tri prosečne godišnje zarade. Plus, neto prihod se umanjuje za dodatne tri prosečne godišnje zarade, piše Biznis.rs.
"Tako u zbiru ova lica ne plaćaju godišnji porez na dohodak građana na ukupno šest prosečnih godišnjih zarada. Pravo na umanjenje od ukupno šest prosečnih zarada imaju oni koji poslednjeg dana kalendarske godne za koju se utvrđuje godišnji porez imaju manje od navršenih 40 godina života. Za 2021. godinu to su svi rođeni od 1. januara 1982. godine", objašnjava poreska savetnica Gordana Aritonović.
 
Na primeru limita za godišnji porez koji je važio za 2020. godinu, obračun se vrši na sledeći način:
 
Tri prosečne godišnje zarade: 2.987.424 dinara – limit za godišnji porez za sve.
 
Za osobe ispod 40 godina ne plaća se porez na šest prosečnih zarada, odnosno za 5.974.848 dinara.
Aritonović napominje da novi limit za godišnji porez na dohodak građana za 2021. godinu još nije poznat i da će se tačan iznos znati tek krajem februara.
 
Prema njenim rečima, novi limit će verovatno biti za nijansu veći od onog koji je dat u primeru obračuna.
 
"Dodatno umanjenje odnosi se samo na pojedine vrste prihoda. Tačnije, samo na tri vrste prihoda i to na zarade, na prihod od samostalne delatnosti, odnosno prihod preduzetnika koji uključuje i knjigaše i paušalce, kao i na oporezive prihode od autorskih i srodnih prava i prava industrijske svojine", navodi Aritonović.
 
Ovo praktično znači da za ostale neto prihode koje ste ostvarivali nemate pravo umanjenja od dodatne tri prosečne bruto zarade. Na primer, nemate umanjenje za prihod od zakupa nepokretnosti i pokretnih stvari, ali i pružanja ugostiteljskih usluga. I svih drugih prihoda koji su utvrđeni Zakonom o porezu na dohodak građana.
 
Ko je u obavezi da plaća porez na dohodak?
 
Godišnji porez na dohodak građana plaćaju građani koji su u kalendarskoj godini ostvarila dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici u godini za koju se utvrđuje porez.
 
Sve u vezi plaćanja godišnjeg poreza na dohodak graćana nalazi se na sajtu Poreske uprave kao korisničko uputstvo za podnošenje prijave za godišnji porez na dohodak građana u elektronskom obliku.
 
Poreska prijava za godišnji porez na dohodak građana za 2021. godinu podnosi se najkasnije do 15. maja 2022. godine. Već od ove poreske prijave važiće novi način utvrđivanja godišnjeg poreza za mlađe od 40 godina.
 
Razlika između limita i dodatnog umanjenja
 
Poreska savetnica kaže da je limit za godišnji porez na dohodak građana, koji se u zakonu iskazuje kao tri prosečne godišnje zarade prema poslednjem objavljenom podatku i dalje isto definisan i da ništa nije menjano u skladu sa novim dopunama zakona.
 
"Ovaj limit služi kao graničnik, da znate da li bi trebalo da podnosite poresku prijavu ili ne. To znači da ako vaš neto prihod prelazi limit za godišnji porez na dohodak građana (tri prosečne godišnje zarade), vi ste u obavezi da podnesete poresku prijavu. 'Dodatno umanjenje' koje je definisano najnovijom dopunom zakona podrazumeva da ćete kroz poresku prijavu utvrditi dodatno umanjenje ukoliko imate manje od 40 godina starosti. To nikako ne znači da uopšte ne treba da podnosite poresku prijavu", navodi Aritonović.
 
Ako imate manje od 40 godina, imajte u vidu da nikako kao limit za podnošenje poreske prijave ne gledate šest prosečnih bruto plata, da ne biste upali u poreski prekršaj.
 
"Često će se dešavati situacije da treba da podnesete poresku prijavu, ali će vam porez biti nula dinara, jer ste kroz prijavu utvrdili dodatno umanjenje od tri prosečne godišnje zarade", zaključuje poreska savetnica Gordana Aritonović.

Teme

porez
  • Stojko

    27.01.2022 23:14
    Cekaj ovde nesto nije u redu
    Cekaj, svake godine dizete navisu osnovicu za poreze i doprinose na teret zaposlenog za 8-10% i tako mi umanjujete zaradu i tu racunate petostruku prosecnu zadadu, a kada trebate da odredite neoporeziv deo za godisnji porez na dohodak gradjana tada racunate trostruku zaradu, pa gde je tu logika?

    Dokle cete da mi otimate od zarade i to na dva nivoa paralelno?

    Pustite mene da biram po kojoj osnovico cu placati poreze i doprinose pa da sami odlucujemo koji su nam prioriteti u pojedinim godinama
  • Niko

    27.01.2022 23:08
    Porez na porez
    Brutalan i neustavan zakon, godinama placam ovaj porez, a za uzvrat nema mesta u drzavnom vrticu pa onda placam penale u privatnom, nema mesta za mene u bolnici pa idem u privatnu, nema olaksica u godini kada kupis neku nekretninu, nema olaksica zbog polaska deteta u skolu, porez se placa a odbitci smesni, jos i ovo ispod 41 bukvalno nista dok mene opet kaznajva drzava. Puna usta solidarnosti a kad trebaju ovi od -41 da plate nesto onda nema solidarnosti
  • Zebra

    25.01.2022 11:39
    Svakako nije loš potez. Opet imajući u vidu da su rekli da će mladji od 40 godina biti oslobodjeni plaćanja godišnjeg poreza - nisu. Čak i nisu na sve prihode. Ali i to mi je fer samo je besmisleno pričati da će biti jedno samo zato sto zvuci bolje.

    Zadnjih godina sam placao jako puno godišnjeg poreza. Sa jedne strane kažem pa ok zaradio sam i platim, sa druge strane svi ovi političari imaju po 10 nekretnina, a primanja od 1000€ mesečno. To je nepravde. Nepravda je sto ja platim taj porez i imam isto pravo glasa kao sendvicar koji ne zna da sabere dva broja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija