Ko je najveći zemljoposednik u Srbiji?

Novosadski biznismen Petar Matijević, vlasnik istoimene industrije mesa i grupacije sa preko 70 preduzeća, najveći je zemljoposednik u Srbiji.
Ko je najveći zemljoposednik u Srbiji?
Foto: 021.rs

Matijević obrađuje ukupno 33.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, od kojih je 28.000 u vlasništvu, navodi Agrosmart.

Na drugom mestu, ako se posmatraju ukupne površine koje se obrađuju, više nije Miodrag Kostić, vlasnik MK grupe.

Na toj poziciji sada je Miroslav Aleksa, osnivač i vlasnik kompanije Almeks iz Pančeva. Prema saznanjima Agrosmarta, Aleksa obrađuje oko 20.000 hektara i vlasnik je polovine.

Sledeća kompanija po broju hektara koje obrađuje je Al Dahra koja je 2018. godine kupila imovinu Poljoprivredne korporacije Beograd (PKB) sa blizu 17.000 hektara oranica.
 
U finansijskom izveštaju ove kompanije pisalo je da je samo kupovinom njiva Al Dahra stekla imovinu vrednu veću od 170 miliona evra.
 
Al Dahra, čije je sedište u Abu Dabiju, po broju hektara u vlasništvu je posle Matijevića na drugom mestu, a ako se gledaju hektari koji se obrađuju – na trećem.
 
Al Dahra, uz njive PKB-a, poseduje i voćnjak na Fruškoj gori, u opštini Irig. Njeno je preduzeće Rudnap koje, prema podacima sa sajta ove kompanije ima zasađeno voće na 130 hektara, a prema brošurama koje je izdavala Al Dahra plan je bio proširenje na 500 hektara.
 
Tek na četvrtom mestu je doskorašnji "top" zemljoposednik Miodrag Kostić i njegova MK grupa.
 
Kostić je prodao nekoliko imanja poslednjih godina. Neka su otišla u ruke Matijeviću, pa od nekadašnjih oko 25.000 hektara, od kojih je u vlasništvu imao oko 17.000, sada ima 15.000 hektara.
 
Iza Kostića je vlasnik Delte, Miroslav Mišković sa oko 13.000 hektara koliko ukupno obrađuje, od čega u vlasništvu ima oko 10.000.
 
Gotovo uz rame Miškoviću sada je Krsta Ćorić, vlasnik Ćorić agrara iz Bašaida.
 
Prema saznanjima Agrosmarta, Ćorić obrađuje oko 12.000 hektara, od toga pola uzima u zakup, a pola ima u vlasništvu.
 
Ova firma u početku se bavila prodajom poljoprivredne mehanizacije, ali već godinama unazad razvija stočarsku proizvodnju i poseduje savremene govedarske farme.
 
Iza Krste Ćorića, po onome što se može videti iz javnosti dostupnih dokumenata, je arapska firma Elit Agro, sa sedištem u Abu Dabiju koja je 2014. godine preko svoje firme Jugo elit agro osnovane u Beogradu, kupila poljoprivredno-turistički kompleks Zobnatica u Bačkoj Topoli.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragana

    10.12.2024 20:42
    Srećno
    Ne mogu ništa drugo nego da ti poželim mnogo sreće na toj površini pa makar šta gajio.
  • Imre

    13.11.2024 12:54
    Moja za zamerka i bivsoj i sadasnjoj vlasti je da su imali bojazan da udju u trecu srpsku agrarnu reformu,da uvedu maksimum( kao kraljevina Jugoslavija) da drzavnu zemlju razdele seoskim zemljoradnicima.Sada nebi vodili borbu za natalitet,jer se deca radjaju na selu a ne u 56 m2.Proizvodnja u stocarstvu pobecala bi kapacitete u preradi i tako gotove proizvode prodavalu u svetu.SELJA I BI VODILI BRIGU O PLODNOSTI SVOJIH NJIVA ,ne kao sadasnji bradski zakupci koji se svake godine menjaju i iz to izvlacd iz zemlje profit na stetu njene plodnosti ,koja se bec sada smatra izuzetno ugrozenom.Procenat humusa je na mnogim pobrsinama ispod minimuma.
  • kiza

    13.11.2024 08:38
    @Sremac
    Smeješ se, a misliš da gladan narod neće doći na kapiju takvima kao što si ti? Ne zato što hoće, već neće imati izbora..kad su deca gladna ne preza se ni od čega..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija