Očekuje se dalji rast cena hrane: Od najavljene kupovine zaliha nećemo se hleba najesti
Cene hrane na globalnom nivou u januaru su se približile desetogodišnjem rekordu, a analitičari ukazuju da bi u narednom periodu mogle dodatno da porastu i da su na putu da ga obore.
Foto: Pixabay
U strahu od nadolazeće inflacije, ali i neizvesnosti zbog potencijalne eskalacije sukoba između Ukrajine i Rusije, država koje su među najvećim proizvođačima pšenice, gasa i nafte, pojedine zemlje, poput Kine, već su počele da kupuju zalihe hrane za period i duži od godinu dana, piše Euronews Srbija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pre nekoliko dana izjavio da se i Vlada Srbije sprema za najteži scenario i da je zbog toga izdato naređenje da se robne rezerve povećaju i da će se za tu namenu obezbediti novac bez ugrožavanja stope javnog duga. Vučić je ukazao da cene svih sirovina na svetskom tržištu idu u nebo, ali da je Srbija ipak u prednosti u odnosu na neke druge zemlje koje još nisu počele da kupuju dodatne količine hrane.
Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) je pre nekoliko dana upozorila da veći troškovi siromašnije stanovništvo dovode u opasnost, naročito u zemljama koje se oslanjaju na uvoz namirnica. U Ministarstvu trgovine navode da je Srbija jedan od 10 najvećih proizvođača hrane u Evropi i da u našoj zemlji nema opasnosti od nestašice.
U resornom ministarstvu kažu da će biti obezbeđene tromesečne zalihe energenata, kao i pšenice, kukuruza, šećera i ulja, dok će za pojedine proizvode koje uvozimo, poput pirinča, pasulja i soli, biti obezbeđene količine koje su dovoljne za više od tri meseca. Oni ukazuju da, u slučaju poremećaja na globalnom nivou, naša zemlja, kao proizvođač hrane može svojom carinskom politikom da zaštiti domaće tržište, odnosno, da spreči izvoz strateških proizvoda i da obezbedi snabdevenost domaćeg tržišta.
Ekonomista Mihailo Gajić smatra da bi strah od nestašice hrane, odnosno kupovina iz predostrožnosti, mogao da izazove psihološki efekat koji je delimično izazvan realnim očekivanjima na terenu i da dodatno pogura cene hrane na gore, ako dođe do negativnog scenarija u Ukrajini.
"Ukoliko dođe do zaoštravanja odnosa ili ratnog sukoba u Ukrajini, to može da pogura cene hrane i energenata naviše. Što se tiče cena hrane, neće biti najveći problem u tome što će možda izvoz sa istoka Ukrajine ili iz cele zemlje biti otežan ili onemogućen, zbog ratnih dejstava, već što će onda veliki broj, što privatnih investitora, što državnih organizacija i fondova, zapravo kupiti hranu iz predostrožnosti. Dakle, da bi imali za svoje potrebe ili zato što očekuju rast cena hrane, jer bi onda mogli da zarade tako što će tu robu prodati u budućnosti", objašnjava Gajić za Euronews Srbija.
On napominje da je Rusija poslednjih godina izgradila različite gasovode za izvoz koji ne idu preko Ukrajine i podseća da jedan, na koji je i Srbija priključena, ide preko Turske. Zato smatra da ne bi trebalo da postoje prepreke u daljem snabdevanju gasom, naročito za Srbiju.
"Mi ćemo gas dobijati preko tih alternativnih tokova po već dogovorenoj ceni, koja je ista kao što je bila pre povećanja cene energenata, odnosno pre izbijanja gasne krize", kaže Gajić.
Kada je u pitanju "pojačana nabavka za robne rezerve", navodi da količine koje se pominju nisu dovoljne da bi podmirile stvarne potrebe domaćeg tržišta.
"Imajući u vidu da se spominje kupovina 10.000 tona pšenice, to je 1,5 kilograma po stanovniku. Dakle, nećemo se puno hleba najesti od toga", kaže Gajić.
Zavisiće i od nove žetve
Agroekonomista Milan Prostran smatra da će trend rasta cena hrane da se nastavi do jeseni, dok se ne vidi kakav će biti prinos poljoprivrednih kultura. On za Euronews Srbija ukazuje da je Kina, bez obzira što je najveći proizvođač hrane, pre mesec dana kupila viškove poljoprivrednih proizvoda za oko 70 milijardi dolara. Navodi da je to bio signal i za neke evropske zemlje da smanje izvoz i da povećaju svoje zalihe.
"Mi smo agrarna zemlja i imamo dovoljno hrane za naše potrebe, ali bi trebalo da iz sopstvene proizvodnje stvorimo najveći deo svojih rezervi i da tako podržimo i domaće poljoprivrednike", ističe Prostran.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ljubičić o nestanku struje sa svakim većim snegom: U EPS-u ponovo Grčićevi kadrovi
26.12.2024.•
2
"Trenutna situacija u EPS-u teža je nego u vreme 'vladavine' Milorada Grčića, a Srbija, ako u Evropi padnu temperature i svaka zemlja počne da brine o sebi, neće moći da uvozi električnu energiju".
Objavljeno koje zanimanje će biti najtraženije u EU u 2025. godini
26.12.2024.•
2
Najtraženije zanimanje u EU u 2025. biće stručnjak za veštačku inteligenciju, pokazuju najnovija predviđanja vodećih stručnjaka za zapošljavanje, uključujući poslovnu platformu Linkedin.
Bankrotirala kompanija koja je proizvodila trokrake zvezde za Mercedes
26.12.2024.•
3
Gerhardi Kunststofftechnik GmbH, nemačka kompanija koja je proizvodila ambleme za Mercedes-Benz, proglasila je bankrot.
Mnoge nepoznanice u vezi sa stanovima za mlade, a komercijalne banke još ćute
26.12.2024.•
6
Sto hiljada evra stambenog kredita za svakog studenta i mladog čoveka od 20 do 35 godina, sa minimalnim učešćem od jedan odsto, periodom otplate od 40 godina . i sve to od marta sledeće godine.
Potrošači u raljama novih zimskih sniženja: Od prelepljenih cena do robe sumnjivog kvaliteta
25.12.2024.•
0
Potrošači u Srbiji se naročito raduju sezonskim sniženjima krajem decembra i početkom jula ali često se ispostavi da se njihovo početno ushićenje ka "šopingu" ne poklapa sa ponudom prodavaca.
Varaju kompanije koje promovišu stranice na Fejsbuku: Žalbe stižu i iz Srbije
25.12.2024.•
0
Stručnjaci su otkrili novu prevaru usmerenu na one kompanije koje promovišu svoje stranice na društvenoj mreži Fejsbuk.
Nezaposlenost 8,1 odsto: Kako se srpsko tržište rada kotira u odnosu na komšije iz EU?
25.12.2024.•
5
Podaci Republičkog zavoda za statistiku za treći kvartal 2024. godine pokazuju da je stopa nezaposlenosti u Srbiji 8,1 odsto, dok je zaposlenost na nivou od 51,9 odsto.
Polovina zaposlenih prima platu do 76.895 dinara
25.12.2024.•
5
Prosečna neto zarada u Srbiji, u oktobru, iznosila je 98.538 dinara.
Vlada Srbije: BDP se u 2025. vraća na nivo iz perioda pre korone
24.12.2024.•
3
Industrijska proizvodnja, građevinarstvo, rudarstvo i IKT sektor su ključne oblasti za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), za koji se u 2025. godini očekuje da će se vratiti na period od pre korone.
Niko neće "Vršačku pivaru": U stečaju 14 godina, početna vrednost više od 196 miliona
24.12.2024.•
2
Postupak prodaje Industrije piva i sokova "Vršačka pivara" u stečaju bio je neuspešan jer nije stigla nijedna ponuda zainteresovnih kupaca, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
Martinović: Poljoprivrednicima za subvencije isplaćene 92 milijarde dinara
24.12.2024.•
3
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović izjavio je da je poljoprivrednicimau Srbiji tokom ove godine na ime subvencija, računajući tu i IPARD program, isplaćeno gotovo 92 milijarde dinara.
Američke sankcije NIS-u: Još jedan spin Vučića da ispadne spasilac ili uvod u cenkanje s Rusima?
24.12.2024.•
37
Deset dana nakon izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će SAD uvesti sankcije NIS,ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je da nema najava da će do tih sankcija doći.
BDP po stanovniku u Crnoj Gori 51 odsto evropskog proseka: Koliki je u Srbiji?
24.12.2024.•
3
Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, prema standardu kupovne moći, u Crnoj Gori je u prošloj godini iznosio 51 odsto proseka EU, pokazuju konačni podaci Eurostata.
NBS usvojila propise za sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade
23.12.2024.•
9
Izvršni odbor Narodne banke Srbije je na vanrednoj sednici usvojio propise iz nadležnosti NBS kojima će se, kako se tvrdi, omogućiti sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade.
Narodna banka Srbije donela odluku o privremenom ograničenju kamate
23.12.2024.•
2
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) je usvojio Odluku o privremenom ograničenju kamatnih stopa kod ugovora o kreditu zaključenih sa građananima, saopštila je danas NBS.
Isplata dodatka na penziju manju od 65.716 dinara biće do pet odsto penzije
23.12.2024.•
3
Isplata dodatka na penzije u Srbiji manje od 65.716,70 dinara biće do pet odsto iznosa decembarske penzije, rečeno je agenciji Beta u Vladi Srbije.
Američki ambasador: Nema najava da će SAD uvesti sankcije NIS-u
23.12.2024.•
15
Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil rekao je da nema najava da će SAD uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Katar zapretio obustavom isporuke gasa Evropskoj uniji
22.12.2024.•
9
Katar je zapretio da će zaustaviti isporuku gasa Evropskoj uniji ako zemlje članice budu striktno primenjivale nove zakone.
"Svaka najava se završi porazom države": Bez fiskalnih kasa pijačari, taksisti, advokati, crkva...
22.12.2024.•
24
Pojedine grane privrede još "vešto izbegavaju" fiskalne kase, iako se njihovo uvođenje najavljuje već godinama. S druge strane, i stručna javnost je podeljena oko toga kome treba uvesti fiskalne kase.
Ako niste prodali besplatne akcije: To možete da uradite još dve godine bez provizije
22.12.2024.•
10
Ko nije prodao svoje besplatno dobijene akcije, to može da uradi i naredne dve godine bez plaćanja provizija za trgovanje.
Zbog inflacije: Poljska prodaje 1.100 tona maslaca
22.12.2024.•
2
Poljska je odlučila da proda 1.100 tona rezervi smrznutog maslaca kako bi ublažila rast cena ove namirnice.
Komentari 11
Jovan
ja
Kako smo agrarna zemlja, kada nas vlast ubeđuje da je budućnost u rudnicima (litijuma, bakra, zlata...)? Ipak se ovde ne vrednuje mišljene stučnjaka.
DjakoN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar