Problemi kod plaćanja čekovima unapred zbog novih pravila fiskalizacije

Nova pravila fiskalizacije, od maja ove godine, donela su i neke novine u plaćanju čekovima. Te novine odnose se samo na avansno plaćanje (plaćanje unapred).
Problemi kod plaćanja čekovima unapred zbog novih pravila fiskalizacije
Foto: Pixabay

Kako piše Euronews Srbija, ukoliko kupac kupuje robu na čekove, a ona će mu biti isporučena za tri meseca, prodavac je u obavezi da izdaje fiskalni račun po dospeću svake rate, piše u najnovijem Biltenu Ministarstva finansija.   

Kao primer naveli su avansnu kupovinu komode. Naime, ako je kupac 18. aprila 2022. godine predao šest čekova prodavcu, za komodu koja se isporučuje 3. juna, a kao datumi puštanja čekova navedeni su 29. april, 29. maj, 29. jun, 29. jul, 29. avgust i 29. septembar 2022. godine, trgovac je u obavezi da kupcu izda fiskalni račun za avans dat 29. aprila, zatim za avans koji je prispeo 29. maja i fiskalni račun za promet dana 3. juna 2022. godine.
 
U Pravilniku o vrstama fiskalnih računa propisano je da trgovac izdaje fiskalni račun kupcu u štampanoj formi, koja omogućava proveru fiskalnog računa, ali i da alternativno, trgovac može fiskalni račun dostaviti elektronskim putem, isključivo uz saglasnost kupca, odnosno korisnika usluge.
Možda i najilustrativniji primer za obavezno izdavanje posebnog fiskalnog računa uz svaki ček za avansno plaćanje je u turizmu. Ukoliko u januaru počnemo otplatu čekovima aranžmana koji će biti realizovan u junu, agencija je u obavezi da po realizaciji svakog čeka izda fiskalni račun.
 
To bi moglo da im zakomplikuje poslovanje, ali jedno od rešenja je da, kada uzimaju ispisane čekove od putnika, mogu da im traže saglasnost za dostavljanje računa elektronskim putem.
 
Zabuna među trgovcima
 
Ova novina u plaćanju čekovima izazvala je zabunu u javnosti. Mnogi su to protumačili da je po prispeću svakog čeka neophodno izdavanje fiskalnog računa. Iz Udruženja računovostvene komore Srbije pojašnjavaju da fiskalni račun uz svaki ček ide samo za plaćanje unapred.
 
Predsednica Udruženja računovodstvene komore Srbije Snežana Mitrović navodi za Euronews Srbija da ukoliko je reč o isporuci robe koja se prodaje na rate, ceo iznos maloprodajne vrednosti se kuca u jednom fiskalnom računu sa opcijom naplate - ček.
 
"Isporuka robe u prometu na malo, iako je prodata na rate, podrazumeva obavezu da se ukupan promet prizna kao prihod u poslovnim knjigama i da se iskaže obaveza za PDV kada je promet izvršen, ako je promet oporeziv PDV. Primljeni čekovi za prodatu robu na rate se tada ne evidentiraju kao primljeni avans već kao primljene hartije od vrednosti koje se unose u blagajnu", pojašnjava Mitrović.
 
Ističe da, prema Zakonu o fiskalizaciji, ne može se davati tumačenje da se za svaki ček daje avansni račun, ako je promet već izvršen, jer je to pogrešno. Podseća da se avansi primaju unapred, kao gotovina ili hartija od vrednosti, za buduće promete. 
 
Čekovi popularni među građanima
 
Koliko će obaveza izdavanja fiskalnog računa za svaki avansni ček otežati trgovcima tek će se videti. Ukoliko im previše zakomplikuje poslovanje, možda bi moglo da dovede do toga da ih jednostavno više ne primaju. 
 
A čekovi su i dalje veoma popularni među građanima, iako banke nude kartice za plaćanje na odloženo. Za veliki broj građana, posebno penzionere, kupovina na čekove sa odlaganjem od nekoliko meseci i dalje je najčešće jedini način za planiranje skromnog kućnog budžeta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • David

    06.07.2022 07:45
    ko sa trgovcima ima posla
    Trgovac je u obavezi da izda račun gde? Jel ovo još jedan loše ispričan vic ili nešto drugo. Ekonomija nam je bolje komplikovano nego jednostavno
  • xqt

    04.07.2022 08:03
    Ne može biti jasnije
    Fiskalizacija i digitalizacija dva tega oko vrata okilavelog tigra.
  • /

    03.07.2022 22:57
    /
    Sta je sad? Hteli ste u EU? Hocete u EU? Mastate da postenete EUrobljani?
    E...onda mora ovako. Nema kmecanja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Pokrenuta istraga o 2,6 miliona Teslinih vozila

Američka administracija za bezbednost saobraćaja otvorila je istragu o 2,6 miliona vozila kompanije Tesla zbog izveštaja o udesima za koje se sumnja da su izazvani sistemom za daljinsku kontrolu.

Indonezija primljena u BRIKS

Indonezija je primljena u BRIKS savez ekonomskih zemalja u razvoju kao punopravna članica, saopštio je Brazil kao predsedavajuća zemlja.