Jesen donosi novi talas poskupljenja: Od struje, goriva i gasa, preko kafe i mesa, do toalet papira

Danas je zvanično počela jesen, koja građanima Srbije donosi nova poskupljenja - od struje i gasa, preko kafe i mesa, pa do toalet papira i ogreva.
 Jesen donosi novi talas poskupljenja: Od struje, goriva i gasa, preko kafe i mesa, do toalet papira
Foto: 021.rs
Kako prenosi Nova, prve na redu su akcize koje će od 1. oktobra biti veće za osam odsto.
Akciza je zapravo državni namet koji se obračunava na naftne derivate, duvanske prerađevine, tečnosti za punjenje elektronskih cigareta, alkoholna pića i kafu.
A zbog veće akcize - neće poskupeti samo kafa i cigarete, već sve.
 
Gorivo
 
Zbog povećanja akciza na naftne derivate za osam odsto, od okotbra će poskupeti gorivo, potvrdio je Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca.
 
Gorivo je već sada za većinu vozača preskupo, jer litar dizela košta 211, a benzina 192 dinara.
 
A onda i sve ostalo…
 
Kako je gorivo jedan od sastavnih elemenata za određivanje cena, jer ulazi u proizvodnju gotovo svih proizvoda i usluga, sasvim je logično da će skuplje gorivo pokrenuti pravi talas poskupljenja.
 
"S poskupljenjem goriva, prvo poskupljuju transportne usluge, to je ‘broj jedan’. Špedicija, transport, saobraćajne usluge, to je prvo na udaru kada govorimo o poskupljenju nafte i naftnih derivata", rekao je nedavno za Novu ekonomista Saša Đogović.
 
Međutim, to je prvo na spisku.
 
"Cena goriva utiče i na formiranje cena proizvoda široke potrošnje, a naravno, može da se odrazi i na cene na zelenoj pijaci, jer i proizvođači koriste gorivo da prevezu svoju robu", rekao je Đogović.
 
Skuplji energenti
 
Od 1. novembra poskupljuje i gas, i to za 10 odsto. Tako će prosečna cena prirodnog gasa za sve kupce koji imaju pravo na javno snabdevanje iznositi 5,02 dinara po kilovat satu, uključujući poreze i takse.
 
Istovremeno, poskupeće i struja, i to treći put od početka godine.
 
Domaćinstvo koje je do sada trošilo 350 kilovat-časova struje, plaćalo je između 1.958 i 4.780 dinara, u zavisnosti od toga da li je električnu energiju trošilo u jeftinijoj ili skupljoj tarifi.
 
Nakon novembarskog poskupljenja od 10 odsto, računi će biti između 2.035 I 5.045 dinara. Međutim, treba imati u vidu da će račun od 2.035 dinara za 350 kilovat-sati platiti ono domaćinstvo koje je struju koristilo samo noću, u jeftinijoj tarifi, ali to je, naravno, nemoguće.
 
Dakle, račun koji je nekada bio 4.780, od novembra će biti šest odsto veći. Razlog što račun neće biti 10, već pomenutih šest odsto veći je taj što u končani iznos koji potrošači plaćaju ne ulazi samo cena utrošene električne energije, već i nekoliko drugih stavki čija je cena ostala nepromenjena. Tako u krajnji iznos ulaze obračunska snaga, koja u našem primeru odobrene snage od 2,3 košta 124,79 dinara, trošak garantovanog snabdevača od 145,22, naknada za povlašćene proizvođače koja se plaća 0,801 dinar po utrošenom kilovat-času, kao i naknada za unapređenje energetske efikasnosti koja se po jednom kilovat-satu plaća 0,015 dinara, a tu su akciza od 7,5 i PDV od 20 odsto, kao I taksa za javni medijski servis od 299 dinara.
 
Poskupljenje struje izaziva domino efekat
 
Ako poskupi struja i za privredu, što se dosad dešavalo istovremeno kad i struja za potrošače, to će pokrenuti pravi domino efekat poskupljenja. Na najvećem udaru biće oni proizvodi u čiju proizvodnju ulazi velika količina struje.
 
Jedna od takvih grupa su pekarski proizvodi, dakle hleb, burek i ostala peciva. To nije jedina hrana koja bi mogla da poskupi, a na listi su i meso, riba, zamrznuto povrće i voće, jer su hladnjače takođe veliki potrošači struje.
 
Osim hrane, na spisku poskupljenja mogli bi da se nađu i svi oni proizvodi koji u prodavnice do potršača dolaze iz pogona za proizvodnju peleta i papira. Dakle, od hrane, preko ogreva, do toalet papira - sve je na udaru poskupljenja.
I svinjska kuga utiče na poskupljenja
 
Kao što su najavili iz Privredne komore Srbije, svinjsko meso poskupelo je u septembru. Na to poskupljenje uticala je pojava afričke kuge svinja, ali i to što je meso koje uvozimo iz Evrope poskupelo 40 odsto.
 
Međutim, iz PKS je stiglo još jedno upozorenje. Prema rečima Bojana Stanića iz sektora za strateške analize PKS, rast cena svinjetine poguraće nagore i cene drugih vrsta mesa, jer će se one koristiti kao zamena za svinjetinu.
  • Mučenik

    27.09.2023 09:40
    PENZIONERI IZDRŽITE!
    Kako nije sramota predsednika i Malog da lažu kako je penzionerima život blagodetan i da je penzija nikada veća od praistorije Srbije i to ponavljaju kao glupi papagaj. Naime penzije su toliko velike da su u proseku pale u odnosu na prosečne plate na 40%. Pre deset godina prosečne plate su bile 331 evra i prosečna penzija 204%. Odnos prosečne penzije su bile 61,63%. U 2024. godine, kako, kažu i lažu Mali i ΛV, da će prosečna plata biti840 evra i prosečna penzija 390 evra i prosečna penzija će iznositi 45,35% od prosečne plate. Sa prosečnom penzijom moglo je, pre deset godina da se kupi duplo više artikala u odnosu na sada, a penzije nikada nisu bile veće, šta imaju od toga sadašnji penzioneri, ništa više osim laži i gladi. Penzioneri i gladni mogu glasati za svoje lažovčine i „štićenike“.
  • Hm...

    26.09.2023 12:02
    Narod sve gore živi, pun je besa i ogorčenosti jer ne može da izađe na kraj na stalnim povećavanjem. Blago penzionerima! Dobiće 20.000,00 dinara pomoć, a ne znaju da će od 20.000,00 morati da vrate 35.000,00 dinara.
  • Kohoutek II

    26.09.2023 01:12
    podanici uživajte
    i treba vas guziti kad se ne bunite protiv lopova i okupatora
    samo vi kupujte, apsolutni bojkot je jedina mera
    neću jesti deset dana la ne može ovako.
    gradjanska neposluššnost je obaveza protiv ove vlasti!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija