Vesić: Trećina svih zaposlenih u građevinarstvu u Srbiji su stranci, u poljoprivredi i više

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić ocenio je da su u Srbiji 30 odsto svih zaposlenih u građevinarstvu stranci, a da je njihovo učešće u poljoprivredi još veće.
Vesić: Trećina svih zaposlenih u građevinarstvu u Srbiji su stranci, u poljoprivredi i više
Foto: Pixabay
Vesić je za Večernje novosti najavio da predstoji liberalizacija radnog zakonodavstva i rekao da je Srbija "počela da uvozi radnike što je dobro, jer znači da je napredovala i da je zemlja u kojoj može da se zaradi".
On je dodao da je u celoj Evropi došlo do pada u građevinskoj industriji zbog rata u Ukrajini i rasta inflacije, ali i zbog nedostatka radne snage.
Upitan o zloupotrebama i poslodavcima koji su domaće radnike zamenili stranima, Vesić je rekao da "takvih zloupotreba ima i u EU, ali da to ne znači da ne treba da dolazi radna snaga u Srbiju".
 
Direktor Nacionale službe za zapošljavanje (NSZ) Zoran Martinović rekao je da je od početka godine izdato više od 14.000 radnih dozvola strancima i da je to značajno veći broj nego prethodnih godina. 
 
"Prošle godine smo izdali 35.000 dozvola za rad strancima, ako to poredimo sa 2021. godinom to je značajno više, jer je tada izdato 23.000 radnih dozvola, dok je 2020. godine izdato nešto više od 13.000 dozvola", naveo je.
 
Najveći broj radnika iz inostranstva, dodao je Martinović, ima srednju stručnu spremu: "Ima i visoko obrazovanih, dok se javljaju i nekvalifikovani radnici, ali je treći i četvrti stepen obrazovanja najzastupljeniji, jer su odgovarajući kadar koji menja domaću radnu snagu, zbog toga što se angažuju na veoma važnim infrastrukturnim projektima u našoj zemlji, jer ti projekti moraju da se završe na vreme i ovi radnici su preko potrebni".
 
Martinović kaže da "poslodavac pre nego što zaposli stranca mora da ispoštuje Zakon o zapošljavanju tj. mora da prethodno prođe test tržišta rada koji sprovodi NSZ i ukoliko na domaćem tržištu rada nema dovoljno kvalifikovanih radnika i u dovoljnom broju, tek nakon toga može da zaposli strance". 
 
U zavisnosti od vrste radne dozvole, podnosi je poslodavac ili strano lice.
 
"Ukoliko lice ispunjava uslove za ličnu radnu dozvolu, onda oni sami podnose zahtev i mogu da rade za bilo kog poslodavca, ali ipak najveći broj izdatih dozvola za rad jesu dozvole za zapošljavanje koje podnose poslodavci, a uslov je da stranac ima prethodno i dozvolu za boravak u našoj zemlji", dodao je Martinović.
 
Dozvola za boravak se izdaje na period uglavnom do godinu dana, ili koliko je potrebno zbog posla, jer postoji i mogućnost produžetka ukoliko radnik dolazi iz zemlje sa kojom imamo međunarodne sporazume u ovoj oblasti.
 
"Svakako poslednjih godina, bez obzira sa kime imamo potpisane međunarodne sporazume, najviše radnika dolazi iz Kine, Rusije i Indije, ali i iz zemalja regiona - BiH, Severne Makedonije, Crne Gore, dok ih je sve više i iz Ukrajine i Nepala", rekao je Martinović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dudule

    01.05.2023 10:45
    Osiguranje
    Poklanjam tim strancima parcelu od 1,5 ari livadu od 2,4 ari vinograd od 4 ara pa nek oni placaju obavezno penziono i zdravstveno osiguranja preko poljoprivrede koje je na god nivou oko 150000 .Eh Vesicu cime se hvalis
  • Bacvanin

    01.05.2023 08:48
    Lep uspeh za nasu decu
    Ni od komunizma iz juge nije toliko bezalo,koliko sada bezi od vas.Cime se ti hvalis Vesicu,ovu zemlju ste raskucili,stranci ce dobiti drzavljanstvo,dovesce svoje familije i eto Srba kao nacionalna manjina.
  • Zeljko

    01.05.2023 07:19
    to je to
    Koliki broj gradilišta imamo nije ni čudo, samo ne znam ko će ziveti u tim stanovima kad nas je sve mane i manje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija