Najviše poskupeli oni proizvodi koji nisu deo akcije "Bolja cena": Povrće, meso, hleb, žitarice...

Najveći uticaj na rast ukupnih potrošačkih cena bili su mlečni proizvodi, povrće, meso, električna energija za domaćinstvo, hleb i žitarice i čvrsta goriva (ogrev).
Najviše poskupeli oni proizvodi koji nisu deo akcije "Bolja cena": Povrće, meso, hleb, žitarice...
Foto: 021.rs
Ovo je objavio Republički zavod za statistiku i dodao da je u prvom polugodištu ostvaren prosečan međugodišnji rast potrošačkih cena od 15,3 odsto.
Mlečni proizvodi, povrće, meso, hleb i žitarice su učestvovali u rastu cena 36,6 odsto.
Najveći uticaj na međugodišnji rast ukupnih potrošačkih cena u prvoj polovini 2023. godine imao je rast cena mlečnih proizvoda (39,1 odsto) uslovljen, pre svega, rastom cena jogurta i kiselog mleka (jogurt, voćni jogurt, sa dodatkom žitarica, kefira i slično), svežeg sira (svih vrsta) i mleka (sa rokom upotrebe do 21 dan), učestvujući u ukupnoj strukturi stope rasta potrošačkih cena u prvoj polovini 2023. sa 13,1 odsto.
 
Međugodišnji rast cene povrća (od 30,7 odsto) dominantno je bio određen cenom crnog luka, krompira (naročito crvenog), paprike, paradajza i šargarepe.
 
Nakon prvog polugodišta 2023, kupus je jedino povrće koje je imalo deflatorni uticaj na ukupnu cenu povrća, i to za ceo procentni poen manje.
 
Rast cene mesa od 18,4 odsto najviše je bio pod uticajem rasta cena svinjskog mesa bez kostiju, slanine (svih vrsta), goveđeg i junećeg mesa bez kostiju, kobasica od svinjskog, goveđeg i mešanog mesa i pilećeg filea, čije je ukupno učešće u strukturi godišnje stope rasta cene mesa u prvoj polovini 2023. iznosilo 48,6 odsto.
 
Međugodišnji rast cena hleba i žitarica (od 21,8 odsto) najviše su generisali rast cena belog hleba, slane grickalice (slani štapići, smoki, perece, ribice i slično), burek, slane pite i kolači (torte i slatke pite), učestvujući u strukturi ukupne stope rasta cena hleba i žitarica u prvom polugodištu 2023. sa 63,8 odsto.
 
Električna energija za domaćinstvo i čvrsta goriva - ogrev imali su učešće u godišnjoj stopi rasta potrošačkih cena u prvom polugodištu 2023. od 13,1 odsto.
 
Međugodišnji rast cena grupe energija u prvom polugodištu 2023. iznosio je 13,6 odsto.
 
Ovaj rast najviše je generisan rastom cene električne energije za domaćinstva i cene ogreva (čvrstih goriva).
Cena eleketrične energije za domaćinstva od početka 2023. povećana je dva puta (u januaru i maju), što je uticalo da godišnji rast u prvoj polovini 2023. bude 21,4 odsto i učešćem u strukturi stope rasta ukupne inflacije potrošačkih cena od 7,2 odsto.
 
U strukturi međugodišnje stope rasta cene čvrstih goriva (37,8 odsto), rast cene drva za ogrev je činio 71,0 odsto ukupnog godišnjeg rasta stope čvrstih goriva, dok su ostalo činili cena mrkog uglja, lignita i cene usluga prevoza uglja i seče drveta.
 
Troškovi proizvođača sektora snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija za domaće tržište u istom periodu imali su međugodišnji rast od 8,7 odsto, dok su troškovi proizvođača prerade drveta i proizvoda od drveta, osim nameštaja za domaće tržište u istom periodu porasli za 19,0 odsto i u proseku perioda (Q1 2014 Q2 2023) prednjačili dinamici cene drveta za ogrev za jedan kvartal.
  • Novosadjanin

    22.09.2023 08:48
    Realno
    Ne mozete vi pobediti prodavce. Pojeftinice proizvodi koji su na spisku a prodavci ce dici cene ostalih proizvoda i nadoknaditi svoj "gubitak". Potrosacka korpa ce jos i poskupeti... ne mozes ti prodavce ostetiti, sva steta ide na kupca!
  • @M

    21.09.2023 22:49
    Aprila 2012. je evro dizel bio oko 150 din a benzin oko 145 a prosečna plata istog meseca bila 42.215 dinara. Danas je prosečna plata 85.539 dinara a cene goriva 211 i 192, odnosno 2012. ste za prosečnu platu mogli kupiti 281 litru dizela ili 291 litru benzina a danas 405 litre dizela ili 445 litara benzina, 44% ili 53% više nego pre 11 godina.
    Ne, nismo hronično osiromašili! Imam i ja uskličnike!!! Možda je problem ipak u vama ako danas niste nikada gore preživljavali u mirnodopskom vremenu? A pre nego što zalajete, ovo ne znači da smo danas bogati već znači samo da ekstremno lupetate i svoju ličnu situaciju za koje ne znamo uzroke osim da većinom zavise lično od vas projektujete na većinu dok realnost nam govori jasno da nam je danas bolje nego pre 11 godina. Ne puno bolje ali to je opet dijametralno suprotno od "nikada gore" a što samo ilustruje tu neodoljivu potrebu pojedinaca za širenjem lažne patetike i večitog kukanja kako mu je loše.
  • Видоје

    21.09.2023 21:13
    План Г6
    Сад, кад народ масовно почне да једе п. паризер, надокнадиће све раније трошкове за скупу храну и још ће да уштеди новце, уосталом видећете кад мали објави буџет и статистичке податке !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija