Šta je poskupelo za godinu dana i za koliko - povrće za skoro 43 odsto

Potrošačke cene u julu ove godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 12,5 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Šta je poskupelo za godinu dana i za koliko - povrće za skoro 43 odsto
Foto: Pixabay

Najviše je, za godinu dana, poskupelo povrće - za čak 42,9 odsto. Na mesečnom nivou cene proizvoda i usluga su, navodi RZS, u proseku niže za - 0,1 odsto, prenosi N1.

Međugodišnja inflacija (mesec ove u odnosu na isti mesec prošle godine) je i u decembru, i u novembru 2022. bila 15,1 procenat, u januaru 2023. godine 15,8 odsto, februaru 16,1 odsto, martu 16,2 procenta, u aprilu 15,1 odsto, maju 14,8 odsto, a u junu 13,7 odsto.
Inflacija u julu, na međugodišnjem nivou, iznosi 12,5 odsto.
 
Od jula 2022, do jula 2023. hrana je poskupela za  21,1 odsto.
 
Rekorder je, ponovo – povrće, ovaj put sa uvećanjem cene od čak 42,9 odsto u odnosu na lanjski jul. Mereno u odnosu na prošli mesec, prema podacima zvanične statistike, povrće je pojeftinilo – za 9,3 procenta.
 
Po rastu cene u proteklih 12 meseci, odmah posle povrća ide grupa namirnica – mleko, sir i jaja – sa godišnjim rastom cena od 28,4 odsto.
 
Ove namirnice poskupele su i na mesečnom nivou, za 0,4 odsto, piše N1.
 
Cena ribe je za 12 meseci uvećana 15,7 procenta, dok su hleb i žitarice uvećali cenu za 14,9 odsto.
 
Voće je od prošlog jula skuplje za 14,46 odsto, a meso za 13,3 odsto.
 
Kirije sve veće
 
Usluge smeštaja u hotelima u julu su skuplje u odnosu na isti mesec lane za 40 odsto.
 
Kirije su, od prošlog do ovog jula, poskupele za 15,3 odsto, ali su skuplje i na mesečnom nivou – za 0,6 odsto.
 
Skuplja je i popravka obuće – za 25,6 odsto na međugodišnjem nivou.
 
Energenti
 
Električna energija, gas i ostala goriva su od jula prošle do jula ove godine poskupeli za 22,1 odsto, dok su na mesečnom nivou pojeftinili za 0,2 odsto, navodi N1.
 
Ovo mesečno pojeftinjenje ostvareno je, baš kao i menec ranije – ne zahvaljujući cenama struje, gasa i dajinskog grejanja koje se nisu menjale, već zbog pada cena ogreva – za 0,7 odsto u julu.
 
Ogrev je ipak skuplji ovog jula u odnosu na lanjski za čak  15,9 odsto, dok je cena struje za domaćinstva za 12 meseci uvećana 27,1 odsto, a gasa za 29,1 procenta.
 
Odnošenje smeća za godinu dana poskupelo je 18 odsto, dok su sredstva za održavanje stana skuplja za 29,7 odsto.
 
Pojeftinilo gorivo, bicikli, transport
 
Podaci RZS pokazuju i pojeftinjenja.
 
Pala je cena bicikala, za 1,5 odsto u odnosu na lanjski jul.
 
Korišćenje i održavanje vozila jeftinije je za 7,1 odsto, dok su goriva i maziva za putnička vozila za godinu dana pojeftinila za 12,2 odsto.
 
Cene transportnih usluga niže su za 3,4 odsto od jula prošle godine.
 
Prevoz putnika avionom jeftiniji je za 0,1 odsto u odnosu na lanjski jul, ali i drumom – za 4,2 odsto.
 
Oprema za prijem, snimanje i reprodukciju zvuka i slike jeftinija za 3,97 procenata.
NBS: Usporavanje inflacije rezultat usporavanja rasta cena prerađene hrane i energije
 
Inače, Narodna banka Srbije pohvalila se danas time da je u julu, prvi put od septembra 2020. godine izostao mesečni rast cena.
 
Usporavanje inflacije u najvećoj meri rezultat je, kako se navodi, usporavanja rasta cena prerađene hrane i energije, kao i cena u okviru bazne inflacije (indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta).
 
"Cene hrane i bezalkoholnih pića su na mesečnom nivou prvi put smanjene od početka godine i bile su u proseku niže za 1,4 odsto u odnosu na jun", piše, između ostalog, u saopštenju.
 
Međugodišnje posmatrano, bazna inflacija je usporila na 9,4 odsto.
 
"Prema aktuelnoj projekciji, međugodišnja inflacija će nastaviti da se kreće opadajućom putanjom, uz znatniji pad u ostatku godine, na šta će se odraziti i izlazak poskupljenja hrane i energenata iz druge polovine 2022. godine iz međugodišnjeg obračuna inflacije. Opadajućoj putanji inflacije u narednom periodu i njenom povratku u granice cilja u horizontu monetarne politike doprineće i efekti zaoštravanja monetarnih uslova, slabljenje globalnih troškovnih pritisaka, usporavanje uvozne inflacije, kao i očekivani pad inflacionih očekivanja", zaključuje se u saopštenju NBS.
  • Ivan

    12.08.2023 15:02
    Sto se tice lidla
    Pa zato su otvorili jos 5 komada u novom sadu..
  • Sinoc cijene u

    12.08.2023 13:57
    Kauflanda u HR
    Maslac iz Italije, vrhunske kvalitete u kauflandu u HR jucer placen 1,3 e za 250 gr. Janjetina jucer u Kauflandu 6,8 e za kg. Pileci fileti bez kosti 6 e kg a s kosti 4,2 e za kg, ovo su cijene bez akcije. Iako janjetina nije obvoliko jeftina, posebno u mesnicama di je cijena i 17 e za kg, ali nadje se, svjeza je i lijepo izgleda.
  • Zla...

    12.08.2023 08:37
    Pa i ...Lidl?
    Gledam pre neko veče nešto na Hrvatskoj TV. U pauzi reklame, a na reklamama LIDL. Tamo sve jeftinije nego kod nas !!!
    K'o vele: kad mogu domaći trg.lanci da vam "deru kožu", zašto ne bismo i mi ? Nećemo im, valjda, biti konkurencija, hahaha....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija