Više od 19 milijardi dinara na kazne, takse i penale: Kako državne institucije troše pare građana?

Država je, na ime raznih kazni, naknada štete od povrede državnih organa, taksi i penala, isplatila u toku 2022. godine čak 19,3 milijardi dinara, odnosno 165 miliona evra.
Više od 19 milijardi dinara na kazne, takse i penale: Kako državne institucije troše pare građana?
Foto: 021.rs

Prema računici Fiskalnog saveta, najviše je u 2022. godini plaćeno sa razdela Ministarstva finansija – 5,6 milijardi dinara.

Osim ovog ministarstva, veća suma novca plaćena je i sa razdela sudova – privredni sudovi 3,6 milijardi dinara, iz Ministarstva unutrašnjih poslova – 2,2 milijarde dinara i Ministarstva odbrane – 1,2 milijarde dinara.
Ta plaćanja su veća u odnosu na prethodnu 2021. godinu kada su iznosila 17,4 milijardi dinara.
 
"Ova plaćanja su generalno u rastućem trendu, što je zabrinjavajuće", konstatuje Fiskalni savet.
 
Savet podseća da su troškovi po osnovu raznih naknada šteta, kazni i penala u periodu 2007-2016. godine, u proseku iznosili sedam milijardi dinara, a od 2017. godine ostaju konzistentno više od 10 milijardi dinara godišnje.
 
U pitanju je, prema mišljenju Saveta, potpuno neproduktivni prihod koji je potrebno staviti pod čvršću kontrolu. 

"Prvi korak u tome mora biti njihovo detaljnije prikazivanje, čime bi se stvorili preduslovi za njihovu temeljniju analizu i buduće otklanjanje uzroka tih plaćanja", ističe Savet.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ćazim

    01.10.2023 00:48
    Lopovluk
    Nista se ne radi slucajno. Mup svake godine idplati svojim radnicima ogroman novac na konto tuzbi za prekovremeni rad i putne troskove. Otprilike 5000 evra godisnje po coveku. I to se ponavlja iz godine u godinu. To mu dodje kao neki vid stimulansa i nepovratnog kredita. Niko to ne zeli da spreci. Odgovara svima i sto bi to radili.
  • Miki

    30.09.2023 23:29
    A sta sve njih briga kada to nisu njixove pare i kada znaju da ce dobiti kolikogod da im treba od drzave?
    Prava stvar bi bila kada bi drzavne firme same snosile troskove ovih penala - nema plate jedan mesec , nema uolate staža i sl.... Mislim da ni se obakvi problemi tada resavali u roku od 1 dan
  • Haha

    30.09.2023 20:41
    Haha
    Koliko bi se besplatnih udžbenika moglo kupiti od tih novaca?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.