Još jedna američka banka doživela krah: Džej Pi Morgan kupuje većinski deo Prve republike

Banka Džej Pi Morgan (JP Morgan) saopštila je da će kupiti većinski deo banke Prva republika, koja je tokom vikenda kolabirala.
Još jedna američka banka doživela krah: Džej Pi Morgan kupuje većinski deo Prve republike
Foto: Pixabay

Ona je treća u nizu američkih banaka koje nisu uspele da se izbore sa krizom u protekla dva meseca, piše Glas Amerike.

Po dogovoru postignutom na aukciji, Džej Pi Morgan platiće 10,6 milijardi dolara američkoj Federalnoj korporaciji za osiguranje depozita (FDIC), za veći deo banke Prve republike.

Džej Pi Morgan je inače najveća banka u Sjedinjenim Američkim Državama.
 
Pošto je kupio bankarski gigant, novac klijenata banke Prve republike neće osiguravati vlada, kao što je to bio slučaj sa dve banke.
 
Banka Silicijumske doline i Signitur banka bankrotirale su u martu, i izazvale veliki stres na finansijskom tržištu, što je i slučaj banke Prve republike ponovo doneo.
 
Banka Prve republike je ove godine izgubila 97 odsto svoje vrednosti, a saopšteno je da je u prvom kvartalu izgubila 100 milijardi dolara.
 
"Kada je bila u pitanju samo banka Silicijumske doline, mogli ste da okrivite menadžment. Ali, sada vidimo da je u pitanju matrica i očigledno je da su Federalne rezerve otišle predaleko i delovale prebrzo", kaže Tomas Hejs iz firme Grejt hil kapital.
 
Američka centralna banka – Federalne rezerve – konstatno je podizala referentnu kamatnu stopu od prošle godine, uprkos pozivima da uspore i da će izazvati previranja na bankarskom tržištu.
Džej Pi Morgan je preuzeo novac klijenata banke Prve republike, koji će oni sada moći da podignu u njihovim filijalama.
 
Sekretarijat za finansije SAD pozdravio je dogovor o preuzimanju.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija