Na uvoz struje potrošeno 1,5 milijardi evra, a mogle su biti izgrađene dve elektrane
Od kraja prošle godine Srbija je potrošila oko 1,5 milijardi evra na uvoz struje, a do isteka ove grejne sezone, biće potrebno još najmanje isto toliko da bi se pokrile potrebe.
Foto: Pixabay
Da je pre nekoliko godina taj novac uložila u nove kapacitete, kako je to bilo planirano, sada bi, u jeku krize koja je cene energenata podigla do neshvatljivih granica, komotnije čekala zimu a verovatno je, tvrde stručnjaci, da bi mogla da računa i na značajan prihod od izvoza struje, piše Danas.
Sada, sve nade se polažu u izgradnju dve nove reverzibilne hidroelektrane i još nekoliko energetskih postrojenja, što bi za nekoliko godina moglo da obezbedi bar sigurniju situaciju.
Ministarka energetike Zorana Mihajlović prošle godine u ovo vreme najavila je projekte vredne 17 milijardi evra, među kojima je izgradnja dve reverzibilne hidroelektrane, Bistrica i Đerdap 3, koje se u planovima EPS-a nalaze već nekoliko decenija.
Đerdap bi, prema njenim rečima, koštao oko dve milijarde evra, a Bistrica još 700 miliona.
Prvi rezultati mogli bi da budu vidljivi 2025. godine, tvrdila je pre nekoliko dana ministarka, jer bi tada mogla da bude završena prva faza Đerdapa snage oko 600 megavata od ukupno planiranih 2.200.
Za većinu stručnjaka, ta procenjena brzina gradnje je prilično optimistična, posebno ako se ima u vidu da EPS već deset godina gradi jednu običnu termoelektranu, Kostolac 3. Elektrana Bistrica je, međutim, nešto izvesnija varijanta ne samo zato što je manja i daleko jeftinija, nego i zbog toga što je to polupripremljeni projekat.
"Đerdap 3, Bistrica, jedna termoelektrana na ugalj kao zamenska, kao i još nekoliko projekata, bili su u fokusu analize eksperata angažovanih 2013. i 2014. na izradi strategije razvoja energetskog sektora, koja je usvojena početkom 2015. Ali, ništa se kasnije po tom pitanju nije radilo. Baš ništa. Sistem je mogao da funkcioniše, ako nemate struju iz hidro imate iz termocentrala i obrnuto. Energija je zamenljiva, i to je nekako funkcionisalo. Međutim, nismo imali takvu situaciju niti okolnosti kakve imamo danas: Sveukupnu energetsku krizu, sve skuplje na međunarodnom tržištu uz neizvesnost da li ćete moći da se snabdete. Pri tom su zbog neodržavanja, nerada, nečinjenja, kapaciteti EPS-a jako pali tako da mi niti smo sprovodili strategiju, niti smo imali ikakvu osmišljenu energetsku politiku jer ta tema nije bila u žiži biračkog tela. Sve do kraja prošle godine. Sada je sve to došlo na naplatu", kaže za Danas Petar Đukić, profesor Tehničko-metalurškog fakulteta na katedri za ekonomski održivi razvoj.
Dodaje da uz složene geopolitičke odnose u svetu i najnovije sukobe u Ukrajini imamo i rat koji se vodi na energetskom planu. Ipak, veruje da će Srbija moći u budućnosti nešto da uradi ako iskoristi svoje kapacitete, ali su ulaganja velika, dok sumnja da je rok koji je navela ministarka ostvariv.
"Ni odluka još nije doneta za Đerdap a postavlja se i pitanje finansiranja. Ne znam odakle bi se našao novac, mi smo u krizi, svet je u krizi pa i investitori koji bi eventualno uložili. Teško je računati na neke pare sa strane. EPS takođe nema novac a država može da ga ima ako uzme od građana. Ona može da finansira i iz primarne emisije, ali to su inflatorne pare koje znamo šta nam rade dok za nova zaduženja više nema prostora. Nismo baš u sjajnoj situaciji. Velike pare su potrošene, hvali se država da je za tri godine korona krize izdvojila osam milijardi evra, nije naplaćivala porez ili ih je davala tek tako, da pokaže snagu a sada joj to nedostaje za vitalne projekte", kaže Đukić.
Stručnjaci se slažu da je izgradnja Bistrice ipak realniji projekat, tim pre što je već početkom ove godine izabran projektant, konzorcijum koji predvodi Energoprojekt, koji je inače 1981. godine radio i idejno rešenje za tu centralu. Takođe, pre dve nedelje stavljen je na rani javni uvid i prostorni plan područja na kome će se ta RHE graditi.
Jelica Putniković, urednica sajta Energija Balkana, objašnjava da je EPS već uradio potrebne planove za Bistricu i sada ih samo treba apdejtovati.
"Đerdap je druga priča, tu još nije odlučeno da li će se graditi reverzibilna hidroelektrana u paketu sa nuklearkom ili sa obnovljivim izvorima energije. Uz to, projekat se nalazi u nacionalnom parku a mora da se planira i sa Rumunijom jer je reka na granici, što su otežavajući elementi. Teško to može za dve ili tri godine da se uradi, mada ne treba biti isključiv, znamo da je i Rumunima stalo, potrebna im je energija. Što se novca tiče, za Bistricu se orijentaciono zna koliko para treba, a mislim da bi bilo dobro, čak i ako država treba da bude garant EPS-u, da se krene što pre jer će to značiti da ćemo što pre imati nove kapacitete za proizvodnju. Za Đerdap treba napraviti prvo pravi plan šta će se graditi i sa kojim partnerom, pa tek onda ulaziti u priču oko nabavke sredstava", zaključuje Putniković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Katar zapretio obustavom isporuke gasa Evropskoj uniji
22.12.2024.•
7
Katar je zapretio da će zaustaviti isporuku gasa Evropskoj uniji ako zemlje članice budu striktno primenjivale nove zakone.
"Svaka najava se završi porazom države": Bez fiskalnih kasa pijačari, taksisti, advokati, crkva...
22.12.2024.•
20
Pojedine grane privrede još "vešto izbegavaju" fiskalne kase, iako se njihovo uvođenje najavljuje već godinama. S druge strane, i stručna javnost je podeljena oko toga kome treba uvesti fiskalne kase.
Ako niste prodali besplatne akcije: To možete da uradite još dve godine bez provizije
22.12.2024.•
8
Ko nije prodao svoje besplatno dobijene akcije, to može da uradi i naredne dve godine bez plaćanja provizija za trgovanje.
Zbog inflacije: Poljska prodaje 1.100 tona maslaca
22.12.2024.•
2
Poljska je odlučila da proda 1.100 tona rezervi smrznutog maslaca kako bi ublažila rast cena ove namirnice.
Folksvagen će ukinuti više od 35.000 radnih mesta
21.12.2024.•
2
Najveći evropski proizvođač automobila Folksvagen ukinuće više od 35.000 radnih mesta u Nemačkoj do 2030. kako bi smanjio troškove, a istovremeno će izbeći zatvaranje fabrika i otpuštanja.
Vlada Srbije: Dodatak za penzionere sa penzijama do 65.000 dinara
20.12.2024.•
32
Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o uslovima, visini, obuhvatu korisnika penzija i dinamici isplate novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju.
Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom
20.12.2024.•
9
Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.
Poskupeli i dizel i benzin - evo koliko sad koštaju
20.12.2024.•
16
Benzin i dizel u Srbiji će u narednih nedelju dana biti skuplji za dinar po litru.
Štrajkuju radnici sedam Amazonovih objekata u SAD
19.12.2024.•
0
Radnici u sedam objekata kompanije Amazon stupili su danas u štrajk, kako bi tokom prazničnog perioda za šoping naterali ovog velikog internetskog trgovca da potpište kolektivni sporazum.
NIS - svako ima svoj interes
19.12.2024.•
27
Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.
NBS povećala naknade
19.12.2024.•
9
Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.
U slučaju da NIS-u budu uvedene sankcije: Kolike su rezerve Srbije i koja su rešenja?
19.12.2024.•
18
U slučaju da SAD uvedu najrigoroznije sankcije Naftnoj industriji Srbiji (NIS), koje bi podrazumevale nemogućnost kupovine i prerade nafte, Srbija bi sa trenutnim rezervama izdržala oko dva meseca.
EU kaznila Netfliks sa 4,75 miliona evra zbog kršenja uredbe o zaštiti podataka
18.12.2024.•
0
Holandski organ za zaštitu podataka kaznio je američku striming platformu Netfliks sa 4,75 miliona evra zbog kršenja Uredbe Evropske unije o zaštiti podataka.
Aleksić o pasivnom statusu domaćinstava: Država se obračunava sa poljoprivrednicima, sve veći otpor
17.12.2024.•
6
Politika aktuelne vlasti je tokom poslednjih 12 godina, poljoprivredu sistemski uništavala umesto da je podstiče, rekao je narodni poslanik Miroslav Aleksić.
Vučić: Vlada da formira tim koji će se baviti sankcijama NIS-u, moraću da pričam sa Putinom
17.12.2024.•
21
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je danas Vladi Srbije da formira tim koji će se baviti posledicama sankcija koje će SAD navodno uvesti NIS-u.
Kompanija u vlasništvu Volkswagena više neće gume iz Linglonga - zbog eksploatacije radnika
17.12.2024.•
17
Nemačka kompanija MAN Truck & Bus tvrdi da je u novembru obustavila nabavku guma iz zrenjaninske fabrike kineske kompanije Linglong, posle višegodišnjih navoda o eksploataciji radnika u ovoj fabrici.
Deset miliona evra iz budžetske rezerve za Beograd na vodi
17.12.2024.•
10
Kreativno inovativni multifunkcionalni centar Ložionica, koji se gradi u kompleksu Beograd na vodi, dobio je nešto više od 10 miliona evra iz budžeta, objavljeno je u Službenom glasniku.
Slučajno otkrio tuđu firmu na svojoj adresi, nadležni mu rekli: "Nema brisanja kad niste vlasnik"
16.12.2024.•
32
Da banka nije poslala pismo preduzeću registrovanom na adresi gde živi, Beograđanin Zoran Miletić ne bi ni znao da je nepoznata firma za svoju poslovnu adresu izabrala njegov stan na Čukarici.
Mali o tome da li ćemo ponovo iz flaša sipati gorivo: Sankcije NIS-u veliki i težak problem
16.12.2024.•
115
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da bi uvođenje sankcija NIS-u bilo izuzetno loše za Srbiju.
Turska zabranila da se datumi osnivanja fudbalskih klubova koriste kao šifre za platne kartice
16.12.2024.•
0
U Turskoj će biti ukinute debitne i kreditne platne kartice koje kao lozinke koriste datume osnivanja fudbalskih klubova.
Hil o mogućim sankcijama NIS-u: Rizik saradnje sa ruskim firmama odavno poznat
15.12.2024.•
23
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da ne može da komenatriše mogućnost uvođenja američkih sankcija kompaniji NIS.
Komentari 24
Dejan
Aca
Zoka
Znači, nije država uvezla struju i poklonila građanima i privredi ili drugim krajnjim potrošačima, to je sve neko platio, ali kome?! I kada se naplati ta 1,5 milijardi evra, neka se grade te elektrane ili šta će se već graditi...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar