Očekuje se dalji rast cena hrane: Od najavljene kupovine zaliha nećemo se hleba najesti
Cene hrane na globalnom nivou u januaru su se približile desetogodišnjem rekordu, a analitičari ukazuju da bi u narednom periodu mogle dodatno da porastu i da su na putu da ga obore.
Foto: Pixabay
U strahu od nadolazeće inflacije, ali i neizvesnosti zbog potencijalne eskalacije sukoba između Ukrajine i Rusije, država koje su među najvećim proizvođačima pšenice, gasa i nafte, pojedine zemlje, poput Kine, već su počele da kupuju zalihe hrane za period i duži od godinu dana, piše Euronews Srbija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pre nekoliko dana izjavio da se i Vlada Srbije sprema za najteži scenario i da je zbog toga izdato naređenje da se robne rezerve povećaju i da će se za tu namenu obezbediti novac bez ugrožavanja stope javnog duga. Vučić je ukazao da cene svih sirovina na svetskom tržištu idu u nebo, ali da je Srbija ipak u prednosti u odnosu na neke druge zemlje koje još nisu počele da kupuju dodatne količine hrane.
Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) je pre nekoliko dana upozorila da veći troškovi siromašnije stanovništvo dovode u opasnost, naročito u zemljama koje se oslanjaju na uvoz namirnica. U Ministarstvu trgovine navode da je Srbija jedan od 10 najvećih proizvođača hrane u Evropi i da u našoj zemlji nema opasnosti od nestašice.
U resornom ministarstvu kažu da će biti obezbeđene tromesečne zalihe energenata, kao i pšenice, kukuruza, šećera i ulja, dok će za pojedine proizvode koje uvozimo, poput pirinča, pasulja i soli, biti obezbeđene količine koje su dovoljne za više od tri meseca. Oni ukazuju da, u slučaju poremećaja na globalnom nivou, naša zemlja, kao proizvođač hrane može svojom carinskom politikom da zaštiti domaće tržište, odnosno, da spreči izvoz strateških proizvoda i da obezbedi snabdevenost domaćeg tržišta.
Ekonomista Mihailo Gajić smatra da bi strah od nestašice hrane, odnosno kupovina iz predostrožnosti, mogao da izazove psihološki efekat koji je delimično izazvan realnim očekivanjima na terenu i da dodatno pogura cene hrane na gore, ako dođe do negativnog scenarija u Ukrajini.
"Ukoliko dođe do zaoštravanja odnosa ili ratnog sukoba u Ukrajini, to može da pogura cene hrane i energenata naviše. Što se tiče cena hrane, neće biti najveći problem u tome što će možda izvoz sa istoka Ukrajine ili iz cele zemlje biti otežan ili onemogućen, zbog ratnih dejstava, već što će onda veliki broj, što privatnih investitora, što državnih organizacija i fondova, zapravo kupiti hranu iz predostrožnosti. Dakle, da bi imali za svoje potrebe ili zato što očekuju rast cena hrane, jer bi onda mogli da zarade tako što će tu robu prodati u budućnosti", objašnjava Gajić za Euronews Srbija.
On napominje da je Rusija poslednjih godina izgradila različite gasovode za izvoz koji ne idu preko Ukrajine i podseća da jedan, na koji je i Srbija priključena, ide preko Turske. Zato smatra da ne bi trebalo da postoje prepreke u daljem snabdevanju gasom, naročito za Srbiju.
"Mi ćemo gas dobijati preko tih alternativnih tokova po već dogovorenoj ceni, koja je ista kao što je bila pre povećanja cene energenata, odnosno pre izbijanja gasne krize", kaže Gajić.
Kada je u pitanju "pojačana nabavka za robne rezerve", navodi da količine koje se pominju nisu dovoljne da bi podmirile stvarne potrebe domaćeg tržišta.
"Imajući u vidu da se spominje kupovina 10.000 tona pšenice, to je 1,5 kilograma po stanovniku. Dakle, nećemo se puno hleba najesti od toga", kaže Gajić.
Zavisiće i od nove žetve
Agroekonomista Milan Prostran smatra da će trend rasta cena hrane da se nastavi do jeseni, dok se ne vidi kakav će biti prinos poljoprivrednih kultura. On za Euronews Srbija ukazuje da je Kina, bez obzira što je najveći proizvođač hrane, pre mesec dana kupila viškove poljoprivrednih proizvoda za oko 70 milijardi dolara. Navodi da je to bio signal i za neke evropske zemlje da smanje izvoz i da povećaju svoje zalihe.
"Mi smo agrarna zemlja i imamo dovoljno hrane za naše potrebe, ali bi trebalo da iz sopstvene proizvodnje stvorimo najveći deo svojih rezervi i da tako podržimo i domaće poljoprivrednike", ističe Prostran.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
SAD uvele sankcije Gasprombanci
24.11.2024.•
6
Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.
Ulaže se bez plana i kriterijuma: "Niko ne može da me ubedi da toliko novca za Expo ima smisla"
23.11.2024.•
11
Predlog budžeta za narednu godinu usmeren je na još veće kapitalne investicije, pre svega, povezane sa projektom Ekspo i na podizanje zarada zaposlenih u javnom sektoru.
Asocijaciji turističkih agencija odblokiran račun, nastavlja normalno poslovanje
23.11.2024.•
1
Račun Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta (YUTA) je odblokiran i dalje funkcionisanje nije ugroženo, pa organizacija nastavlja da radi kao i do sada.
MUP apelovao na oprez za Crni petak: Kupujte pametno, izbegnite prevare
23.11.2024.•
0
Crni petak (Black Friday) je prilika za uštede, ali i za prevarante, upozorava MUP i apeluje na građane da budu oprezni, kako bi izbegli rizike prilikom kupovine putem interneta.
Matijević privatizovao kompaniju Energo-Zelena za 5,1 milion evra
23.11.2024.•
11
Ministarstvo privrede Srbije potpisalo je ugovor o prodaji celokupnog kapitala inđijske firme Energo-Zelena sa Industrijom mesa Matijević, za 5,1 milion evra.
Poskupelo gorivo - ovo su nove cene
22.11.2024.•
10
Litar dizela na pumpama u Srbiji će koštati 197 dinara, a benzina 181 dinar.
Pejpal ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta
21.11.2024.•
0
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta.
Zaduženja u Srbiji: Privreda smanjuje, građani i preduzetnici povećavaju kredite
20.11.2024.•
2
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju oktobra ove godine iznosili su oko 3.731 milijardu dinara, što je 0,1 odsto više nego u septembru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Svaka druga kontrolisana zlatara nije izdavala fiskalne račune
20.11.2024.•
5
Svaka druga zlatara čiji su rad kontrolisali poreski inspektori ne izdaje fiskalne račune.
Mladi preduzetnici u Srbiji osnivaju sve više firmi: Rast od gotovo 25 odsto za pola godine
19.11.2024.•
8
Srbiji je od maja do novembra porastao broj novoosnovanih privrednih subjekata čiji su osnivači mlađi od 30 godina i tih firmi je bilo za 24,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Vučić o povišici koju će dobiti penzioneri, pričao i o putevima, oružju, dronovima, Ekspu, EU...
19.11.2024.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će penzioneri biti prvi koji će dobiti povišicu od 10,9 odsto, obračunatu na decembarske penzije.
Akcija subvencionisane cene goriva produžena do 24. novembra
19.11.2024.•
0
Akcija subvencionisane cene goriva za sva registrovana poljoprivredna domaćinstva biće produžena do 24. novembra, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Sindikat: Postajemo u svojoj zemlji roblje stranih investitora
18.11.2024.•
11
Kompanija Jura u Leskovcu, iako je dobila subvencije države od 10.000 evra po zaposlenom, ne poštuje zakone Srbije i tu postoje veliki problemi na koje niko ne reaguje i toleriše se takvo ponašanje.
"Strani plaćenici": Ko su najveći donatori Ministarstva odbrane i MUP?
18.11.2024.•
9
Uticaji stranih država u Srbiji se sve više mogu osetiti, uglavnom se kanališu kroz izjave predstavnika ministarstava i predsednika Aleksandra Vučića koji često otvoreno favorizuju određene države.
Budžetsko ulepšavanje budućnosti: Kad naprednjaci planiraju
18.11.2024.•
21
Pre desetak dana Vlada Srbije definisala je budžet za 2025. godinu i uputila ga Skupštini na usvajanje.
Amazon lansirao konkurenciju sajtovima Temu i Shein s "neverovatno niskim" cenama
18.11.2024.•
6
Amazon je pokrenuo novu platformu pod nazivom Haul, koja ograničava maksimalnu cenu proizvoda na 20 dolara (15,79 funti), s ciljem konkurisanja jeftinim trgovinskim gigantima poput Temu-a i Shein-a.
Lufthanza otpušta oko 400 zaposlenih
17.11.2024.•
0
Grupacija Lufthanza će ukinuti petinu radnih mesta u upravi, a radi se o oko 400 zaposlenih, objavio je frankfurstki poslovni magazin Menadžer.
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
13
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
13
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
1
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Komentari 11
Jovan
ja
Kako smo agrarna zemlja, kada nas vlast ubeđuje da je budućnost u rudnicima (litijuma, bakra, zlata...)? Ipak se ovde ne vrednuje mišljene stučnjaka.
DjakoN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar