Dve zemlje drže najviše kriptovaluta na svetu

Nestabilne kriptovalute postaju, čini se, sigurna utočišta za kapital u zemljama poput Argentine i Turske.
Dve zemlje drže najviše kriptovaluta na svetu
Foto: Pixabay
Tamo su visoka inflacija i pad lokalnih valuta primorali građane da potraže spas u digitalnom novcu.
Po vlasništvu nad digitalnim valutama u svetu prednjači Turska, s udelom od 27,1 odsto, a sledi Argentina s 23,5 odsto, što je znatno više od procenjene globalne stope od 11,9 odsto, prema podacima istraživačke kompanije GWI.
Pored vodećih pozicija po usvajanju kriptovaluta, Turskoj i Argentini zajednička je i visoka inflacija, koja je dovela do pada kursa nacionalnih valuta i kontrole tokova kapitala kako bi se lokalno stanovništvo odvratilo od iznošenja novca u inostranstvo.
 
Godišnja stopa inflacije u Turskoj u martu je dosegla 50,51 odsto, a u Argentini čak 104 odsto. Turska lira i argentinski pezos strmoglavo padaju i na rekordno su niskim nivoima. Na crnom tržištu za američki dolar treba izdvojiti oko 464 pezosa, što je više nego dvostruko od službenog kursa od 222 pezosa za dolar.
 
Velik deo kupovine takozvanih sigurnih utočišta bile su kriptovalute poput USD Coina (USDC) i Tethera (USDT), koji predstavljaju kripto tokene vezane 1:1 za tradicionalnu imovinu poput američkog dolara ili zlata.
 
"Bilo da je reč o malim ili institucionalnim investitorima, ljudi razmišljaju o tome kako se mogu zaštititi od pada vrednosti valuta", rekao je Ehab Zaghloul, glavni istraživač u Tribal Creditu, platformi za digitalna plaćanja za startapove na tržištima u razvoju.
Obim trgovanja parom USDT-turska lira prošle nedelje je dostigao višemesečni maksimum, podstaknut slabljenjem turske valute i predstojećim ključnim predsedničkim i parlamentarnim izborima.
 
"Uopšteno, veća je sklonost prihvatanju kriptovaluta u zemljama s kapitalnim ograničenjima i finansijskom i političkom nestabilnošću", konstatovali su analitičari istraživačke kompanije K33 Research.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Da

    04.05.2023 09:37
    Jel nekome pošlo za rukom da namaže kripto na ‘lebac?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.