Usporio rast cena u EU, ali troškovi života i dalje visoki

Evropska unija je završila godinu uz izvesno olakšanje pošto se usporio rast cena, ali su troškovi života i dalje visoki.
Indeks potrošačkih cena za 19 zemalja koje koriste evro porastao je u decembru za 9,2 odsto u odnosu na godinu dana ranije, što je najsporiji tempo od avgusta, saopštila je danas statistička agencija Evropske unije Eurostat.
To je bio drugi uzastopni pad inflacije od juna 2021. U novembru je stopa pala na 10,1 odsto dok je u prethodnom mesecu bila rekordnih 10,6 procenata.
Domaćinstva i preduzeća širom Evrope su opterećena rastućim cenama energije od februara, kada je Rusija počela svoj rat u Ukrajini koji je ugrozio tržišta nafte i prirodnog gasa i bio glavni pokretač inflacije.
 
Najnoviji podaci ukazuju na to da energetska kriza zasad možda popušta: rast cena energije usporen je na 25,7 odsto na godišn jem nivou, što je pad sa 34,9 odsto u novembru i 41,5 u oktobru.
 
Cene prirodnog gasa su prošlog leta pale sa istorijskih najviših vrednosti, pošto je EU gasom iz drugih zemalja u velikoj meri napunila skladišta za zimu, dok je zimus toplije vreme smanjilo strah od nestašice tokom grejne sezone.
 
Cene hrane, drugi veliki faktor koji je podsticao evropsku inflaciju, prilično su stabilne. Cene hrane, alkoholnih pića i duvana porasle su godišnjim tempom od 13,8 odsto u decembru, što je neznatno više nego prethodnog meseca.
 
Inflacija je takođe pogoršana uskim grlima u snabdevanju sirovinama i delovima za ugradnju i to usred oporavka globalne potražnje potrošača nakon okončanja ograničenja zbog pandemije kovida-19.
 
"Verovatno je da je vrhunac inflacije sada iza nas, ali mnogo važnije za ekonomiju i kreatore politike je da li će se inflacija od sada strukturno vratiti na ranije planiranih dva odsto", rekao je Bert Kolijn, viši ekonomista evrozone u ING banci.
 
Takozvana bazna inflacija koja isključuje promenljive troškove hrane i energije, je sa novembarskih pet procenata porasla prošlog meseca na 5,2 odsto, pošto su rasle cene i usluga i robe kao što su odeća, uređaji, automobili i računari. Kolijn i drugi ekonomisti su rekli da to znači da će zvaničnici Evropske centralne banke verovatno dalje povećavati kamatne stope da bi se inflacija vratila na cilj od dva odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.