EU razmatra naftni embargo Rusiji, cene nafte odmah skočile

Vlade zemalja članica EU razmatraće uvođenje naftnog embarga Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.
EU razmatra naftni embargo Rusiji, cene nafte odmah skočile
Foto: Pixabay
To će razmatrati ove nedelje kada se budu sastajali sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom na nizu samita, koji imaju za cilj da pojačaju sankcije Zapada prema Moskvi, prenosi Rojters.
U želji da natera ruskog predsednika Vladimira Putina na vojno povlačenje iz Ukrajine, EU je, zajedno sa zapadnim saveznicima, već uvela niz restriktivnih mera za Moskvu, uključujući zamrzavanje sredstava ruske centralne banke.
"Radimo na petom paketu sankcija i predložena su mnoga nova imena", saopštio je visoki diplomata EU Rojtersu, pod uslovom da ostane anoniman, jer ovi razgovori nisu otvoreni za javnost.
 
Kako je najavljeno, vlade EU započeće konsultacije na nivou ministara spoljnih poslova danas, pre nego što Bajden u četvrtak doputuje u Brisel na samit sa saveznicima u NATO, kao i sa članicama EU i u formatu Grupe sedam (G7), u kojoj je i Japan.
 
Diplomate su za Rojters saopštile da baltičke članice traže naftni embargo kao sledeći logičan korak, dok Nemačka upozorava da ne treba delovati prebrzo zbog već visokih cena energenata u Evropi.
 
Moskva je upozorila da bi EU sankcije za rusku naftu mogle da dovedu do zatvaranja velikog gasovoda ka Evropi, u situaciji kada se zemlje Unije oslanjaju na Rusiju za 40 odsto svog gasa, pri čemu je Nemačka jedna od najzavisnijih velikih ekonomija EU u tom smislu, navodi britanska agencija.
 
Cene nafte porasle
 
Cene nafte su porasle danas za tri dolara, pri čemu je Brent prešao nivo od 110 dolara po barelu, pošto zemlje EU razmatraju da se pridruže embargu SAD na uvoz ruske naftne, i jer je napad na saudijska naftna postrojenja tokom vikenda izazvao nervozu na tržištu.
 
Evropska nafta Brent je poskupela za 3,44 dolara ili 3,2 odsto, na 111,37 dolara po barelu na azijskom trgovanju do 4:43 sata po srednjoevropskom vremenu, dok je cena američke sirove nafte WTI porasla za 3,54 dolara ili 3,4 odsto, na 108,24 dolara za barel, izveštava Rojters.
 
Ovakvom kretanju cena doprinele su informacije da će ove nedelje uslediti niz sastanaka na vrhu između vlada EU i američkog predsednika Džozefa Bajdena s ciljem da se pojača odgovor Zapada prema Moskvi zbog napada na Ukrajinu, pri čemu će EU, pored ostalog, razmotriti da li da uvede zabranu uvoza nafte iz Rusije.
 
Budući da sukob u Ukrajini ne popušta, u fokus kupaca se vratila dilema da li će tržište biti u stanju da nadoknadi manjak ponude ruskih barela ukoliko Brisel uvede naftne sankcije.
 
"Napad Huta na saudijski energetski terminal, upozorenja o sistemskom manjku proizvodnje članica OPEK-a i potencijalni naftni embargo EU prema Rusiji doveli su do skoka cena nafte na trgovanju u Aziji", navodi viši analitičar u kompaniji "Oanda" Džefri Halej.
 
Dodaje da će se "čak i kad bi se rat u Ukrajini završio sutra, svet suočiti sa strukturnim energetskim deficitom, zbog sankcija Rusiji".
 
Tokom vikenda, napadi jemenske grupe Huti, koja je povezana sa Iranom, izazvali su privremeni pad proizvodnje u jednoj rafineriji Saudi Aramka, što je podstaklo nervozu na tržištu naftnih derivata.
 
Najnoviji izveštaj Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, uključujući Rusiju, grupa nazvana OPEK+, pokazao je da neki proizvođači i dalje ne uspevaju da ispune dogovorene kvote proizvodnje nafte.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Samo kazem

    22.03.2022 01:06
    Crk'o Marsal
    Svako radi po interesima, svojim ili svog gazde. Indija kupuje rusku naftu po snizenim cenama, Afrika i Bliski Istok nisu uveli sankcije Rusiji, jer ocekuju rusko zito. Latinska Amerika takodje ima jake veze s Rusima. Kina igra na obe strane, ali nece uvesti sankcije Rusima. Svet postaje multipolaran i bilo bi dobro da to EU shvati.
    Bio jednom jedan Marsal, ali ne nas, nego americki. Imao je plan kako da umanji posleratni uticaj SSSR; Amerika je pomagala sve koji su hteli i mogli da se suprotstave Rusima, ukljucujuci Tita. U Z. Evropi je pomogla uspostavljanje "drzave blagostanja", omogucila evropskim firmama da koriste americke patente, itd.
    Marsal je odavno mrtav, njegov plan vise ne postoji, jer sad Ameri imaju strazu na istoku: balticke zemlje, Poljsku, Rumuniju, koji mrze Ruse i spremni su da zrtvuju svoje interese za Amere. To upravo gledamo u Ukrajini. EU je samo americka sluskinja i da imaju imalo pameti, izbacili bi "strazare sa istoka" i krenuli da saradjuju sa svima.
    Nemacki ministar poljoprivrede savetuje gradjane da jedu manje mesa, Zozep Borel savetuje Evropljane da smanje grejanje, a sve da bi naskodili Rusima. Spanci se vec bune. Drzava blagostanja se demontira.
    Sta Srbija treba da uradi? Da urazumi svoju elitu (ne politicare, oni su samo pajaci) da ne bude toliko pohlepna, da iskoreni korupciju, smanji zavist medju ljudima, odbaci mentalnu lenjost i da gleda svoj interes. Moze li to Srbija?
  • Zoki

    21.03.2022 20:57
    Idioti iz Eu samo podizu cenu nafte Amerikancima.
  • ?

    21.03.2022 20:56
    Videli smo kako se Džonson proveo u poseti kod UAE i Saudijske Arabije a Bajdenu se nisu ni "javili" na telefon...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija