"Od ekonomskog tigra i letećih automobila, došli smo do toga da se radujemo jeftinijem parizeru"
Ekonomisti i predstavnici potrošača skeptični su da će najavljeni pad cena pojedinih proizvoda u marketima dovesti do ublažavanja posledica inflacije, koja je u julu iznosila preko 12 odsto.
Podsećanja radi, reč je o 20 artikala koji će od srede u radnjama biti označeni sa "Bolja cena", većina marke "Dobro", koju nije moguće pronaći u svim prodavnicama.
"Redovna cena parizera je 399, a biće 259 dinara, jogurt 164 dinara, a biće 134. Cena soka od jabuke umesto 120 biće 80 dinara, krompir je 99, a moći ćete ga naći za 60 dinara. Imaćete domaći začin koji košta 70 dinara za 50 dinara, šampon za bebe od 107 dinara 69,9 dinara, a kafa 130,99 biće 89,99 dinara", saopštio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ekonomista Milan R. Kovačević napominje za Danas da su neke zemlje već pokušale da uvedu sličan sistem, ali da takvi potezi nisu ni približno dovoljni da smanje udar na kućni budžet potrošača u uslovima ekonomske krize. On je mišljenja da je reč o loše probranim artiklima i klasičnoj političkoj propagandi.
"Sniženje pojedinih proizvoda neće ići na štetu, ali ne može značajnije doprineti da situacija bude bolja. Artikli nisu dobro izabrani. Trebalo je naime napraviti dogovore sa više različitih kompanija.Tada bi taj potez imao više koristi i smisla, jer bi se stvorio osnov da ostali proizvođači, koji se nisu priključili, to učine kako bi ostali konkurentni. Na taj način bi se svakako moglo doprineti smanjenju inflacije. Nasuprot tome, metod sniženja liči na običnu propagandu, kao i to da se predsednik države bavi ovim pitanjima", kaže Kovačević.
On ističe da je više nego očigledno da inflacija za predsednika predstavlja tabu temu, ali da se uprkos tome donose mere koje je održavaju visokom.
"Plan na koji će se sniženja realizovati trebalo je da osmisle profesionalci, koji se razumeju u marketing i prate trgovinu, a ne Vučić. Svako iole inteligentan sada će razmišljati u smeru da Vučić pokušava na ovaj način da prikaže da će se smanjiti inflacija, dok akcize na gorivo rastu. Takođe, odlučio je da se penzionerima isplati 20.000 dinara državne pomoći, što će takođe dalje povećati inflaciju. Ne možete istovremeno jednom merom popravljati a drugom kvariti stanje, odnosno baviti se i vatrom i vodom. U Srbiji je inflacija veoma visoka, ali je predsednik nikada ne pominje, jer je to jedan od najkrupnijih problema naše zemlje", napominje Kovačević.
Predsednik Udruženja potrošača Efektiva, Dejan Gavrilović, saglasan je sa Kovačevićem da je odabir proizvoda koje je Vučić doneo u korpi kao reprezente sniženja u najmanju ruku upitan, jer se, kako kaže, radi o prilično nepoznatim brendovima.
On podseća da, iako je bilo reči o tome da je ministar trgovine Tomislav Momirović razgovarao sa većim trgovinskim lancima na ovu temu, većinu proizvoda na koje se sniženje odnosi moguće pronaći samo u DIS marketima.
"To uglavnom nisu proizvodi koji se mogu kupiti u Idei, Maksiju ili Lidlu… Nisam siguran koliko će ova akcija doprineti smanjenju cena. One su već počele da padaju, ali ne zbog poteza države, već jer je u poslednjem kvartalu pala kupovna moć građana, odnosno potrošnja. Trgovci to osećaju, te posledično spuštaju cene", kaže Gavrilović.
Ističe da nije sigurno da će pomenuta sniženja imati većeg efekta na ostale proizvođače, iako za to postoji prostor jer marže kod pojedinih idu i do 43 odsto.
"Ipak, ako do toga dođe, prilično je sigurno da se ne dešava zbog pojeftinjenja parizera marke 'Dobro' ili nepoznatog deterdženta za sudove. To su proizvodi koje konzumiraju samo oni koji moraju, što pokazuju i brojni komentari na društvenim mrežama. Od obećanja da će u zemlji vladati blagostanje, da će srpska ekonomija biti prva u Evropi, ekonomskog tigra, fabrike letećih automobila, silicijumske doline, došli smo do toga da se radujemo jeftinijem parizeru", zaključuje predsednik Efektive.
Sa druge strane, Vesna Perinčić iz Republičke unije potrošača smatra da predstavljene mere države treba pozdraviti, ali da je najbolji način nivelisanja cena na tržištu – zdrava konkurencija.
"Trgovci najefikasnije menjaju svoje tržišno ponašanje usled konkurentskog pritiska. Konkurencija kao faktor regulacije kod nas nije dovoljno razvijena. Očiti primer za to je i priznanje guvernerke Narodne banke Jorgovanke Tabaković da pet trgovinskih lanaca diktira uslove na tržištu. To nam jasno ukazuje da je kod nas na snazi takozvana dogovorna ekonomija, te da nema razvijene tržišne utakmice. Znatno bismo se efikasnije nosili sa inflacijom da je situacija suprotna. Ovako imamo zloupotrebu dominantnog položaja, restriktivne sporazume i, kao krajnji rezultat, loš položaj potrošača zbog visokih cena proizvoda i usluga, kao i njihovog često nezadovoljavajuceg kvaliteta", naglašava Perinčić.
Danasova sagovornica ističe da je jasno da su u cene ugrađena i inflaciona očekivanja trgovaca, odnosno da imamo projektovane cene, za koje itekako postoji mogućnost spuštanja trgovačkih marži.
"Marže za prehrambene proizvode u proseku iznose oko 20 odsto. Navedena sniženja svakako treba pozdraviti, a kako će se pokazati u praksi, ostaje nam da vidimo. Takođe, da se nadamo da će trgovci dobrovoljno spuštati cene i za proizvode koji nisu obuhvaćeni ovim merama, a koje su u velikoj meri prenaduvane", zaključuje Perinčić.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Pejpal ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta
21.11.2024.•
0
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta.
Zaduženja u Srbiji: Privreda smanjuje, građani i preduzetnici povećavaju kredite
20.11.2024.•
2
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju oktobra ove godine iznosili su oko 3.731 milijardu dinara, što je 0,1 odsto više nego u septembru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Svaka druga kontrolisana zlatara nije izdavala fiskalne račune
20.11.2024.•
4
Svaka druga zlatara čiji su rad kontrolisali poreski inspektori ne izdaje fiskalne račune.
Mladi preduzetnici u Srbiji osnivaju sve više firmi: Rast od gotovo 25 odsto za pola godine
19.11.2024.•
7
Srbiji je od maja do novembra porastao broj novoosnovanih privrednih subjekata čiji su osnivači mlađi od 30 godina i tih firmi je bilo za 24,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Vučić o povišici koju će dobiti penzioneri, pričao i o putevima, oružju, dronovima, Ekspu, EU...
19.11.2024.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će penzioneri biti prvi koji će dobiti povišicu od 10,9 odsto, obračunatu na decembarske penzije.
Akcija subvencionisane cene goriva produžena do 24. novembra
19.11.2024.•
0
Akcija subvencionisane cene goriva za sva registrovana poljoprivredna domaćinstva biće produžena do 24. novembra, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Sindikat: Postajemo u svojoj zemlji roblje stranih investitora
18.11.2024.•
11
Kompanija Jura u Leskovcu, iako je dobila subvencije države od 10.000 evra po zaposlenom, ne poštuje zakone Srbije i tu postoje veliki problemi na koje niko ne reaguje i toleriše se takvo ponašanje.
"Strani plaćenici": Ko su najveći donatori Ministarstva odbrane i MUP?
18.11.2024.•
9
Uticaji stranih država u Srbiji se sve više mogu osetiti, uglavnom se kanališu kroz izjave predstavnika ministarstava i predsednika Aleksandra Vučića koji često otvoreno favorizuju određene države.
Budžetsko ulepšavanje budućnosti: Kad naprednjaci planiraju
18.11.2024.•
21
Pre desetak dana Vlada Srbije definisala je budžet za 2025. godinu i uputila ga Skupštini na usvajanje.
Amazon lansirao konkurenciju sajtovima Temu i Shein s "neverovatno niskim" cenama
18.11.2024.•
6
Amazon je pokrenuo novu platformu pod nazivom Haul, koja ograničava maksimalnu cenu proizvoda na 20 dolara (15,79 funti), s ciljem konkurisanja jeftinim trgovinskim gigantima poput Temu-a i Shein-a.
Lufthanza otpušta oko 400 zaposlenih
17.11.2024.•
0
Grupacija Lufthanza će ukinuti petinu radnih mesta u upravi, a radi se o oko 400 zaposlenih, objavio je frankfurstki poslovni magazin Menadžer.
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
13
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
13
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
1
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Gasprom prestaje da isporučuje gas OMV-u
15.11.2024.•
6
Ruska državna naftna kompanija Gasprom, prestaće da snabdeva austrijski OMV počevši od subote, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer.
NIS izdaje prve korporativne obveznice: Zaduživanje od 5,8 milijardi dinara
15.11.2024.•
0
Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je danas, na vanrednoj sednici, Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva, ukupne nominalne vrednosti 5,855 milijardi dinara.
Ovo su nove - stare cene goriva
15.11.2024.•
6
Objavljene su nove cene goriva, koje će od danas u 15 časova važiti narednih sedam dana.
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Obrušavanje kosina u Grdeličkoj klisuri: Azvi tužen za milione evra jer nije platio radove
14.11.2024.•
12
Španska kompanija Azvi, koja je gradila deo auto-puta E75 u Caričinoj dolini, tužena je zbog neisplaćivanja novca za sanaciju kosina koje su se urušavale od Grdeličke klisure do tunela Predejane.
Komentari 62
Bole
Voja
Ralle
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar