Novi ugovori sa EPS-om: Vlasnici poslovnih prostora menjaju status, da li to znači i skuplja struja?

Nedavno je Elektroprivreda Srbije (EPS) dostavila na adrese potrošača iz kategorije "mali kupci" nove ugovore o snabdevanju električnom energijom.
Novi ugovori sa EPS-om: Vlasnici poslovnih prostora menjaju status, da li to znači i skuplja struja?
Foto: Pixabay
Uslovima koje propisuju novi ugovori zbunjeni su mnogi građani, a posebno vlasnici poslovnih prostora koji su do sada plaćali električnu energiju kao domaćinstva, a sada će im se zbog potrošnje veće od 30.000 kilovata godišnje, status promeniti.
Iz EPS-a su za Politiku potvrdili da je ovo obaveštenje dobilo 110.000 građana vlasnika poslovnih prostora koji su do sada bili na garantovanom snabdevanju, kao i domaćinstva.
Prema Zakonu o energetici pravo na garantovano snabdevanje imaju samo domaćinstva i "mali kupci".
 
Vlasnici poslovnih prostora-fizička lica ne mogu se tretirati kao domaćinstva jer ono koristi struju za potrošnju svog domaćinstva i to isključuje obavljanje komercijalnih ili profesionalnih delatnosti u tom prostoru.
 
Za vlasnike poslovnih prostora fizičkih lica u slučaju da se u objektu obavlja komercijalna delatnost pravnog lica ili preduzetnika na osnovu ugovora o zakupu, molba je da to pravno lice ili preduzetnik dođe na šalter EPS-a sa dokumentacijom za zaključenje ugovora za garantovano snabdevanje.
 
Ovo je pod uslovom da korisnik ima pravo na garantovano snabdevanje, odnosno da ispunjava uslove za status malog kupca.
 
Kupac-fizičko lice može u pisanoj izjavi navesti da je namena potrošnje električne energije u objektu za potrebe domaćinstva i tako zadržava pravo garantovanog snabdevanja i tu izjavu treba da dostavi na šalter EPS-a.
 
Ako se u objektu ne obavlja delatnost pravnog lica ili preduzetnika, a vlasnik je fizičko lice, za to merno mesto treba da se zaključi ugovor za komercijalno snabdevanje i izbegne zakonska mogućnost rezervnog snabevanja.
 
Inače, "mali kupci" struje su krajnji kupci (pravna lica i preduzetnici) koji imaju manje od 50 zaposlenih, ukupan godišnji prihod do 10 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti, čiji su svi objekti priključeni na distributivni sistem električne energije napona nižeg od jedan kilovat i čija je potrošnja struje u prethodnoj kalendarskoj godini do 30.000 kilovat-sati.
 
Željko Marković, stručnjak za energetiku i jedan od bivših direktora u EPS-u za Politiku kaže da svaki prelazak s garantovanog na komercijalno snabdevanje znači i drugu cenu jer je cena i do 50 odsto viša od one koju plaćaju domaćinstva.
 
Dakle, ako je cena kilovat-sata za domaćinstva oko osam evrocentri, za potrošače na komercijalnom snabdevanju je trenutno oko 11 evrocentri, a kada se uračuna i mrežarina, sa svim troškovima kilovat-čas bude i oko 16 evrocenti.
 
"Treba obratiti pažnju na to kolika je godišnje potrošnja preduzetnika ili pravnog lica, da bi se i dalje snabdevao električnom energijom po garantovanim cenama. Dakle, ako je potrošnja do 30.000 kilovat-časova godišnje ili do 2.500 na mesečnom nivou, taj potrošač će ostati u kategoriji 'malog kupca' i imaće pravo na garantovano snabdevanje. Svako ko pređe limit, postaje komercijalni kupac i EPS će u svom softveru prepoznati promenu i da ne može da plaća struju po ceni domaćinstva koja je jeftinija", objašnjava Marković.
Naglašava da ovaj uslov važi kumulativno, što znači da, ukoliko pravno lice ili preduzetnik ima više komercijalnih objekata-lokala, onda se potrošnja svih lokala sabira i to pravno lice ili preduzetnik može da bude mali kupac, samo ako je tako ukupno sabrana potrošnja manja od 30.000 kilovat-časova.
 
"Vlasnik koji je fizičko lice i na koga se vodi lokal i brojilo treba da uputi zakupca sa kojim ima zaključen ugovor o zakupu lokala, da zaključi ugovor sa EPS-om koji će, ako ne ispunjava uslove da bude mali kupac, odnosno troši više od 30.000 kilovata, morati da potpiše ugovor o komercijalnom snabdevanju i bude upoznat sa činjenicom da će ubuduće imati novi cenovnik za struju", objašnjava on.
 
Dodaje da, ako vlasnik lokala koji je fizičko lice iz nekog razloga nema ugovor sa zakupcem koji je pravno lice ili preduzetnik, onda će morati da potpiše ugovor o komercijalnom snabdevanju, bez obzira na potrošnju.
 
U EPS-u su pojasnili da su od dokumenata zakupcu potrebni lična karta, izjava za zaključenje, rešenje o registraciji iz APR ili drugog javnog registra, izvod iz APR-a radi uvida u podatke zastupnika i adekvatno punomoćjke, dokaz o pravu svojine odnosno zakupu, dve blanko menice s meničnom dokumentacijom i potvrda da je kranji kupac u sistemu PDV-a.
  • Besan korisnik EPS-A

    04.09.2024 10:52
    Dno dna
    Teraju te od šaltera do šaltera , u mom mestu eps ne može da odradi ugovor već moram u ns,gubim ceo dan vozajući se od notara do šaltera ,a za prazan lokal plaćam rts pretplate i razne akcize,900din struje a račun 2700-3000din,znači dno dna .Inače ,podnet zahtev još u oktobru 2023. godine preko emaila,a na pitanje šta se deševa sa predmetom,kažu mi da nisu nadležni , da se obratim na drugi mail,onda ponovo treba da izvadim vlasnički list i platim opet notaru maržu zato što traže "ne stariji od 6 meseci" i ajde u krug.
    Hvala
  • Caca

    28.03.2024 07:08
    Bezobrazluk epsa
    Maltretiranje ljudi,vlasnici objekata
    U kojima nema ni izdavanja,niti sopstvene delatnosti. Već 31 god legalno imam taj prostor,sve vreme je tu oduvek, duplo skuplja struja, nego u domaćinstvima .
    Zašto nas teraju da predjemo na komercijalnu potrošnju?Prete čak obustavom struje ko ne potpiše ugovor, da sam zahteva da predje, na komercijalnu potrošnju.pa zar to
    nije prinuda. Inače i po potrošnji koja je god 1 kv,vide da tu niko ne radi.za tu potrošnju plaćam 1700 din ,zar se ne vidi da je to već duplo skuplje nego u domaćinstvu?
    Šta hoće više taj eps?
  • Marica

    02.11.2023 15:31
    Do kad je rok za sklapanje ugovora ????

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija