Prvog dana rada portala "Frilenseri" više od 230 prijava: Koje su sve opcije ovog sajta

Sajt "Frilenseri" je prvog radnog dana nakon puštanja u rad u subotu imao više od 50 proknjiženih poreskih prijava i više od 230 prijava koje su u pripremi.
Prvog dana rada portala "Frilenseri" više od 230 prijava: Koje su sve opcije ovog sajta
Foto: Pixabay
"Frilenseri su krenuli polako da se prijavljuju, nadam se da će taj broj biti značajno veći do kraja meseca. Oni imaju mogućnost za prijavu prihoda koje su ostvarili u prvom kvartalu", rekla je šefica Jedinice za preduzetništvo i inovacije u NALED-u Irena Đorđević za Tanjug. 
Ona je dodala da frilenseri koji nisu do sada podneli poresku prijavu za prvi kvartal, to sada mogu da urade kroz dve odvojene prijave za prvi i drugi kvartal
"Važno je napomenuti, imajući u vidu da je sistem sada osposobljen, frilenseri koji nisu do sada podneli poresku prijavu za prvi kvartal mogu to da urade kroz dve odvojene poreske prijave za prvi i za drugi kvartal. Očekujemo da taj broj bude značajno veći iz razloga što su neke procene da u Srbiji ima nekih 70.000 frilensera", objasnila je Đorđević. 
 
Prema njenim rečima, portal pruža priliku da se vidi koliko frilensera prijavljuje prihode, a koliko ne, i daje mogućnost da se da podrška kroz obuku onim frilenserima kojima je potrebna. 
 
"Možemo da organizujemo obuke i da dobijemo povratnu informaciju od frilensera šta je to dalje šta treba da se unapredi u sistemu", istakla je Đorđević. 
 
Frilenseri podeljeni u četiri grupe
 
Na pitanje ko sve može da bude frilenser u Srbiji, Đorđević je objasnila da taj pojam nije zakonski definisan, ali da na sajtu "Frilenseri" postoji vodič koji ih deli u četiri grupe. 
 
"Prva grupa su rezidenti Srbije, odnosno fizička lica koja rade u Srbiji za inostranog isplatioca, često su to neki poslovi veb dizajna preko platforme. Bez obzira na to da li je preko platforme ili ne, to su domaća fizička lica koja rade na teritoriji Srbije za inostranog isplatioca", rekla je Đorđević. 
 
Druga kategorija su, kaže Đorđević, rezidenti koji rade u Srbiji za domaće fizičko lice. 
 
"Dakle ukoliko u Srbiji pružate neku uslugu firmi, vi niste frilenser samo ukoliko tu uslugu pružate nekom drugom fizičkom licu, tu pričamo na primer o uslugama čišćenja stanova, ili recimo bejbisitinga", navela je Đorđević. 
 
Ona je rekla da u treću kategoriju spadaju rezidenti Srbije koji rade na teritoriji druge države. 
 
"To su na primer moreplovci, naši rezidenti koji rade na prekookeanskim brodovima ili rečnim brodovima na teritoriji Srbije", objasnila je Đorđević. 
 
Ona je kazala da su četvrta kategorija nerezidenti, odnosno stranci koji rade u Srbiji i ostvaruju prihode radeći za inostranog ili domaćeg poslodavca. 
 
Đorđević je napomenula da fizičko lice, koje pruža usluge pravnom licu ili preduzetniku, nije frilenser. 
 
Dve opcije za plaćanje poreza 
 
Sagovornica Tanjuga je rekla da na portalu "Frilenseri" postoji test procene i test samoprocene, gde za svaki prihod koji se ostvari postoji test koji daje rezultate da li ostvareni prihod prijavljujete kao frilenser ili ne. 
 
Prema njenim rečima, novi sistem oporezivanja frilensera daje mogućnost izbora između dva poreska oblika.
 
"Veb dizajner koji zarađuje 100.000 dinara i nije zdravstveno osiguran ima na raspolaganju opciju jedan i opciju dva. U opciji jedan plaća obavezno zdravstveno osiguranje ali ono što je važno, to je minimalno zdravstveno osiguranje, što znači da za tri meseca plaćate negde oko 4.800 dinara da biste bili zdravstveno osigurani", navela je Đorđević. 
 
Ona je dodala da je to najniži republički iznos za zdravstveno osiguranje, gde se plaća porez u visini od 800 dinara, dok penziono osiguranje iznosi 960 dinara. 
 
Mana ovog poreskog oblika je, kaže Đorđević, u tome što se za 960 dinara za penziono osiguranje pokriva jedan ili dva dana radnog staža za tromesečni obračun. 
Prema njenim rečima, druga opcija je isplativija u smislu osiguranja. 
 
"U opciji dva platićete 30.000, biće vam pokriveno zdravstveno osiguranje i platićete penzijsko invalidsko osiguranje u iznosu od nekih 25.500 dinara, ali ćete imati cela tri meseca staža. Opterećenje u modelu dva je nekih 30 odsto, u modelu jedan je svega par procenata, ali nemate penzijski staž, imate možda jedan dan a radili ste tri meseca", navela je Đorđević. 
 
Ona je napomenula da na samom portalu postoji kalkulator gde frilenseri mogu da vide opcije za plaćanje poreza. 
 
"Na javnoj verziji sajta vi možete da ukucate iznose koje hoćete, da li ste osigurani ili ne i prosto možete da vidite šta vam se više, a šta manje isplati", istakla je Đorđević. 
  • NS-FRILENSER

    22.07.2023 09:36
    Portal
    frilenseri je sklepan od štapa i kanapa. To je ustvari skup linkova sa kalkulatorom i opcijom prijave! uz šture informacije. Portal često zabaguje !
  • Ne radi

    04.07.2023 20:38
    Aj realno
    Sajt Frilenseri ne radi. Ne radi prijava na CROSO. Uputstva delimična i nejasna. Ne radi plaćanje poreza. Laž ko vrata. NapreDNO. Bravo, Srbi. Pozz iz IT iz Minhena, neću da izdržavam nesposobne IT u državnim firmama, npr. onlajn prijava na CROSO je sramotno nemoguća.
  • Nole

    04.07.2023 10:00
    Što ste bezobrazni
    Stvarno frilenseri, mnogo ste bezobrazni, pa kako će ekipa na vlasti da kupi najnoviji model Meklarena ako vi ne platite porez...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija