NBS: Banke u Srbiji nemaju odnose sa Bankom Silicijumske doline, bankrot neće uticati na njih

Banke u Srbiji nemaju poslovne odnose sa Bankom Silicijumske doline niti izloženost prema toj banci, tako da ne postoji mogućnost ispoljavanja kako direktnih, tako ni indirektnih efekata.
NBS: Banke u Srbiji nemaju odnose sa Bankom Silicijumske doline, bankrot neće uticati na njih
Foto: Pixabay
To je rečeno Tanjugu u Narodnoj banci Srbije. 
NBS ističe da je bankarski sektor Srbije stabilan, visoko likvidan i solventan, kao i da građani mogu biti uvereni u stabilnost i sigurnost poslovanja banaka, kao i sigurnost svih štednih depozita. 
Kako je navedeno, ključni rizik u ovom trenutku je rizik prelivanja krize i nepoverenja na druge banke na tržištu SAD, pre svega one od sistemske važnosti, kao i na celokupno američko finansijsko tržište, što se posredno može odraziti i na ostatak sveta. 
 
U centralnoj banci Srbije navode da su svi relevantni pokazatelji poslovanja banaka višestruko iznad regulatornih zahteva Narodne banke Srbije. 
 
Pokazatelj adekvatnosti kapitala bankarskog sektora je na kraju decembra 2022. godine iznosio više od 20 odsto, a vrednost svih relevantnih pokazatelja likvidnosti banaka potvrđuje i visoku likvidnost domaćeg bankarskog sektora.
 
Takođe, pokazatelj učešća bruto problematičnih kredita u ukupnim bruto kreditima bankarskog sektora (bruto NPL pokazatelj) je na kraju decembra 2022. godine iznosio 3,01 odsto, što je najniža vrednost od kada se prati ovaj pokazatelj i potvrda je očuvane i ojačane stabilnosti i kvaliteta aktive bankarskog sektora. 
 
U centralnoj banci ističu da je poslovanje svih banaka u Srbiji je pod nadzorom Narodne banke Srbije.
 
"U cilju vraćanja poverenja u finansijski sistem, FED, Trezor SAD i druga regulatorna tela su donela hitne mere kako bi smirili tržište i predupredili širenje posledica kroz finansijski sistem i naglašeno je da će svi osigurani deponenti imati neograničen pristup svojim sredstvima", kažu u NBS za Tanjug.
 
Kolateralizovanu likvidnost bankama koje ne mogu do nje da dođu na tržištu.  Međutim, tržišni učesnici uglavnom smatraju da ovi problemi ne predstavljaju široko rasprostranjen sistemski rizik u bankarskom sektoru SAD, usled specifičnosti poslovnog modela i portfolija SVB, kao i neadekvatnog upravljanja rizicima te banke, te da ne bi trebalo da imaju velike implikacije na najveće banke u SAD.
Narodna banka Srbije navodi da neprekidno i u svim okolnostima pažljivo prati i analizira situaciju u finansijskom sektoru, kao i stanje na celokupnom domaćem i međunarodnom tržištu. 
 
"Kao i do sada, Narodna banka Srbije ostaje odlučna da i u uslovima pojačanih neizvesnosti na međunarodnom tržištu preduzme sve potrebne mere u cilju očuvanja monetarne i finansijske stabilnosti, a time i makroekonomske stabilnosti u celini", poručuje NBS.
  • Pićuka

    15.03.2023 17:12
    U Srbiji i nema banaka. Ovo su obične zalagaonice.
  • Fantom

    15.03.2023 13:56
    Danas je..
    sreda... Credit Suisse, lutkoooo... a bogami i ostale EU banke... Kako beše... srpske banke su šta...
  • Paja

    15.03.2023 10:07
    omg
    Ekonomski tigar nema razloga za paniku,imamo veoma razvijenu industriju i ne zavisimo od stranih fabrika,izvozimo maglu i niske oblake!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija